• Σκληρυνση η ογκος?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #127996  από Manoula30
 Παρ Μάιος 19, 2017 7:35 am
Καλημερα κ απο μενα..σημερα θα παρω τα αποτελεσματα της παρακεντησης κ εχω πολλα ερωτηματα που ισως ληθουν με τα αποτελεσματα αλλα νομιζω θα βρω καποιες απαντησεις κ εδω... θα προσπαθγσω να τα πω περιληπτικα για να μην σας κουρασω..πριν 20 μερες ειχα τα πρωτα σημμαδια..ξυπνησα ξαφνικα ενα πρωι με μουδιασματα στο κεφαλι, με εντελως θολη οραση κ ολη η δεξια μου μερια στο στομα μουδιασμενη ( νομιζα οτι επαθα κ εγκεφαλικο) ..δεν μπορουσα να μιλησω καθολου καλα..πηγα σε νοσοκομειο κ νευρολογο κ ολοι μου ειπαν για ψυξη..η νευρολογος μου ζητησε να κανω μαγνητικη..για να μην τα πολυλογω..εκανα 2 μαγνητικες σε διαφορετικα κεντρα κ το αποτελεσμα ηταν ασαφες...ελεγαν για λεμφωμα στον εγκεφαλο, για απομυελινωτικη νοσος κτλ...ειδα 3 νευροχειρουργους,εναν ογκολογο κ 2 νευρολογους...οι μισοι μου ειπαν για μαγνητικη φασματοσκοπια κ οι αλλοι μισοι για βιοψια εγκεφαλου..λογω μανουλα 2 παιδιων κ φοβου αποφασισα να κανω φασματοσκπια...το συμπερασμα ηταν :"Εξεργασία με δακτυλιοειδή ενίσχυση και συνοδό περιεστιακό οίδημα διακρίνεται στην λευκή ουσία του δεξιού
μετωπιαίου λοβού. Η απουσία υψηλών συγκεντρώσεων χολίνης παρά την συμπαγή σύσταση της αλλοίωσης
απομακρύνει το ενδεχόμενο νεοπλασματικής εξεργασίας . Πιθανότερη θεωρείται η περίπτωση ογκόμορφης
απομυελινωτικής βλάβης και συνιστάται επανέλεγχος της ασθενούς μετά θεραπεία."
Με εστειλαν πλεον σε νευρολογο κ με ξεκινησαν με ενδοφλεβια κορτιζονη για να φυγει το οιδημα κ εκανα παρακεντηση..σημερα θα παρω τα αποτελεσματα..
Καποιοι νευροχειρουργοι μου ειπαν να μην παρω κορτιζονη μηπως χρειαστει βιοψια κ μικρυνει το δειγμα..λογω φοβου παλι ξεκινησα την κορτιζονη..
Αχ εχω τοσα πολλα ερωτηματα...η παρακεντηση μπορει να δειξει με σαφηνεια αν ειναι πολλαπλη σκληρυνση? Το συμπερασμα της φασματοσκοπιας αρκει η μονο εμενα με αφηνει με ερωτηματικα? Αν ειναι ογκος θα φανει με την παρακεντηση η παλι με ερωτηματικα θα μεινω? Θα περιμενω να παρω κ τα αποτελεσματα αλλα επειδη ειμαι τοσο μπερδεμενη δεν ξερω το επομενο βημα..πρεπει να το αξιολογησει κ νευροχειρουργος η ο νευρολογος αρκει σε τετοια περιπτωση? Κ οταν στο συ,περασμα αναφερει οτι απομακρυνομαστε απο καποια νεοπλασματικη εξεργασια ειναι απολυτο η ξεκιναει γολγοθας εξετασεων?

ΥΓ:δεν ξερω αν παιζει ρολο σε οσα γραφω η μου ειπαν αλλα απλα θα αναφερω οτι ειναι 2,5 εκατοστα κ οτι μετα τη ληψη σκιαγραφικου προσλαμβανει υγρο..στη ΣΚΠ οισο ρολο παιζει κ αυτο?
 #127999  από Manoula30
 Παρ Μάιος 19, 2017 12:40 pm
Μολις πηρα τα αποτελεσματα...σκληρυνση κατα πλακας....απο δευτερα θα μας δει γιατρος οαλι κ λογω της εκτασηςθα πρεπει να γινει μαγνητικη θωρακος,αυχενα κ οφθαλμολογικος ελεγχος....τωρα τι κανω?
Μεχρι την δευτερα τι να κανω?πως το διαχειριζομαι? Αν γραψω τις τιμες της παρακεντησης μπορει να βοηθησει σε κατι?
Ειμαι σε απογνωση....
Οποιαδηποτε γνωμη, εμπειρια,κινηση, βιβλιο, ενημρωτικο θα με βοηθησει....
 #128003  από Δημητρα Αρτ
 Παρ Μάιος 19, 2017 2:46 pm
Καλημέρα ή καλησπέρα!
Καταλαβαίνω την ταραχή και την ανησυχία σου αλλά σε παρακαλώ, προσπάθησε να ηρεμήσεις. Πάνω κάτω, όλοι περάσαμε απ' αυτό το στάδιο...
Μέχρι την Δευτέρα, δεν κάνεις κάτι... έχεις ήδη πάρει κορτιζόνη. Ο γιατρός, θα σού δώσει περαιτέρω οδηγίες αλλά ως τότε, προσπάθησε να είσαι όσο πιο χαλαρή γίνεται!
Η απορρόφηση σκιαγραφικού, είναι ένδειξη έξαρσης αλλά λογικά μετά την κορτιζόνη, πρέπει να έχει υποχωρήσει.
Κατ' αρχάς, να χαίρεσαι πού δεν είναι νεοπλασία! Και δες το συμβάν σαν διαμαρτυρία τού οργανισμού σου ( προφανώς έχεις πιεστεί πολύ)...
Μπες εδώ στο forum, διάβασε... Πλούτος η εμπειρία των παλιών!!! Ο Στάθης, γράφει πολλά και όμορφα... Ενημερώσου αλλά κυρίως φρόντισε να περάσεις ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!!!
Ψυχραιμία, θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!!!
 #128010  από Manoula30
 Σάβ Μάιος 20, 2017 2:29 pm
Ποσο χαλια ειναι η κορτιζονη?? Νιωθω φυτο.. δεν μπορω να εκφραστω..δεν μπορω να σηκωθω..ποναω σε σπονδυλικη στηλη κ κεφαλι..τα ματια μου νομιζω θα εκραγουν..
Δεννεχω κουραγιο να κανω τπτ..ηταν η πεμπτη φορα που πηρα κ η τελευταια..αν δεν παρω παλι τι γινεται? Δεν θα το αντεξω με τα 2 παιδακια μου παλι...
 #128011  από new_angel
 Σάβ Μάιος 20, 2017 3:30 pm
Manoula30 έγραψε:Ποσο χαλια ειναι η κορτιζονη?? Νιωθω φυτο.. δεν μπορω να εκφραστω..δεν μπορω να σηκωθω..ποναω σε σπονδυλικη στηλη κ κεφαλι..τα ματια μου νομιζω θα εκραγουν..
Δεννεχω κουραγιο να κανω τπτ..ηταν η πεμπτη φορα που πηρα κ η τελευταια..αν δεν παρω παλι τι γινεται? Δεν θα το αντεξω με τα 2 παιδακια μου παλι...
Αυτην την στιγμη που μηλαμε ειμαι και εγω στο νοσοκομειο για 5ημερο σχημα κορτιζονης σε νοσοκομειο του εξωτερικου λογο οπτικης νευριτηδας.

Ζητησε τους να σου ελενξουν το ζαχαρο.
Εγω μολις τους ειπα οτι ποναω σε ποδια μεση και κεφαλι μου μετρισαν απο μονοι τους το ζαχαρο και ηταν 240 αμεσος μου δωσαν ινσουλινη και οι πονοι σχεδον περασαν μετα απο 2 με 3 ωριτσες.

Μηλα με τον γιατρο σου δεν ξερω αν αυτη η πρακτικη γινετε στην ελλαδα αλλα μηλα δεν εχεις να χασεις κατι.

Και γενικως σκεψου πως η ενδοβλεβια εχει τις λιγοτερες παρενεργιες απο οσο εχω καταλαβει!!!!!

Μην μασας αν εκανες 5 μερες ειναι η τελευταια σου μερα σημερα! Μετα πινε αρκετο νερακι οχι χυμους και για λιγες μερες οχι αλμυρα και γλυκα ...και περπατα οσο μπορεις για να την μεταβολισεις απο τα σημεια του σωματος σου που δεν πρεπει να ειναι. Πονοκεφαλοι και βαρη κεφαλι εμενα την προιγουμενη φορα περασαν μετα απο μια βδομαδα αργα αλλα σταδιακα.

Μην μασας και εγω μολις διαγνωσθηκα......
Δεν ξερουμε το μελλον.....δεν ειμαστε θεοι.. οπως ειπε μια κοπελα εδω μεσα μπορει βγαινοντας απο το νοσοκομειο να περασει ενα αυτοκινητο και να σε στειλει απευθιας στο καροτσακι!!!!

Χαλαρωσε και απολαυσε το τωρα σκεψου πωςμεχρι σημερα ζουσες με τους τοκους της ζως!!!!! Απο σημερα θα ζεις με το κεφαλαιο της ζως!!! Ζωντας ομορφα και μετροντας αυτα που εχεις σημερα και οχι αυτα που δεν εχεις η που πιστευεις οτι δεν θα εχεις στο μελλον!!!! Μεγαλονεις το κεφαλαιο της ζωης και ισος σ ερθει κανας τοκος στο μελλον!!!!


Στα λεω αυτα για να τα διαβαζω και εγω!!!!!!
Γερα ρε θα τα καταφερουμε!!!!!
Βαθιες ανασες και σκεψου ομορφες στιγμες....βαθιες ανασες και φτιαξε ομορφες εικονες!!!!!!
 #128033  από Manoula30
 Τρί Μάιος 23, 2017 10:54 am
Καλημερα σε ολους...συνεχιζω κορτιζονη σε χαπια...ειναι αρκετη η φλεγμονη μου ειπαν...κ τα συμπτωματα δεν εφτγαν...εχω ατονια παντου πλεον κ δεν ξερω που οφειλεται..πηγαμε σε 3 γιατρους κ μολις εβλεπαν τις μαγνητικες τρομαζαν...το ιδιο κ εγω...ζαλουρα κ θολουρα παντου..για ενα μηνα παλι κορτιζονη κ μετα παλι μαγνητικη...ποσο αξια τελικα εχουν τα λογια κ ποσο σε ξυπνανε ρετοιες καταστασεις...νιωθω χαμενη...ας μην τελειωσει το κεφαλαιο της ζωης κ μετα βλεπουμε..
 #128035  από Manoula30
 Τρί Μάιος 23, 2017 3:56 pm
Η γευση σας πως ειναι αληθεια.??? Διαπιστωνω τεραστια απεχθεια σε πολλλα κ νομιζω θελω πολλα πολλα φρουτα κ ιδιαιτερα οξινα..οφειλεται κ αυτο στην κορτιζονη? Εχω συνεχεια μισο κομενο λεμονι κ νομιζω με ηρεμει παροδικα...εχει καμια σχεση με τη νοσο? νομιζα οτι ηταν απο την κορτιζονη αλλα πλεον δεν ξερω τπτ...
 #128036  από Manoula30
 Τρί Μάιος 23, 2017 4:24 pm
Χαλαρωσε και απολαυσε το τωρα σκεψου πωςμεχρι σημερα ζουσες με τους τοκους της ζως!!!!! Απο σημερα θα ζεις με το κεφαλαιο της ζως!!! Ζωντας ομορφα και μετροντας αυτα που εχεις σημερα και οχι αυτα που δεν εχεις η που πιστευεις οτι δεν θα εχεις στο μελλον!!!! Μεγαλονεις το κεφαλαιο της ζωης και ισος σ ερθει κανας τοκος στο μελλον!!!!


Στα λεω αυτα για να τα διαβαζω και εγω!!!!!!
Γερα ρε θα τα καταφερουμε!!!!!
Βαθιες ανασες και σκεψου ομορφες στιγμες....βαθιες ανασες και φτιαξε ομορφες εικονες!!!!!![/quote]

Δεν ξερω ποσες φορες το εχω διαβασει αυτο...ποσο ομορφο κ δυναμωτικο!!!!! Αντε να δουμε...
 #128037  από new_angel
 Τρί Μάιος 23, 2017 4:41 pm
Manoula30 έγραψε:Η γευση σας πως ειναι αληθεια.??? Διαπιστωνω τεραστια απεχθεια σε πολλλα κ νομιζω θελω πολλα πολλα φρουτα κ ιδιαιτερα οξινα..οφειλεται κ αυτο στην κορτιζονη? Εχω συνεχεια μισο κομενο λεμονι κ νομιζω με ηρεμει παροδικα...εχει καμια σχεση με τη νοσο? νομιζα οτι ηταν απο την κορτιζονη αλλα πλεον δεν ξερω τπτ...
Ναι νομιζω ειναι κορτιζονη και εμενα η γευση μου ειναι πικροξυνη......μην το παρακανεις με τα φρουτα!!! Αυτες τις μερες.
 #128151  από Manoula30
 Κυρ Ιουν 18, 2017 3:39 pm
Σκεφτομουν να ανοιξω καινουριο θεμα αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται..
Υπαρχει καποιος που διαγνωστηκε με σκπ κ στην πορεια ηταν κατι αλλο?
Υπαρχει καποιος που να ειχε μονο μια εστια σε ογκομορφη μορφη κ καμια αλλη?
Αν υπαρχει καποιος πραγματικα ας μου στειλει κ σε πμ..η αναμονη με αγχωνει πολυ...