• νευρολογος καπος Ελβετια

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #117115  από mitsaki
 Τετ Μάιος 25, 2016 12:40 am
Γεια σε ολες και ολους!
Η αδελφη μου πασχει απο σκληρυνση κατα πλακας και ηθελα να μαθω αν καποια ή καποιος απο εσας εχει επισκεφθει τον καθηγητη κ Καπο στη Βασιλεια της Ελβετιας.
Σκοπευουμε να τον επισκεφτουμε μετα απο προτροπη του ιδιου του θεραποντα γιατρου της και θα με ενδιαφερε πολυ να ακουσω τις εντυπωσεις σας!
καλη δυναμη σε ολες και ολους!
 #117116  από billios
 Τετ Μάιος 25, 2016 9:29 am
Εχεις την καλοσυνη να μας πεις τι το ιδιαιτερο κανει αυτος ?
 #117132  από billios
 Πέμ Μάιος 26, 2016 10:41 am
Μαλιστα ,σε ευχαριστω πολλυ tom80 να 'σαι καλα.
 #131643  από ΕΡΑΤΩ
 Κυρ Ιουν 16, 2019 8:47 pm
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω...τελικά πήγατε στην Βασιλεία στον κ. Κάπο?
 #131644  από mitsaki
 Δευ Ιουν 17, 2019 2:50 am
Τον επισκεφτηκαμε πριν από 1,5 χρόνο περίπου.Η απάντηση του προσωπικά,μολις σε ώρες από τη στιγμη που έλαβε το mail μου, με εντυπωσίασε πραγματικα!Ζητήθηκε λεπτομερώς το ιστορικο και ο φάκελος ενδελεχώς,τα στείλαμε πριν πάμε. Ο φάκελος είχε μελετηθεί με λεπτομέρεια πριν τον επισκεφτούμε.Αφου εξετάστηκε από τη βοηθό του,την είδε και ο ίδιος. Πρότεινε σαφώς το θεραπευτικό πλάνο και μας ενημέρωσε ενδελεχώς για θεραπευτικά αποτελέσματα και πιθανές παρενέργειες. Έγινε και χρονομετρηση ελεύθερης βαδισης καθώς και φυσιοθεραπεία,2 συνεδρίες,όλα συμπεριλαμβανομενα στην τιμή.Εξαιρετικη οργάνωση,αρκετά επεξηγηματικός και κατανοητος,κοστοβορο βέβαια το όλο εγχείρημα.Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, καν το,αξίζει τον κόπο. Εξάλλου νομίζω εκεί είναι το κέντρο της έρευνας στην Ευρώπη!Στη δικη μας περίπτωση ζήτησε ο θεράπων νευρολογος στην Ελλάδα τη γνώμη του και πήγαμε.
 #131650  από Ελπίδα!!!
 Τετ Ιουν 19, 2019 1:13 pm
Καλή σας ημέρα, αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι εάν το "θεραπευτικό πλάνο" που σας συνέστησε, ο συγκεκριμένος γιατρός στην Ελβετία, ήταν διαφορετικό από αυτό που σας έδωσε ο γιατρός που σας παρακολουθούσε στην Ελλάδα. Αυτό δηλαδή που αναρωτιέμαι είναι εάν προτείνει κάτι διαφορετικό - εναλλακτικό- πρωτοποριακό ή απλά επιβεβαιώνει την γενική τάση που επικρατεί με θεραπείες 1ης και στην συνέχεια 2ης γραμμής κ.ο.κ. Συγνώμη που ρωτάω αλλά αφορά το παιδί μου. Η διάγνωση έγινε πριν ένα χρόνο, δεν έχει ξεκινήσει ακόμα φαρμακευτική θεραπεία αλλά μόνο διατροφή και συμπληρώματα (εδώ και 3 μήνες) με την καθοδήγηση γνωστής μεταβολικής κλινικής στης Αθήνας, χωρίς βέβαια την σύμφωνη γνώμη του νευρολόγου μας (δεν διαφωνεί αλλά δεν το συνιστά) . Είναι παρά πολύ καλά, αλλά σε μερικές μέρες που θα επαναλάβουμε τις μαγνητικές δεν ξέρω τι θα μας προκύψει, εάν υπάρχουν νέες εστίες θα σκεφτούμε σοβαρά το ενδεχόμενο έναρξης θεραπείας και για την επιλογή της θα πάρουμε πολλές γνώμες.
Ευχαριστώ!!!
Εύχομαι τα καλύτερα.