• τομογραφια 4ης γενιας

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #94685  από Billaros
 Παρ Σεπ 20, 2013 5:14 pm
Να με παλι για ενα θεματακι που θελω να σας ρωτισω..διαβασα οτι πλεον ιπαρχουν τομογραφοι
με 3 τεσλα..υπαρχει περιπτωση να ανακαλιψουν καπια εστια που να μην φενετε στον 1.5 τεσλα??
 #94688  από anastasis
 Παρ Σεπ 20, 2013 7:20 pm
Billaros έγραψε:Να με παλι για ενα θεματακι που θελω να σας ρωτισω..διαβασα οτι πλεον ιπαρχουν τομογραφοι
με 3 τεσλα..υπαρχει περιπτωση να ανακαλιψουν καπια εστια που να μην φενετε στον 1.5 τεσλα??

3 τεσλα υπαρχει εδω και πολλα χρονια στο Ιατροπολις στο χαλανδρι...αλλα τι σημασια εχει και αν βρεις καμια παραπανω?Νομιζω οτι ειναι υπερβολικο... :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #94696  από yamd
 Παρ Σεπ 20, 2013 9:34 pm
Εγώ έκανα στο Παπαγεωργίου στην Θεσσαλονίκη έχει 3 tesla.αποτι μου είπε ο γιατρός μου παίζει ρόλο για το εάν φαίνονται. Επίσης άκουσα οτι στην Λάρισα ήρθε καινούργιος τομογραφος 5 tesla και ειναι ο μοναδικός στην Ελλάδα.
 #94697  από billios
 Παρ Σεπ 20, 2013 10:09 pm
Εχει μεγαλη απικονιστικη διαφορα το 1,5 με το 3 tesla,σαφως ο 3 θα σαρωσει περισσοτερες τομες και θα κανει εκτενεστερη σαρωση απο τον 1,5 αρα αν υπαρχει κατι ο 3 tesla ειναι πιο ικανος να το δει.
 #94868  από βικακι
 Τρί Σεπ 24, 2013 10:30 am
Μήπως ξερει κανείς για το μαγνητικό τομογράφο στον Ασκληπιο της Θεσσαλονίκης;Μου έχουν πει οτι είναι ο καλύτερος.
 #131027  από Aguilar
 Τετ Ιαν 30, 2019 6:55 pm
Μόλις έμαθα ότι το Ιατρικό Αθηνών απέκτησε τομογράφο 3 Tesla και με τη σειρά μου ενημερώνω το forum. Δεν ξέρω πότε ακριβώς αλλά την τελευταία φορά που το έψαχνα, 3Τ στον όμιλο είχε μόνο το Διαβαλκανικό (Θεσσαλονίκη).

Επίσης ενημερώνω ότι έχει πέσει γραμμή στο Ιατρικό να αποφεύγουν τα παραπεμπτικά Ε.Ο.Π.Υ.Υ. ακόμη και για υπέρηχο. Αυτό δεν το λένε ξεκάθαρα, αλλά σου λένε ότι δεν έχουν ραντεβού για τον τρέχοντα μήνα και με δεδομένο ότι τα παραπεμπτικά διαρκούν 21 μέρες για ιδιώτες παρόχους... Επομένως αν θέλετε να κλείσετε οπωσδήποτε σε αυτούς, καλό είναι να το κάνετε δυο βδομάδες πριν πάτε στον γιατρό ή να συνεννοηθείτε κατάλληλα με τον γιατρό για να είναι φρέσκο το παραπεμπτικό και να μην έχουν δικαιολογίες.