• ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #59231  από ΡΙΤΣΑ
 Τρί Σεπ 06, 2011 1:00 pm
Αμάν βρε ποντίκι, μέχρι και ο ίδιος ο Zamboni αποδέχτηκε την ύπαρξη αυτοάνοσου μηχανισμού, απλά σαν μηχανισμό που κινητοποιείται από κάτι ( ίσως από τις επιπλοκές των φλεβικών στενώσεων..?? ) κι εσύ δε λες να τον αποδεχτείς!!! Άλλο μηχανισμός, άλλο αιτία βρε παιδάκι μου!! Και στο κάτω κάτω της γραφής πρόσφατα έχουν βρεθεί μέχρι και νέα γονίδια που σχετίζονται με την αυτοανοση αυτή αντίδραση του οργανισμού , που υπό την επίδραση περιβαλλοντικών παραγόντων συμβάλλουν στην εκδήλωση της νόσου..Η σκπ για την ώρα φαίνεται πως είναι πολυπαραγοντικη- πολυγονιδιακή..δεν αποκλείεται να αποβεί μέρος συνδρόμου σε συνδυασμό με τη ΧΕΝΦΑ..Φυσικά και όλα τα ενδεχόμενα εξετάζονται- και η ΧΕΝΦΑ..Ας ολοκληρωθούν και οι αντίστοιχες μελέτες..
Όσο για τη διακοπή του tyssabri και το rebound ο γιατρός μου είχε πει ότι σε περίπτωση απότομης απομάκρυνσης του φαρμάκου από τον οργανισμό πχ με πλασμαφαιρεση, ελλοχεύει ο κίνδυνος για ΙRIS..Κι εγώ το διέκοψα, όχι με πλασμαφαίρεση..δεν εμφάνισα κανένα τέτοιο φαινόμενο..Κι αν υποτροπίασες πιο πιθανό να είναι επειδή σε κάλυπτε το φάρμακο..έμεινες ακάλυπτος φαρμακευτικά κι έκανες ώση.
Μακάρι η ιατρική να ήταν 1+1=2! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.. Κι ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι..Πόσο μάλλον όταν κάποιοι έχουν χάσει τα μαλλιοκέφαλα τους σπουδάζοντας, κάνοντας ειδικότητα, μετεκπαιδεύσεις..
Κατι παραπάνω ξέρουν..Και φυσικά ακόμη και συμφεροντολογικά να το δουν,την ίδια τους τη φήμη,βολέυει να μας έχουν κι εμάς καλά,αυτή είναι η δουλειά τους, από αυτό ζούνε..δεν είναι εναντίον μας..
 #59234  από soft-machine
 Τρί Σεπ 06, 2011 2:21 pm
Οι γιατροί πρέπει να είναι σκεπτικιστές , αλλά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να λένε χοντροκομένα ψέματα και να αποπροσανατολίζουν τους ασθενείς τους. Προσωπικά , έχω γνωρίσει δύο νευρολόγους που κάνουυν λόγο για πολλούς θανάτους από αγγειοπλαστικές! Ο ένας τους τοποθέτησε στην Ιταλία , μάλιστα τους μοίρασε ( 7 στη Βόρειο και 7 στη Νότιο). Ο δεύτερος τους τοποθετεί στη Θεσσαλονίκη. Προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλήξω σε συμπέρασμα. Είναι τελικά απατεώνες ή ηλίθιοι? Είμαι υπερβολικός?
 #59254  από ΡΙΤΣΑ
 Τρί Σεπ 06, 2011 7:04 pm
ΕΠΙΠΛΟΚΗ=αρνητική συνέπεια, προφανώς παθολογική
Αυτοανοση αντιδραση:στροφή του ανοσοποιητικού έναντι αυτοαντιγόνων δηλ ουσιών/πρωτεινών του ίδιου του οργανισμού που το διεγειρουν να τις ''εξουδετερώσει'' ενώ δεν προκειται για εισβολείς αλλά φυσιολογικά συστατικά του οργανισμού.Ωστόσο το ανοσοποιητικίο τα βλέπει ''ξένα'', δεν τα αναγνωρίζει χωρίς να ξέρουμε το γιατί.

Ανοσοποιητικό πχ μακροφάγα κύτταρα εναντίον νεκρωμενων ιστών: φυσιολογικό..
Εναντι ζωντανών φυσιολογικών ιστών ( πχ μυελίνης ) : παθολογικό

Δεν αποπροσανατολίζω κανέναν..απλα λέω να μην είμαστε απόλυτοι..
Και αφού το ψάχνετε τόσο θα βρείτε αφενός άρθρα για γονίδια σχετιζόμενα με σκπ κ διαταραχες του ανοσοποιητικού..
αφετερου τον Zamboni να λέει '' ..what we don't know is what triggers the autoimmune reaction..''
ΚΑΙ επιπλέον σε άρθρο του pubmed..ότι ο σιδηρος - που συσσωρεύεται σε φλεβική ανεπάρκεια- μπορει να ενεργοποιήσει και αντιγονικούς επιτόπους..
ΔΕΝ έχω τόσο χρόνο ώστε να τα ξαναβρω αυτά σημερα, ωστόσο τα εχω διαβάσει..
Δε βλέπετε ότι συχετιζονται και ενοποιοούνται καπως όλα αυτα???
Δεν είμαι αρνητική σε τιποτα νέο και ψάχνω..
Απλά προτιμώ να είμαι θετική σε ο,τιδήποτε έχει αποδειχθει με μελετες οτι μπορει να βοηθησει
Και δε θεωρώ ότι υπαρχουν μονο τσαρλατανοι.. ( και φυσικα και άκκες ειδικοτητες έχουν τα μαυρα προβατα τους..οχι μονο η νευρολογία )
 #59258  από ΡΙΤΣΑ
 Τρί Σεπ 06, 2011 8:13 pm
Η μυελίνη υπο την επιδραση του συσσωρευμένου σιδήρου ισως και αλλων μεταβολικών παραγωγων δεν αποκλείεται να αποδιοργανωνεται κατα καποιο τροπο.. ( ο σιδηρος έχει τη δυνατοτητα να ενεργοποιήσει αντιγονικούς επιτοπους..) Δεν αποκλειεται να τους ενεργοποιεί επι της βασικης πρωτεινης της μυελίνης και έτσι να κινητοποιείται το ανοσοποιητικο και να καταστρεφει την ''παραλλαγμενη'' μυελίνη.Αυτοάνοση θεωρείται αυτή η αντιδραση..γιατι παραλλασσεται η μυελίνη και αναγνωρίζεται ως κατι ξένο προς καταστροφή..ΔΕ ΦΤΑΙΝΕ τα κυτταρα του ανοσοποιητικού σε αυτό με την εννοια οτι δεν εχουν αυτα υποστει τη βλάβη..Αλλά μια τετοια αντιδραση αντιδραση ιατρικώς θεωρειται αυτοάνοση.. Όπως για παραδειγμα ενα κυτταρο μολυσμενο απο ιο μπορει να εκφρασει αλλες πρωτεινες στην εξωτερικη του μεμβρανη και να αναγνωριστει ως ξενο απο το ανοσοποιητικό κ να καταστραφει..Εδώ μπορει να μην έχουμε ιο αλλά πιθανο να παιζει το ρολο αυτό ο σίδηρος ή καποιο άλλο μεταβολικό παραγωγο.. Εγινε αντιληπτο?? ( νομίζω ουσιαστικα δε διαφωνούμε, στους ορισμούς που εχει ο καθενας στο μυαλο του είναι η διαφορά..Εγώ πιστεύω πως καπως σχετιζονται και ενοποιούνται..πχ ΧΕΝΦΑ σαν αιτία, αυτοανξοσία σαν πιθανός μηχανισμός υποκινούμενος από τη ΧΕΝΦΑ..)
 #59265  από LL--MM
 Τρί Σεπ 06, 2011 9:28 pm
Teo έγραψε:Πάντως ρε παιδιά τι να πω... μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός οτι στα μισά και παραπάνω topics αναλωνόμαστε στο να κατηγορούμε και να δείχνουμε το μίσος μας απέναντι στους νευρολόγους.
MIΣΟΣ;;; Που το βρήκες καλέ; Εδω τους κοιτάμε σα σωτήρες... Και όλο και κάνουν κάτι καινούριο που ν'αποδεικνύει το αντίθετο... και να υπήρχε, το "μίσος" αυτό, πράγμα αμφίβολο, θα ήταν τουλάχιστον δικαιολογημένο από τα τεκτενόμενα... Εξ άλλου, ΤΡΕΙΣ από δαύτους στο νοσοκομείο όπου πάω, μου καυχήθηκαν "Α, τι κακός που είμαι..." Κι αφού το θέλουν, γιατί να τους χαλάσουμε και το χατήρι;;; Μιας και ο άλλος καυχιέται στα φέησμπουκ ότι του αρέσει ο Δρ. Χάους, τι να του πει ο πάσχων που χρειάζεται πληροφόρηση και χαρτιά;

Όποιος τους θεωρεί άχρηστους, με γεια του με χαρά του. Δε μου θυμίζεις καλύτερα τη "χρησιμότητά" τους, πρώτα;

Το πρόβλημα μας όμως δεν είναι να διαδώσουμε οτι οι νευρολόγοι είναι άχρηστοι......
Και να το διαδώσουμε, τι θα πάθουν; Θα βάλουν τα κλάματα, και δε θα φαν και το βράδυ από τη στενοχώρια τους; :sad-pacing:
Αμα λύσουν το πρόβλημά μας, αντίθετα, θα τους ευγνωμονούμε και θα τους διαφημίζουμε... :happy-cheerleadersmileygirl:


Νομίζω χάνουμε την ουσία... Μου θυμίζεις ποιά είναι κιόλας αυτή, σε παρακαλω; Γιατι, προφανώς για σενα, ΔΕΝ είναι η σκπ...

Με το να κράζουμε τους γιατρούς δεν πρόκειται να γίνουμε καλύτερα. Με το να τους γλείφουμε θα γίνουμε, δηλαδή, έ; :think:

Ναι οκ και εγώ συμφωνω στο οτι υπάρχουν οι μαφίες και οι πρακτικές των φαρμακευτικών. Αυτά όμως είναι χιλιοειπωμένα και ακόμα περισσότερο αν θέλετε στους καρκινοπαθείς και έχουν αρχίσει να κουράζουν γιατι θα μας περάσουν για εμπαθείς.
Ποιός θα μας περάσει για εμπαθείς; ΑΥΤΟΙ;;;!!! Και γιατί; επειδή δίνουμε στοιχεία αδιάσειστα; Εξ άλλου, και να τους γλείφαμε, δε θα μας έδιναν περισσότερη σημασία...

Θελώ να παρακαλέσω να μην με παρεξηγησει κανεις και να μην παρεξηγθεί απο αυτα που γραφω. παντα φιλικα απέναντι στο φορουμ.
Θέλω επίσης να παρακαλέσω να μην ξαναγράψουμε για τους γιατρούς υποτιμητικά σχόλια γιατι έχει γεμίσει το φορουμ απο αυτα και όποιος θέλει μπορεί να μπεί και να διαβασει τα παλίοτερα. Δεν χρειάζεται να τα γράφουμε καθημερινά.
Αν γράφεται κάτι "υποτιμητικό", είναι, απλούστατα, επειδή αναφερεται σε μια τέτοια συμπεριφορά που κάθε άλλο παρά "υπερτιμητική" ήταν, ιδίως απέναντι σε "έχοντες ανάγκη" από τους "έχοντες τη δυνατότητα" να μας "βαράν ισχύ"...

Το σωστότερο βέβαια είναι να εξηγήσει γιατί τα όποια γραφόμενα ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ... αλλά, πραγματικά, ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ;;; Γιατί, τόσο βέβαιος είσαι;;;
Και όποιος "κουράζεται να τα διαβάζει", ας μην το κάνει, απλούστατα...


Αυτά και ελπίζω να μην το πάρουν προσωπικά όσοι έχουν γράψει διάφορα κατα καιρους κατα των γιατρών.
Δε με πειράζει να το πάρω προσωπικά, διότι όσα έγραψα αντιστοιχούν στην πραγματικότητα μεχρι την τελευταία τελεία, αλλά η γενική νοοτροπία του να "φτυαρίζουμε τη σκόνη κάτω από το χαλί", δε βλέπω τι νόημα έχει...

Υ.Γ.: Δεν υπερασπίζομαι τους γιατρούς (πως θα μπορουσα να το κάνω άλλωστε αφού δεν είναι όλοι ίδιοι) απλά λέω να σταματήσουμε να ασχολούμαστε μαζί τους όσοι δεν τους εμπιστευόμαστε και να στρέψουμε την προσοχή μας στο να βρίσκουμε εναλλακτικές αντιμετωπίσεις και θεραπείες.
ΔEN ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ αλλά για νοοτροπίες που βλέπουμε καθεμέρα: Εμείς, και να σταματήσουμε ν'ασχολούμαστε, οι επιπτώσεις των όσων κανουν ή ΔΕΝ κάνουν, λένε ή δε λενε, κεφάλαια που υπεξαιρούν ή δεν υπεξαιρούν, άρθρα που δημοσιεύουν ή δε δημοσιεύουν, γνωματεύσεις που υπογράφουν ή δεν υπογράφουν, ξαναπέφτει, αναπόφευκτα, απάνω μας... ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ, όπως λες κι εσύ...

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #59278  από Nick.
 Τετ Σεπ 07, 2011 10:28 am
Εγώ πιστεύω πως όλα τα επαγγέλματα εξουσίας συγκεντρώνουν ή δημιουργούν προβληματικές προσωπικότητες.
Έτσι, και οι νευρολόγοι όπως και όλοι οι λοιποί γιατροί, νοσοκόμες, και όλοι όσοι δουλεύουν στον τομέα της υγείας είναι στην πλειοψηφία τους μισάνθρωποι. Μπαίνεις στο νοσοκομείο και όλοι, ακόμη και οι τραπεζοκόμοι, έχουν ένα υφάκι. Αναφέρομαι πάντα στην πλειοψηφία φυσικά και δεν είμαι απόλυτη.
Σχετικά με τα ιατρο-σήριαλ που αναφέρθηκαν νομίζω πως πλησιάζουν κατά πολύ την πραγματικότητα, δυστυχώς. Αλληλοκάλυψη, Αλληλοζευγαρώματα, Αλληλοκαλαμπούρια με τον πόνο του καθενός, Αλληλορουσφέτια.
Να σημειώσω πως είναι τραγικό να δηλώνει ένας γιατρός ότι είναι φαν του Χάους. Είναι σαν να δηλώνει ένας αστυνόμος φαν του ρομποκοπ. Τραγικό και γελοίο. Καλό θα είναι τουλάχιστον οι επιστήμονες να έχουν πρότυπα πρόσωπα υπαρκτά που έχουν διακριθεί στον τομέα τους, και όχι φανταστικούς υπερήρωες.
Σχετικά με τους νευρολόγους, σίγουρα δεν θα ήθελα να ήμουν νευρολόγος που ασχολείται με την ΣΚΠ. Η ιατρική επιστήμη είναι δύσκολη στην εφαρμογή της και γίνονται λάθη ακόμη και σε τομείς τους οποίους γνωρίζει, πόσο μάλλον σε τομείς στους οποίους δεν έχει ιδέα περί τίνος πρόκειται. Και αυτό δεν το λέω εγώ, το λένε οι ίδιοι οι νευρολόγοι. Δεν ξέρουν τί προκαλεί την ΣΚΠ, πώς ξεκινάει και πώς εξελίσσεται. Ακόμη και αυτά τα φάρμακα που δίνουν, οι ιντερφερόνες, δεν ξέρουν γιατί, πόσο, και πώς βοηθούν.
Με αυτά τα δεδομένα, δεν τίθεται θέμα καλού ανθρώπου και καλού επιστήμονα, αλλά άγνοιας της επιστήμης στο συγκεκριμένο θέμα.
Επίσης, με αυτά τα δεδομένα δύο ειδών νευρολόγοι-άνθρωποι θα ειδικεύονταν στην ΣΚΠ. 1) Αυτός που είναι "ευαισθητοποιημένος" για προσωπικούς λόγους και θέλει να το ψάξει και 2) Αυτός που ξέρει ότι όπου υπάρχει πολύς ανθρώπινος πόνος και απελπισία εκεί υπάρχουν πολλά λεφτά να βγάλεις (κομπογιανίτης).
Δυστυχώς και οι δύο λίγα μπορούν να προσφέρουν γιατί λίγα μπορεί να προσφέρει η επιστήμη τους.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9