• ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #59560  από Π.Μ79
 Κυρ Σεπ 11, 2011 4:35 am
Πάντως είμαι ευτυχισμένος για 1 πράγμα:

Που από τα 18 μου που είχα συμπτώματα (διπλωπίες κλπ), δεν με διέγνωσαν σωστά αλλά μου είπαν ότι είναι ψυχολογικό.

Γιατί χαίρομαι? Γιατί αν με είχαν διαγνώσει τότε οι νευρολόγοι, θα καρφωνόμουν 14 χρόνια ολόκληρα ιντερφερόνη και στα 32 μου που πέρασα μία πραγματική ώση, θα μου έλεγαν:

Ε τόσα χρόνια, η ιντερφερόνη σε είχε καλά και,

Ε πώς κάνεις έτσι για ένα θολό μάτι? Άλλοι είναι χειρότερα.

Ευχαριστώ δημοσίως τους νευρολόγους που έκαναν λάθος (πρωτότυπο), που τότε προτιμούσαν να ξυστούν λίγο παραπάνω, παρά να διαγνώσουν.

Να'στε καλά αυθεντίες και μη.

Θα έλεγα και εις ανώτερα, αλλά πάτε μόνο εις κατώτερα.
 #59604  από litsa
 Δευ Σεπ 12, 2011 12:44 am
Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ που δεν είμαι γιατρός...

τα φάρμακα δεν κάνουν τίποτα...
μόνο η χενφα...
οκ το δέχομαι...

θα ήθελα όμως να πειτε και εδώ όλη την αλήθεια...

- Υπάρχουν επιπλοκές από την επέμβαση?
- υπάρχει κίνδυνος υποτροπής λόγω του άγχους και στρες της επέμβασης?
- γιατί ο συγκεκριμένος γιατρός στην Αθήνα, δεν μπαίνει σε ένα πρωτόκολλο σε συνεργασία με τον Ζαμπόνι? Ετσι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και στατιστικά στοιχεία.

- Μου κάνει επίσης εντύπωση το ότι ακούγονται πολύ δυνατά τα καλά της επέμβασης, αλλά έχω ακούσει και ''ψίθυρους'' που περνάνε στα ψιλά... ότι δεν είναι και τόσο αποτελεσματική σε όλους...

και κάτι ακόμα είμαι σίγουρη ότι όταν πάω σε έναν γιατρό της χένφα, αν κάνω λίγο πως τον αμφισβητώ, θα φερθεί ΚΑΙ αυτός όπως οι νευρολόγοι....
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ...

Συγνώμη παιδιά- δεν ειμαι γιατρός, αλλά ασθενής, και κυρίως δεν καταλαβαίνω τους ιατρικούς σας όρους... και ουτε σκοπό έχω να πάω για σπουδές ιατρικής.. Βεβαίως καλά κάνετε και τα γράφετε...

ΑΠΛΑ, προσπαθώ να βρω τις άκρες μου, ώστε να αποφασίσω τι θα κάνω..!
 #59605  από Π.Μ79
 Δευ Σεπ 12, 2011 1:23 am
litsa έγραψε:Υπάρχουν επιπλοκές από την επέμβαση?
Ναι αν ο γιατρός δεν έχει εκπαιδευτεί καλά επί του θέματος και αν δεν τηρήσει το πρωτόκολλο όπως πρέπει να τηρηθεί με συγκεκριμένα guidelines που δόθηκαν από τον Zamboni.
Το ότι πρέπει να ψάξει ο καθένας γιατρό που να τα κατέχει αυτά, δεν είναι παιχνίδι αλλά υποχρεωτικό, αλλιώς θα είναι λίγο ρίσκο και για τα αποτελέσματα αλλά και για τις πιθανές επιπλοκές.
litsa έγραψε:υπάρχει κίνδυνος υποτροπής λόγω του άγχους και στρες της επέμβασης?
Δε νομίζω ότι θα βρεις απάντηση που θα είναι επιβεβαιωμένη και 100% σίγουρη.
litsa έγραψε:γιατί ο συγκεκριμένος γιατρός στην Αθήνα, δεν μπαίνει σε ένα πρωτόκολλο σε συνεργασία με τον Ζαμπόνι? Ετσι θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και στατιστικά στοιχεία.
Ο συγκεκριμένος γιατρός, έχει εκπαιδευτεί στην Ιταλία, κάθε φορά που κάνει την επέμβαση, προσκαλεί Ιταλούς καθηγητές μαζί του στο χειρουργείο.
Επίσης, καλύτερα να μιλήσεις μαζί του για να καταλάβεις ότι δεν είναι όλοι οι γιατροί ίδιοι.
Προσωπικά έχω μείνει άφωνος μαζί του και ειδικά σήμερα Κυριακή που με πήρε τηλέφωνο να ρωτήσει αν είμαι καλά και να μου ζητήσει συγνώμη που λόγω δουλειάς, δεν με πήρε πιο νωρίς (???).
Στατιστικές, όπως και διάφορα άλλα που λαμβάνει μέρος αναφορικά με την σκπ, μπορείς αν θες να στα παρουσιάσει όλα.
litsa έγραψε:Μου κάνει επίσης εντύπωση το ότι ακούγονται πολύ δυνατά τα καλά της επέμβασης, αλλά έχω ακούσει και ''ψίθυρους'' που περνάνε στα ψιλά... ότι δεν είναι και τόσο αποτελεσματική σε όλους
Ίδια απάντηση με το 1ο. Βέβαια υπάρχει ένα μικρό ποσοστό που ακόμα δεν γνωρίζει κανείς γιατί δεν καλυτερεύουν.
Έχει αναφερθεί και από τον Zamboni αλλά και από πολλούς άλλους, ότι είμαστε στην αρχή και ότι χρειάζονται έρευνες και ψάξιμο για να ξεκαθαριστεί όλο το θέμα του ccsvi.
litsa έγραψε:και κάτι ακόμα είμαι σίγουρη ότι όταν πάω σε έναν γιατρό της χένφα, αν κάνω λίγο πως τον αμφισβητώ, θα φερθεί ΚΑΙ αυτός όπως οι νευρολόγοι....
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ...
Μην είσαι σίγουρη μέχρι να το δεις από μόνη σου. Όλοι μας έχουμε πάει σε γιατρούς, καλούς, ευγενικούς, κακούς, αγενείς κλπ.
Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι, είναι λίγο άδικο, ειδικά για τους γιατρούς που τον όρκο που έδωσαν, τον τηρούν και τον σέβονται.
litsa έγραψε:ΑΠΛΑ, προσπαθώ να βρω τις άκρες μου, ώστε να αποφασίσω τι θα κάνω..!
Ένας υπέρηχος είναι καλή μου, δεν είναι κάτι πολύπλοκο ή επώδυνο.
Αν μετά τον υπέρηχο έχεις ακόμα απορίες, μπορεί ο γιατρός εκεί να στις λύσει.
Αν και πάλι δεν πειστείς, τότε εννοείται ότι η τελική απόφαση, είναι δικιά σου.
 #59609  από litsa
 Δευ Σεπ 12, 2011 10:00 am
ευχαριστώ π.μ79 !!!

κάποια στιγμή θα το αποφασίσω ....
 #59825  από melinaki
 Πέμ Σεπ 15, 2011 1:11 pm
sou έγραψε:Η δική μου γνώμη είναι ότι το 90 με 95% των νευρολόγων είναι μεγάλη απάτη, γενικότερα. Να θεραπεύσουν τίποτα δεν μπορούν, να απαλλάξουν από συμπτώματα χωρίς να δημιουργήσουν χειρότερες παρενέργειες δεν μπορούν. Τι το θέλουν και δεν το κλείνουν το μαγαζί; Υπάρχουν τοσες και τόσες τίμιες δουλειές να κάνουν.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ!ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ..ΜΕΧΡΙ Κ ΣΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΥΣ ΠΗΓΑ!ΤΙΠΟΤΑ!
ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΠΕΡΥΣΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Κ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣκΠ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ.ΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ Κ ΑΥΤΟΙ...ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?Ε ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΤΟΥΣ.
 #132268  από Μαρία Γερμανάκου
 Παρ Νοέμ 29, 2019 4:45 pm
Απάντηση για όλους εσάς που βάζετε στο στόμα σας τον ιατρό Εμμανουήλ Μανωλα.
Είμαι ασθενής του 20 χρόνια, έχοντας ΣΚΠ. Είμαι όρθια, αρτιμελής και ευγνώμων που είναι γιατρός μου!!!
Οι υπόλοιποι δήθεν νευρολόγοι που με είχαν δει και παρακολουθήσει, μόνο στον άλλο κόσμο που δεν με έστειλαν.
Ο Κος Μανωλας, ειναι γιατρός με κεφαλαία και άνθρωπος που σώζει ζωές.
Εσείς που μονο χολή βγάζετε, το καλύτερο που έχετε να κάνετε ειναι να μαζέψετε το δηλητήριο σας!!
Συνεχίστε με τα γιατρουδακια που μόνο τσεπώνουν και ντροπιαζουν τον ιατρικό όρκο τους!!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9