• Αναζήτηση καλού νευρολόγου

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #28855  από geor.gia
 Τρί Ιουν 01, 2010 8:44 pm
karidoula έγραψε:Η αλήθεια είναι πως τώρα με τη νέο επεισόδιο που αντιμετωπίζουμε τις μέρες αυτές συνειδητοποίησα πόσο πολύ την έχω ερωτευτεί και ενώ είναι πολύ όμορφη σε όλα της..τη βδομάδα αυτή έχει γίνει ακόμη πιο όμορφη! :) Τι γίνεται βρε παιδιά?? Σας ομορφαίνει απότι φαίνεται η ασθένεια αυτή... ;) ;) (φυσικά μην παρεξηγηθώ :( ..καλοπροαίρετα τα λέω..) Να είστε όλοι πάντα καλά, το ενδιαφέρον σας με συγκινεί και μου δίνει δύναμη! :)

παρολο που δε σε γνωριζω ουτε και ξερω τιποτα απολυτως για σενα, εστω και με τα λιγα που εγραψες ως τωρα για την κοπελα σου,εδειξες πολλα και σημαντικα για το ατομο σου. και ειναι απολυτως θετικα. ευχομαι η εξελιξη της υγειας της να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη και να εχετε ολο το χρονο δικο σας για να ζησετε σε ολο της το μεγαλειο την αγαπη σας :) ειλικρινα σου αξιζουν θερμα συγχαρητηρια και (γνωριζοντας απο εμπειρια το λιγο καιρο που ειμαι εδω μεσα) σου λεω ξεκαθαρα οτι δε θα νιωσετε μονοι σας ουτε στιγμη. ευχομαι τα καλυτερα και για τους δυο σας :)
 #28884  από mortal_engine
 Τετ Ιουν 02, 2010 1:03 am
Σίγουρα μια έγκυρη διάγνωση θα ήταν μια καλή βάση ώστε να εκμεταλλευτούμε τις πιθανές λύσεις.
Ουσιαστική λύση, με την έννοια της ολοκληρωμένης ερμηνείας και αντιμετώπισης του παθογενετικού μηχανισμού της ΠΣ, φαίνεται μέχρι στιγμής να είναι η μοναδική μη φαρμακευτική, δηλαδή η αντιμετώπιση της ΧΕΝΦΑ (CCSVI). Σύμφωνα με αυτήν, η παραδοσιακή διάγνωση της ΠΣ δεν είναι καν απαραίτητη.
ώστε οι μικρές εστίες στην μαγνητική να συρρικνωθούν
Είναι γενικά αποδεκτό ότι η σχέση του πλήθους και του μεγεθους των εστιών με την παροντική και τη μελλοντική κλινική εικόνα είναι ΑΓΝΩΣΤΗ. Επομένως η συρρίκνωσή τους δεν εξασφαλίζει βελτίωση της υγείας του πάσχοντος.

Αυτό προκύπτει και λογικά: η εστία είναι το αποτέλεσμα της αντίδρασης του οργανισμού σε ένα ερέθισμα. Άρα μπορεί να εξαφανιστεί είτε με παύση του ερεθίσματος είτε με συγκράτηση της αντίδρασης. Και, τί σύμπτωση, τα φάρμακα για την ΠΣ κάνουν ακριβώς το δεύτερο.
Τι γνώμη έχετε όμως γιαυτό το φάρμακο?
Χρήσιμες πληροφορίες για το φάρμακο, με συνεχείς ενημερώσεις, υπάρχουν στο:
http://www.msrc.co.uk/index.cfm?fuseact ... ageid=1905

Επίσης, από τη σκοπιά των χρηστών στο:
http://www.thisisms.com/forum-11.html
 #28947  από mortal_engine
 Πέμ Ιουν 03, 2010 7:32 pm
Μια εστία δηλώνει γενικά την ύπαρξη φλεγμονής, δηλαδή μιας αντίδρασης του ανοσοποιητικού συστήματος σε ένα "ξένο σώμα". Η φλεγμονή συχνά συνοδεύεται από εσωτερικές εκχυμώσεις που δημιουργούν πρήξιμο, επομένως και κατά τόπους αύξηση της πίεσης που με τη σειρά της δικαιολογεί φαινόμενα όπως ο πονοκέφαλος. Ωστόσο, τα αμιγώς νευρολογικά συμπτώματα δικαιολογούνται μόνο από καταστροφή της μυελίνης. Άρα μια εστία είναι δηλωτική νευρολογικής βλάβης μόνο όταν η φλεγμονή έχει ως αποτέλεσμα την καταστροφή μυελίνης σε κρίσιμα σημεία. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει άμεσος τρόπος εντοπισμού της απομυελίνωσης, γι' αυτό και το συμπέρασμα προκύπτει έμμεσα από την παρατήρηση εστιών. Φυσικά, όταν κάποιος είναι υποψιασμένος για την υποκείμενη κατάσταση ταυτίζει, χωρίς να σφάλλει αναγκαστικά, τις απομυελινώσεις με τις εστίες.

Το ερώτημα είναι τί δημιουργεί την φλεγμονή εξαρχής, δηλαδή ποιό είναι το "ξένο σώμα" εναντίον του οποίου αντιδρά το ανοσοποιητικό σύστημα; Η διαδεδομένη, πλην καταρρέουσα αυτοάνοση θεωρία, λέει ότι ότι το "ξένο σώμα" δεν είναι καθόλου ξένο, αλλά η ίδια η μυελίνη. (-Μα τότε γιατί της επιτίθενται τα λευκά αιμοσφαίρια; -Μα γιατί τρελάθηκαν). Σύμφωνα λοιπόν με αυτήν τη μεταφυσική ερμηνεία, μια εστία δηλώνει επιπλέον μια "τρελή" αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος σε έναν εισβολέα-φάντασμα, άρα η ύπαρξή της όχι μόνο δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ αυτή καθαυτή με το πρόβλημα. Έτσι, στα πλαίσια της αυτοάνοσης θεωρίας οι εστίες είναι ανεπιθύμητες γιατί ΕΙΝΑΙ το πρόβλημα, και πρέπει με κάθε τρόπο να εξαλειφθούν. Αναμένεται μάλιστα η εξάλειψή τους να εξαφανίσει και τα συμπτώματα της ασθένειας. Μόνο που αυτό δε συμβαίνει πάντα...

Γιατί όμως συμβαίνει σε κάποιες περιπτώσεις; Είναι αυτές απόδειξη ότι η αυτοάνοση θεωρία ισχύει;
Όχι αναγκαστικά. Όπως ειπώθηκε προηγουμένως, οι εστίες είναι φλεγμονές, άρα μειώνονται με τη χρήση ανασοτροποποιητικών και ανοσοκατασταλτικών φαρμάκων ακόμα και στην περίπτωση που ΟΝΤΩΣ υπάρχει ξένο σώμα, αφού έτσι περιορίζεται η αντίδραση του σώματος σε αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτήν την περίπτωση η πραγματική βλάβη, δηλαδή το "ξενο σώμα", παραμένει και μεγαλώνει, ενώ εμποδίζεται διαρκώς η φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού σε αυτό. Η δυνατότητα διατήρησης αυτής της ισορροπίας του τρόμου καθορίζει και το χρονικό διάστημα που ο ασθενής είναι απαλλαγμένος από εστίες και υποτροπές. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα εγκεφαλικά του κύτταρα δεν φθείρονται. Απλά τα φάρμακα εμποδίζουν την εκδήλωση της φθοράς.

Υπό το πρίσμα λοιπόν της απόρριψης της αυτοάνοσης θεωρίας οι εστίες αποδαιμονοποιούνται. Η ύπαρξή τους δείχνει οτι ο οργανισμός είναι υγιής και παλεύει ικανοποιητικά τις φλεγμονές του. Και μάλιστα, όσες περισσότερες στα αρχικά στάδια της νόσου, τόσο το καλύτερο.

Είναι πράγματι δύσκολο να το δεχτεί κανείς. Εκτός κι αν έχει στα χέρια του έναν πειστικό μηχανισμό γέννεσης "ξενών σωμάτων" μέσα στο κεφάλι. Και η ΧΕΝΦΑ κάνει ακριβώς αυτό. Υποθέτω, φίλε Karidoula, ότι έχεις ήδη εξοικειωθεί με αυτή τη θεωρία.
 #28977  από christos f
 Παρ Ιουν 04, 2010 3:15 am
φιλε μου
πασχω 14 χρονια σκπ ογιατρος που θα κανει διαγνωση πρεπει να ειναι σιγουρος.στα 14 χρονια δεν εχω καμια μεταβολη βαδιζω προ το καλυτερο.υπαρχουν νευρολογοι πολυ καλοι αλλα θα ηθελα το email σου να σου συστυσω σε 2 νευπολογους ο ενας ειναι θεσσαλονικη ο αλλος αθηνα.περιμενω απαντηση.συμβουλη μου μην πανικοβαλεσε ολλα θα πανε καλα.
 #29019  από Genovefa®
 Παρ Ιουν 04, 2010 4:21 pm
το θεμα "Γιατρος" ειναι πολυ υποκειμενικο...
Πρεπει να σου βγαζει εμπιστοσυνη και πανω απ'ολα να μπορεις να συνεργαστεις μαζι του (για ολη σου την ζωη,δυστυχως).
Εχω απογοητευτει κι εγω απο νευρολογους,σε σημειο να θελω να κοψω τα φαρμακα, γιατι θεωρουσα οτι καθε χρονο εστελνα τον γιατρο μου ωραιοτατες διακοπες χιλιαδων €υρω, οσων και οι τρυπες στην κοιλια μου.
Ευτυχως το τελευταιο διαστημα με παρακολουθει ενας εξαιρετος Ανθρωπος-Γιατρος, στην Euromedica Θεσσαλονικης.
 #29693  από geor.gia
 Τετ Ιουν 09, 2010 10:47 pm
παιδες παιρνω το θαρρος να ρωτησω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα. :oops:

γνωριζετε αν μπορει ο οποιοσδηποτε να παει στο στρατιωτικο νοσοκομειο? απο οτι ξερω δε μπορει αλλα και παλι σκεφτηκα να ρωτησω μηπως και υπαρχει τροπος. αν ξερει καποιος ας μου πει παρακαλω :)
 #131123  από dizzy
 Πέμ Φεβ 21, 2019 2:34 pm
Ψάχνω έναν πολύ καλό Νευρολόγο που να γνωρίζει καλά το θέμα της ενδοκρανιακης υπότασης. Γνωρίζετε κάποιον? Επίσης είναι κάποιος από εσάς ή το φιλικό σας περιβάλλον που πάσχει από αυτό?