• Διπλωπία-ταλαντοψία.Πως πρεπει να κινηθω?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #108532  από marios15
 Τετ Ιαν 07, 2015 5:31 pm
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι νέος στο site ,μπήκα κυριως για να διαβάσω κάποιες παραπάνω πληροφορίες για την ΠΣ και μπαίνω στον πειρασμό να πω κι εγώ την δική μου ιστορία.

Λοιπόν,ειμαι 28 χρονων και πριν απο 5 χρόνια,μετά απο μία αρκετά αγχωτική περίοδο της ζωης μου εμφάνισα το σύμπτωμα της ταλαντοψίας στο αριστερό μου μάτι,της αίσθησης δηλαδή ότι η εικόνα απο το συγκεκριμένο μάτι μετακινείται , σαν το μάτι να κάνει μικρές ακούσιες κινήσεις με αποτέλεσμα να βλέπω διπλά ,( κάτι που δεν μπορούσε να παρατηρηθεί εξωτερικά, δηλαδή ήταν τελείως υποκειμενικο..) ..Έκανα μαγνητική στον εγκέφαλο ( και με σκιαγραφικό ) και βγήκε αρνητική σε ευρήματα,στην πορεία έκανα και προκλητά δυναμικά τα οποία επίσης δεν έδειξαν κάτι αξιόλογο.Επισκεύτηκα τρεις διαφορετικούς νευρολόγους και όλοι το απέδωσαν σε άγχος κτλ, και μου συνέστησαν να το αγνοήσω όπως κι έκανα και τελικά πέρασε μόνο του .

Κάπου εδώ να σημειώσω ότι ο πατέρας μου είναι διαγνωσμένος με ΠΣ εδω και μία 20ετία.

Στη συνέχεια επανήλθε το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα στο ίδιο μάτι, τον επόμενο χρόνο ,κατα συμπτωση ( ? ) ίδια ακριβώς εποχη με την πρωτη φορά..Αυτήν την φορά έκανα 2 μαγνητικές εγκεφάλου(και με σκιαγραφικό) σε διάστημα 2 μηνών , επίσης έκανα μαγνητικη στον αυχένα καθώς και μαγνητική αγγειογραφία στον εγκέφαλο,όλα καθαρα και χωρίς παθολογικά ευρήματα και πάλι..Ένας γιατρός μου συνέστησε να κάνω οσφυοπαρακεντησηλέγοντάς μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση ΠΣ αλλα θελει να το ψάξει για άλλες παθήσεις, όμως οι αλλοι γιατροι που απευθυνθηκα μου είπαν ότι με τέτοιες μαγνητικές και με μοναδικό σύμπτωμα αυτην την "ταλαντοψία" , η παρακέντηση είναι μια ταλαιπωρία χωρίς ουσιαστικό λόγο και ενδείξεις ..Πάλι αποδόθηκαν όλα στο άγχος ( είναι άλλωστε προφανές όταν κάποιος με βλέπει ότι αποτελώ παραδειγμα ανθρώπου με ψυχοσωματικά).Τελικά πάλι το άφησα να υπάρχει , συνέπεσε και με ένα πολύ ευτυχές γεγονός στη ζωη μου και εξαφανίστηκε μετα απο μερικες εβδομαδες απο μονο του .

Βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση σήμερα που γράφω να πω ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε και πάλι σχεδον 4 χρονια μετα την τελευταια εμφάνισή του , αυτη τη φορα δεν εχω ακριβώς ταλαντοψια αλλα μάλλον διπλωπία , δηλαδη απομονώνοντας το καθενα μάτι μπορω να δω μια χαρα, το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως όταν και τα δύο μάτια προσπαθούν να εστιάσουν σε ενα σημείο ,τότε τα βλέπω διπλά..Το πρόβλημα έρχεται και φεύγει διάφορες στιγμές μέσα στη μέρα, δεν είναι μόνιμο ,αλλα ειναι απίστευτα δυσάρεστο , εκνευριστικό και περιορίζει σοβαρά την λειτουργικότητά μου καθότι δουλεύω πολύ με υπολογιστές κτλ..

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο , θα ήθελα να μάθω αν κάποιος απο εσάς έχει βιώσει κάτι παρόμοιο και τι κινήσεις θα έπρεπε να κάνω κατα την γνώμη σας, δεδομένου ότι δεν είμαι και ο πιο "ήρεμος " ανθρωπος στον κόσμο και έχω επηρεαστεί πολυ απο αυτό ..
Να μπω πάλι σε νεο κύκλο εξετάσεων ? να προτιμήσω αυτήν την φορά να κάνω παρακέντηση ακόμα κι αν οι γιατροί δεν το κρίνουν απαραίτητο? Να επιλέξω και πάλι να το αγνοήσω?
Ευχαριστω
 #108534  από Στάθης
 Τετ Ιαν 07, 2015 5:50 pm
marios15 έγραψε:Να μπω πάλι σε νεο κύκλο εξετάσεων ? να προτιμήσω αυτήν την φορά να κάνω παρακέντηση ακόμα κι αν οι γιατροί δεν το κρίνουν απαραίτητο? Να επιλέξω και πάλι να το αγνοήσω?
Ευχαριστω
Γεια σου Μάριε, χρόνια καλά και καλή χρονιά !

Το να μουρλαθείς στις εξετάσεις και στους γιατρούς, στις παρακεντήσεις και μετέπειτα στα φάρμακα της ΣΚΠ, είναι κάτι που καλό είναι να αποφύγεις.

Η διπλωπία της ΣΚΠ, είναι ένα σύπμτωμα μόνιμο. Δεν φεύγει και έρχεται. Εϊναι εκεί και συνήθως χειροτερεύει μέρα με την μέρα σε σημείο που βγαίνεις εντελώς goal...

Αυτό που έχεις, είναι μάλλον μια ελαφριά διπλωπία.
Με δεδομένο ότι βιώνεις μια ελαφριά φλεγμονή του οπτικού νεύρου, μπορείς με λίγη ξεκούραση και ένα ελαφρό σχήμα κορτιζόνης από το στόμα με συνταγή του γιατρού σου να το καθαρίσεις.

Το σίγουρο είναι ότι το σώμα σου, σου στέλνει μηνύματα χαλάρωσης. Προσπάθησε να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου ακούγοντας την καρδιά σου, κόβωντας σιγά-σιγά βλαβερές συνήθειες και ότι άλλο μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτήν την κατεύθυνση. Ξεκίνα τον διαλογισμό, την άσκηση, το διάβασμα βιβλιών, πράγματα με υψηλή δόνηση για να ανεβάσεις λίγο την σωματική σου συχνότητα.

Εαν δεν έχεις τέτοιες βλέψεις, τότε καλό είναι να απεθυνθείς σε έναν από τους πολλούς γιατρούς (που θα έχεις ξεδιαλέξει ως καλύτερο στο ψυχολογικό κομμάτι υποστήριξης) για περαιτέρου εξετάσεις.

Καλή δύναμη Μάριε !
 #108543  από marios15
 Τετ Ιαν 07, 2015 7:55 pm
Καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .
Σωστα ολα αυτά που αναφέρεις ,δυστυχώς έχω διαβάσει εδώ και σε διάφορα άλλα διαδικτυακά μέρη μαρτυρίες ανθρώπων που αντιμετώπισαν παρόμοιο σύμπτωμα με το δικό μου και που όπως και στην περίπτωσή μου οι γιατροί απέκλεισαν την ύπαρξη της συγκεκριμένης νόσου βασιζόμενοι στην μαγνητική "χωρις παθολογικά ευρήματα "..Κι απλώς αναρωτήθηκα πόσο σοβαρή είναι μια τέτοια πιθανότητα κι αν αξίζει τον κόπο να το ψάξει κανείς ή αν πρέπει απλώς να βρεί μια φαρμακευτική αγωγή ( ή λίγο κορτιζόνη όπως είπες )προκειμένου να ανακουφιστεί απο το σύμπτωμα χωρίς περεταίρω διερεύνηση...
Προφανώς Στάθη απο εσένα πήρα μία απάντηση , και σ ευχαριστώ και πάλι ..
Καλή δύναμη και σ εσένα ...
 #131293  από Ioanna1989
 Σάβ Μαρ 30, 2019 11:33 am
Καλημέρα! Πριν 2 μηνες ξεκίνησα με ίλιγγο ξαφνικά πρόσεξα οτι βλεπω διπλά κ εχω νυσταγμο οταν κοιτάω δεξια... Υπάρχει βελτίωση οι μαγνητική εγκεφάλου καθαρή ... Δυσκολεύομαι γιατί οταν περπατάω νιωθω πως ολα κουνιούνται και όταν γυρναω το κεφάλι μου δυσκολεύομαι να εστιάσω... Προς το παρον μου δινουν antivom k neurobion. Είχα περάσει πολυ άγχος και πιστεύω με χτύπησε εκεί... Υπάρχει καποιος ομοιοπαθης? :emojis-2:
 #134795  από Ιωαννα Κελλαρακου
 Τετ Ιαν 05, 2022 6:18 pm
Καλησπερα
Αν και έχουν περάσει χρόνια από το ερώτημα σας , θα ήθελα να μάθω αν βρήκατε άκρη.
Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα , μακάρι να μου απαντήσετε 🙏
 #134797  από Evita
 Τετ Ιαν 05, 2022 11:50 pm
Ιωαννα Κελλαρακου έγραψε: Τετ Ιαν 05, 2022 6:18 pm Καλησπερα
Αν και έχουν περάσει χρόνια από το ερώτημα σας , θα ήθελα να μάθω αν βρήκατε άκρη.
Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα , μακάρι να μου απαντήσετε 🙏
Καλησπέρα! Έχετε κάνει εξετάσεις?
 #134798  από Ιωαννα Κελλαρακου
 Πέμ Ιαν 06, 2022 11:04 am
Τι εννοείτε;
Μαγνητική ;
Κανένας δε μου είπε να κάνω .
Έχω κάνει αίματος , βιταμίνες , 5 βυθοσκοπήσεις
Όλα οκ
 #134804  από Ioli93
 Σάβ Ιαν 08, 2022 3:28 pm
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά κι από εμένα!!
Εδώ και 1.5 μήνα έχω νυσταγμο ταλαντοψια και Ζάλη. Είχα και μερικά μουδιασματα τα οποία υποχώρησαν. Και φοβερή αστάθεια!! Όλα οδηγούν στη σκλήρυνση.. 4 Νοεμβρίου έκανα μαγνητικη ( αφού πρώτα πήγα σε οφθαλμίατρο ώρλ κλπ κπ) και μου βρήκαν μια εστία αλλοίωσης αλλά δεν είναι η τυπική της σκλήρυνσης και το απέκλεισαν οι νευρολογοι ( πάω κ σε πολλους). 6 Δεκεμβρίου 21 μπήκα νοσοκομείο για οσφυωνωτιαια παρακεντηση γιατί τελικά δεν ήταν και τόσο σίγουροι ( έκανα εξετάσεις για μυοπαθεια και μυασθενεια) είμαι στη φάση που περιμένω αποτελέσματα.. υπάρχει περίπτωση να είναι σκλήρυνση και να μη φάνηκε στη μαγνητικη;;;