• ΣΦΑΓΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ!

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130529  από Debbie_Downer
 Κυρ Σεπ 30, 2018 1:02 pm
Tania έγραψε: Πέμ Σεπ 13, 2018 6:32 pm Δεν το ηξερα για τον κ.Σφαγγο.Να αναπαυσει ο Θεος την ψυχη του...Ενας εξαιρετικος γιατρος, ενας υπεροχος ανθρωπος.. Παρα τα προβληματα του, ηταν παντα διπλα σε ο,τι τον χρειαστηκα, οποτε τον χρειαστηκα τηλ η απο κοντα, να εμψυχωνει, να βοηθα, να πληροφορει, να βοηθα... Ανθρωπος με Α κεφαλαιο... Επιστημονας χαρισματικος, γιατρος και ανθρωπος πανω απο ολα... Απο τους λιγους ανθρωπους που γνωρισα στη ζωη μου, παντα εμψυχωτης, αλλα και ανησυχος οταν του ανεφερα κατι..να το ψαξει, να το εξετασει....κατα των φαρμακων...υπερ της ζωης... κ.Σφαγγο, σημερα ειμαι πολυ στενοχωρημενη...δεν το γνωριζα... να αναπαυθει η ψυχουλα σας.... Θα,σας θυμαμαι παντα.
Ακριβώς ολα αυτά! Μακαρι να είχαμε κι άλλους τέτοιους. Μου στοιχισε κι εμενα και αρνούμαι να πάω αλλού. Θα τον θυμόμαστε με αγαπη και σεβασμό.
 #130636  από hope
 Σάβ Οκτ 20, 2018 1:23 pm
Δεν τον γνώρισα ποτέ προσωπικά αλλά πρέπει να ήταν πολύ καλός ανθρωπος. Καλό παράδεισο να εχει.
 #130707  από libri
 Πέμ Νοέμ 15, 2018 1:55 pm
Ασθενής του αγαπητου Σφαγγου, εμαθα μολις την τεραααστια απωλεια!!!Θα ηθελα να μαθω αν καποιος απο σας βρηκε καποιον συναδερφο του, ο οποιος να ειναι και πιο εναλλακτικος απο την αμεση χορηγηση θεραπειας!!!
 #130709  από dm123
 Παρ Νοέμ 16, 2018 3:25 pm
2008 - Εγώ: κ.Σφάγγο όλοι οι άλλοι νευρολόγοι μου λένε να πάρω ιντερφερόνη, δεν θα μου την γράψετε εσείς;
Σφάγγος: Παιδί μου έχει τόοοσες παρενέργειες και άλλες που δεν ξέρουμε και τόσο μικρό όφελος που δεν είναι για σένα. Δηλαδή αν σου βγάλει καρκίνο σε 10 χρόνια τι θα έρθεις να μου πεις;

2008- Σφάγγος: άντε πήγαινε στο καλό και ξέχνα την σκλήρυνση. Και όσον αφορά τα φάρμακα μην ανησυχείς τον οβολό σου στην φαρμακοβιομηχανία τον έδωσες με την κορτιζόνη. Δεν χρειάζεται να επιβαρύνουμε και άλλο το ταμείο σου

2008: Σφάγγος: Δυστυχώς η νευρολογία αν εξαιρέσεις την επεμβατική νευρολογία (χειρουργεία) είναι ο τομέας της ιατρικής που δεν έχει θεραπεύσει τίποτα μέχρι στιγμής

2014: Τηλεφωνική επικοινωνία.
Εγώ: κ. Σφάγγο πήγα από το Αιγινήτειο και μου είπαν για copaxone
Σφάγγος: Ποιος;;; Πες μου ποιος ήταν να τον κανονίσω εγώ. Όλοι μαθητές μου ήταν


Ορισμένοι διάλογοι από τον κο Σφάγγο που δεν με έβαλε στο δρόμο της φαρμακοβιομηχανίας και τον ευγνωμονώ γιατί τότε δεν είχα διαβάσει καθόλου και θα ακολουθούσα, λόγω του φόβου που μου δημιουργήσαν, ότι και να μου λέγανε
Και ξαναλέω εξαιρετικός επιστήμονας, μοναδικός άνθρωπος. Μακάρι να υπάρξουν και άλλοι σαν τον Σφάγγο!!!
 #130716  από hope
 Σάβ Νοέμ 17, 2018 10:42 pm
libri Εγώ τον αείμνηστο Σφαγγο δεν τον γνώρισα ποτε. Όταν πήρα τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού μαζί του είχε ήδη βγει στη συνταξη. Τον ρώτησα όμως αν έχει να μου συστήσει κάποιο γιατρό και μου σύστησε την Κα Ε****** Μ********* στην οποία και πηγαινω. Δεν ξέρω αν μοιάζουν καθώς τον ίδιο δεν τον γνώρισα ποτε. Απλά μου την σύστησε όταν τον ρωτησα.
 #130726  από libri
 Δευ Νοέμ 19, 2018 1:29 pm
Aγαπητη "hope", η κα Ε************* σε εχει βαλει σε αγωγη ή το παει πιο συντηρητικα?
Πολύ σ΄ευχαριστω για την απαντηση σου παντως!!!

"Dm 123" περιγράφεις ακριβως ομως τους διαλόγους μας!!!Τα ιδια , ευτυχως, ειπε και σε μενα, ακομα και οταν η Κα Καραγεωργιου στο Γεννηματα , ηθελε με τη διάγνωση να με βαλει σε πειραματικό πρωτοκολλο για το Τysabri!!!
Ο ανθρωπος δεν υπηρχε.....και δυστυχώς , δε νομίζω δε θα βρώ αντίστοιχης ποιότητας γιατρο/ανθρωπο!!!
 #130739  από hope
 Τρί Νοέμ 20, 2018 6:25 pm
Κοιτα. Εγώ έχω διαγνωστεί εδώ και 2 χρόνια περιπου. Οι εστίες μου όμως είναι πολλες. Πιθανολογουν λοιπόν ότι το έχω πολλά χρονια.
Επειδή η κλινική μου εικόνα είναι καλή κι επειδή δεν έχω κάνει παιδάκι δε με έχει βάλει σε αγωγη. Αν είχα παιδί θα μου έδινε το copaxone. Τα ίδια μου είχε πει κι ο Βουμβουρακης όταν είχα παει.
Δε ξέρω αν είναι συντηρητική στα φαρμακα. Είμαι σίγουρη ότι σε κάποιους ασθενείς δινει. Και ο Σφαγγος δε θα εδινε? Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μην έδινε σε κανεναν.
Πάντως είναι ψυχραιμη. Δε σε φρικαρει. Εγώ είχα πάει τρομοκρατημενη και αυτή ήταν πολύ χαλαρη. Μη σου πω ότι την εκνευριζε και η καταστροφολογια μου.
Ιδιαίτερα φιλική δε μπορώ να πω ότι τη θεωρω. Από όσα έχω διαβάσει από εσάς ο Σφαγγος πρεπει να ήταν πιο φιλικος. Δε πειράζει ομως. Μου αρκεί να ασχολείται και να είναι καλή γιατρος. Ελπίζω να σε βοηθησα.
 #130756  από Debbie_Downer
 Πέμ Νοέμ 22, 2018 5:45 pm
dm123 έγραψε: Παρ Νοέμ 16, 2018 3:25 pm 2008 - Εγώ: κ.Σφάγγο όλοι οι άλλοι νευρολόγοι μου λένε να πάρω ιντερφερόνη, δεν θα μου την γράψετε εσείς;
Σφάγγος: Παιδί μου έχει τόοοσες παρενέργειες και άλλες που δεν ξέρουμε και τόσο μικρό όφελος που δεν είναι για σένα. Δηλαδή αν σου βγάλει καρκίνο σε 10 χρόνια τι θα έρθεις να μου πεις;

2008- Σφάγγος: άντε πήγαινε στο καλό και ξέχνα την σκλήρυνση. Και όσον αφορά τα φάρμακα μην ανησυχείς τον οβολό σου στην φαρμακοβιομηχανία τον έδωσες με την κορτιζόνη. Δεν χρειάζεται να επιβαρύνουμε και άλλο το ταμείο σου

2008: Σφάγγος: Δυστυχώς η νευρολογία αν εξαιρέσεις την επεμβατική νευρολογία (χειρουργεία) είναι ο τομέας της ιατρικής που δεν έχει θεραπεύσει τίποτα μέχρι στιγμής

2014: Τηλεφωνική επικοινωνία.
Εγώ: κ. Σφάγγο πήγα από το Αιγινήτειο και μου είπαν για copaxone
Σφάγγος: Ποιος;;; Πες μου ποιος ήταν να τον κανονίσω εγώ. Όλοι μαθητές μου ήταν


Ορισμένοι διάλογοι από τον κο Σφάγγο που δεν με έβαλε στο δρόμο της φαρμακοβιομηχανίας και τον ευγνωμονώ γιατί τότε δεν είχα διαβάσει καθόλου και θα ακολουθούσα, λόγω του φόβου που μου δημιουργήσαν, ότι και να μου λέγανε
Και ξαναλέω εξαιρετικός επιστήμονας, μοναδικός άνθρωπος. Μακάρι να υπάρξουν και άλλοι σαν τον Σφάγγο!!!
Κάπως έτσι μου τα έλεγε κι εμένα και με βοηθούσε τόσο πολύ! Εσύ τι κάνεις τώρα, παίρνεις αγωγή; Βρήκες άλλο γιατρό;
 #130776  από libri
 Πέμ Νοέμ 29, 2018 12:22 pm
Aγαπητή Debbie_Downer απο το 2012 που διαγνώστικα ο Σφαγγος δε μου εδωσε τπτ , περαν της κορτιζονης , για το επεισόδιο! Δεν εχω μπει ποτέ σε θεραπεία και δεν εχω δεί κανέναν.....πραγματικά δε ξέρω που θα απεθυθυνθω , αν χρειαστει!!!!Ισως δοκιμασ.ω την κα. Ευα..... στο Αιγινητειο! Εσύ τι σκέφτεσαι??