• Μαγνητικη μετά από 2 μισή χρόνια

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130565  από Arage
 Δευ Οκτ 08, 2018 9:21 pm
Γεια σας. Είμαι στο πιθανή σκληρυνση με ένα μούδιασμα της μισής μου πλευράς πριν 2μιση χρονια, ολιγοκλωνικα θετικά και μια εστία στον αυχένα.
Δεν πήρα φάρμακα γιατί ένας γιατρος ήταν πάρε άλλος μην παίρνεις. Οπότε προτίμησα να μην πάρω. Έκανα μαγνητικη εγκεφάλου αυχένα και θώρακα τη περασμένη βδομαδα και είναι αμετάβλητες , δηλαδή αυτή η εστία στον αυχενα που είχα πριν 2μιση χρονια και τιποτα άλλο.
Πιστεύω είναι πολύ θετικό. Είναι κανένας άλλος σαν και εμενα; τελικά έχουμε σκληρυνση ή οχι; η κλινική μου εικόνα είναι αριστη
 #130566  από Στάθης
 Δευ Οκτ 08, 2018 9:52 pm
Arage έγραψε: Δευ Οκτ 08, 2018 9:21 pm Πιστεύω είναι πολύ θετικό. Είναι κανένας άλλος σαν και εμενα; τελικά έχουμε σκληρυνση ή οχι; η κλινική μου εικόνα είναι αριστη
Γεια σου Arage, μια τέτοια περίπτωση π.χ. σαν την δικιά σου είναι πάρα πολύ Θετική.

Εάν η κλινική σου εικόνα είναι Άριστη, τότε γιατί να έχει σκλήρυνση; Τι είναι η σκλήρυνση εν τέλη;
Δεν είναι μια αρρώστια, που έχει συμπτωματολογία;

Πιστεύω ακράδαντα, όταν κανείς ξεπεράσει την συμπτωματολογία, και δεν δημιουργεί άλλες φλεγμονές με κλινικά συμπτώματα* για πολλά συναπτά έτη με Άριστη κλινική εικόνα μπορεί να αφαιρέσει νομίζω την ταμπέλα σκλήρυνση κατά πλάκας, διότι ενώ μπορεί να υπάρχουν πλάκες στο Νευρικό Σύστημα, το σώμα τις ξεπέρασε με την δημιουργία νέων νευρωνικών συνάψεων και δικτύων.

Το θέμα είναι όταν αφαιρέσει κανείς την δημιουργία φλεγμονών στο Κεντρικό Νευρικό Δίκτυο, και έχει την τάση να δημιουργεί νέα νευρωνικά δίκτυα είναι ελεύθερος από την ασθένεια, νόσο της σκλήρυνσης, και μπορεί να αισθάνεται έτσι επίσης, ασχέτως ακόμα και των κουσουριών που άφησε η πάθηση κατά την εκδήλωσή της, έτσι πιστεύω.

Λέει ο εγκέφαλος έχει stand-by ένα τεράστιο ποσοστό εγκεφαλικού λευκού φλοιού για την ανάπλαση νευρωνικών δικτύων μέχρι τα γεράματα. Με τα αυτιά μου άκουσα σε συνέδριο νευρολόγο να λέει ότι αυτό το stand-by ποσοστό φτάνει και το 90%.
Το πιστεύω !

Περίσσια Ευγνωμοσύνη και ευχή μου για Θετική Ποιοτική συνέχεια στην Ζωή σου Arage.
ΠΝΕΥΜΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΑΣΚΗΣΗ τα καλύτερα φάρμακα !

* έχω διαβάσει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι εκδηλώνουν φλεγμονές στο ΚΝΣ κάποια στιγμή στην ζωή τους, χωρίς ποτέ να το μάθουν !! Διότι ποτέ δεν εκδηλώνουν κλινικά συμπτώματα (οι φλεγμονές χτυπούν ανενεργά σημεία). Η σκλήρυνση είναι απλά μια ταμπέλα, η κλινική εικόνα μας λέει πάντα την Αλήθεια και όχι τα χαρτιά ή οι γιατροί.
 #130567  από Arage
 Τρί Οκτ 09, 2018 5:43 am
Σ ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση Στάθη.
Εγώ πιστεύω επίσης όπως έχω δει να γράφεις και εσυ, σε εμένα ήταν θέμα ψυχολογίας. Ανεχομουν πολλούς τοξικους και κακούς ανθρωπους στη ζωη μου, οι οποιοι με έκαναν να νιώθω άσχημα, με πίεζαν και με έκαναν να μισώ τον εαυτό μου. Ένιωθα υπερβολική πίεση συν κάτι που με στεναχώρησε πολύ και εγινε το μπαμ.

Πλέον σιγα σιγα τους απομάκρυνα όλους ,είμαι με θετικούς ανθρώπους και νιώθω πολύ ωραία. Σε εμένα θεωρώ έπαιξε πολύ ρόλο η ψυχολογία, ο οργανισμός μάζεψε πολλά και ξέσπασε.
Εγώ δεν ασχολούμαι πλέον με τη σκληρυνση απλά αγχώθηκα τώρα που ηταν να κάνω μαγνητικη. Απλά προσέχω περισσότερο τον εαυτό μου παίρνω βιταμινουλες κατα καιρους, περπαταω οσο μπορώ σε καθημερινή βάση και απομάκρυνω τα τοξικά άτομα από τη ζωή μου. Και προσπαθω να κανω πράγματα που μ' ευχαριστουν