• ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΥΧΕΝΑ.

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #129865  από ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
 Τετ Απρ 11, 2018 11:06 pm
Καλησπέρα και χρονια πολλά.Λέγομαι Νικόλας και είμαι 33 ετών.Πριν ένα μήνα περίπου ένιωθα μια αδυναμία στο δεξί χέρι πιο πολύ και λιγότερο στο αριστερό.Πήγα σε νευρολόγου και μου είπε να κάνω μαγνητική αυχένα μήπως υπάρχει κάποια κήλη. Το πόρισμα της μαγνητικής λέει ¨΄Απουσία κήλης των μεσοσπονδύλιων δίσκων.Εύρος σπονδυλικού καναλιού εντός των φυσιολογικών ορίων.Στο επίπεδο Α6 του νωτιαίου μυελού παρατηρείται περιοχή διαταραχής του σήματος με παθολογικό σήμα (ως επί εστίας απομυελίνωσης). Μετά την χορήγηση σκιαστικού δεν παρατηρείται εστία παθαλογικού εμπλουτισμού ενδομυελικά. Συνιστάται συσχέτιση με κλινικοεργαστηριακά δεδομένα προς την κατεύθυνση της απομυελίνωσης και MRI εγκεφάλου.¨΄ Ας μου πει κάποιος αν γνωρίζει τί σημαίνει αυτό? Σε 2 μέρες θα πάω στον νευρολόγο να τα δείξω και με έχει φάει η αγωνία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #129869  από Στάθης
 Πέμ Απρ 12, 2018 11:54 am
Γεια σου Νίκο !!

Στο σώμα μας έχουμε το Κεντρικό Νευρικό Σύστημα (ΚΝΣ) το οποίο εμπεριέχει νευρώνες σε τρεις τομείς, τον εγκέφαλο, τον αυχένα και τον θώρακα.

Σε κάποιο σημείο στον αυχένα σου υπάρχει μια αλλοίωση της μυελίνης, όπως διαφαίνεται στην κάτω εικόνα, μια αλλοίωση η οποίο έγινε στο παρελθόν και γιαυτό δεν εμπλουτίζεται με σκιαγραφικό, δηλαδή η αλλοίωση (εστία) έχει σταματήσει κατά βάση.

Εικόνα

Σκέψου την εστία απομυελίνωσης σαν μια φωτιά, που για κάποιο λόγο άρχιζε να σιγοκαίει και σταμάτησε αφήνοντας τα αποτυπώματα που βρέθηκαν στην μαγνητική. Υπάρχει πολύ καλός λόγος που συμβαίνει αυτό (δλδ η εκδήλωση πυρκαγίας στο ΚΝΣ), και στο χέρι σου είναι παρέα με το γιατρό σου να βρεις το τρόπο να τιθασεύσεις τυχόν πυρκαγίες στο μέλλον, οι οποίες ποτέ δεν συμβαίνουν τυχαία. Στο site αυτό θα βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες πάνω στο θέμα αυτό.

Γενικά η εμπειρία αυτή μας κατευθύνει σε μια δυναμική Αυτοβελτίωσης Πνευματικά και Σωματικά, όσο γρηγορότερο το καταλαβαίνουμε τόσο το καλύτερο.

Η μυελίνη μπορει να επαναδιορθωθεί με τα αποθέματα βλαστοκυττάρων που έχει το σώμα μας, αλλά και η ευφυία του σώματός μας δημιουργεί παράπλευρα δίκτυα νέων νευρώνων, οπότε μην σε πιάνει φόβος και τρόμος. Στο χέρι σου είναι με ποιοτική ζωή να δυναμώσεις και να επουλώσεις. Γενικά τα φάρμακα δοκιμάζουν τις αντοχές του σώματος, αλλά και επηρεάζουν την δυναμική επούλωσης είτε προς το καλύτερο (κορτιζόνη, ιατρική κάνναβη, βλαστοκύτταρα, βιταμίνες, αντιοξειδωτικά) είτε προς το χειρότερο (ιντερφερόνες, φουμαρικό οξύ, μονοκλωνικά αντισώματα, χημειοθεραπείες...)

Καλή Δύναμη Νίκο για οτιδήποτε είμαστε Εδώ !
 #129874  από ΝΙΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
 Πέμ Απρ 12, 2018 8:31 pm
Στάθη χίλια ευχαριστώ όχι μόνο για την απάντηση,αλλά και για τις πληροφορίες και εξηγήσεις. Αρα αυτή η εστία δεν είναι ενεργή τώρα,αφού δεν έχει "προσλάβει" σκιαγραφικό. Έτσι? Και ζητάει ο ακτινολόγος και μαγνητική εγκεφάλου,μήπως υπάρχει εκεί καμία εστία ενεργή. Εγώ όταν ξεκουράζομαι είμαι ok. Με το που θα ζορίσω λίγο τα χέρια μου,τότε τα νιώθω "κομμένα". Πόνο και μούδιασμα δεν έχω. Αύριο θα με δει και ο γιατρός και προχωράμε. Σ΄ευχαριστώ.