• ΣΚΠ & ΑΣΚΗΣΗ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #33  από butterfly-
 Τρί Μάιος 20, 2008 12:37 pm
Καλημέρα!!
Μια και το τελευαίο θέμα που δημοσιεύθηκε έχει σχέση με την άσκηση, θα ήθελα να ρωτήσω άν οι ασκήσεις με Power plate - Pilates επιτρέπονται ή απαγορεύονται σε άτομα που πάσχουν από ΣΚΠ.

Ευχαριστώ.
 #34  από Στάθης
 Τρί Μάιος 20, 2008 11:53 pm
Ιωάννα, είναι απολύτως σημαντικό να μπορούμε να εξασκούμε τον εαυτό μας με οποιοδήποτε τρόπο μπορούμε, πάντα σε συνάρτηση με τις αντοχές του σώματος μας και τις επιπτώσεις της νόσου στο σώμα μας. Έτσι οι ασκήσεις αεροβικής ή pilates και power plate είναι ένας καλός τρόπος να αποκτήσουμε περισσότερη αντοχή και ισορροπία, αλλά πάντα υπό την προσεκτική καθοδήγηση ενός ειδικού για την αποφυγή υπερβολικής κούρασης που μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα.
 #35  από mistersix
 Τετ Μάιος 21, 2008 1:35 am
To πιλάτες είναι ιδιαίτερα ευεργετικό για άτομα με ΣΚΠ. Κάνω Πιλάτες από το 2004 (η αλήθεια είναι όχι συνεχόμενα αλλά με μικρές διακοπες) και με έχει βοηθήσει σημαντικά. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το Power Plate και καλό θα ήταν να ενημερώσετε το γυμναστή σας προτού κάνετε το ο,τιδήποτε.
 #36  από butterfly-
 Τετ Μάιος 21, 2008 9:45 am
Ευχαριστώ
Πανάγο & Mistersix!
 #164  από ΜΑΡΙΑ88
 Τετ Σεπ 03, 2008 1:18 pm
Γειά σε όλους σας..Έχω ρωτήσει γιατρούς σχετικά με θέματα γυμναστικής και εκτός από το κολύμπι(που το θεωρούν όλοι ως την καλύτερη άσκηση),μου έχουν πει αρκετό περπάτημα.Το θέμα είναι ότι ναι μεν περπατάω όσο μπορώ,κουράζομαι όμως πολύ εύκολα και γρήγορα,δηλαδή περίπου στα 10-15 λεπτά και μετά έχω μια δυσκολία στο βάδισμα και βλέπω ότι κουτσαίνω.Έχετε εσείς καμία ανάλογη περίπτωση,βλέπετε δηλαδή κάποια δυσκολία μετά από περπάτημα;
 #165  από butterfly-
 Τετ Σεπ 03, 2008 1:34 pm
Μαρία καλημέρα.
Κι εγώ στην αρχή οταν περπατούσα
ένιωθα τα πόδια μου να "βαραίνουν" και μετά
από κάποια ώρα μου ήταν πολύ δύσκολο να περπατήσω.
Αυτά όμως το πρώτο 4μηνο μετά την ώση.
Τώρα γενικά νιώθω καλύτερα. Υπαρχουν μέρες που η κούραση
είναι πολύ έντονη και κάποιες άλλες που νιώθω πως δεν έχω απολύτως τίποτα.
Νομίζω πως ο καθένας πρέπει να ασκήται ανάλογα με τις δυνάμεις του.
Τις μέρες που δε νιώθεις καλά απλά να το αποφεύγεις.
Νομίζω πως δεν είναι ανάγκη να καταπονούμε τον οργανισμό μας
περισσότερο. Ασκηση, ναί, αλλά μέχρι εκεί που αντέχουμε..
 #166  από MANOS
 Τετ Σεπ 03, 2008 2:32 pm
kalimera kai stis 2 kopeles....to perpatima me problimatizei kiemena.den exw stantar antoxes.aplos epidi exv ms apo to 99 thimame pos to 2003 piga se mia eklisia me ena filo moy me ta podia .san tama . apostasi 34 xiliometra kai to kaname 7 ores.eniotha kala tote.ales fores kanw 2 xiliometra kai arxizoyn kai trmoyn ta podia moy kai exv kai astathia.tespa...na min sas koyrazw h askisi einai kali. tora poy moy to thimisate na grafto sto gymnastirio apo deytera.pantos kai fetos poy arxisa to tysabri ida ligi diafora.ton dekapentaugousto piga se mia ali eklisia se ena boyno kai anebika 8 xiliometra aniforias xoris kai para pola problimata.!
sas zalisa me tis eklisies mou...alla ti na kanw...perimenw kai apo ton theo na valei to xeraki tou(min anxoneste!!!gia olous mas proseyxome)
 #168  από Στάθης
 Τετ Σεπ 03, 2008 8:15 pm
Νομίζω Ιωάννα ότι έδωσες μια πολύ καλή απάντηση ως προς το θέμα της άσκησης. Βέβαια, η μόνη διαφορά με μένα είναι ότι όταν δεν νιώθω πολύ καλά, συνήθως πάω για ελαφριά γυμναστική (λίγο περπάτημα ας πούμε) και νιώθω μετά καλύτερα. Αλλά συμφωνώ, είναι να ζυγίζουμε την κατάσταση και να πράττουμε ανάλογα, το σημαντικό όμως είναι να ασκούμε τον εαυτό μας όσο μπορούμε. Η βοήθεια του Θεού επίσης είναι πάντα ευπρόσδεκτη !!!
 #130492  από Aggelikidim
 Σάβ Σεπ 15, 2018 3:32 pm
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ ποιο είδος άσκησης είναι κατάλληλο όταν υπάρχει μεγάλη δυσκολία στο περπάτημα. Εγώ πάσχω από σκπ 4,5 χρόνια και ενώ τα δύο πρώτα χρόνια ήταν πιο φυσιολογικά επίπεδα τα επόμενα δύο δυσκολεύομαι. Έχω ξεκινήσει tysabri εδώ και 9 μήνες αλλά δεν είμαι καθόλου καλύτερα. Συμβουλές;;;;
 #130497  από manolo
 Δευ Σεπ 17, 2018 10:00 am
η καλυτερη ασκηση ειναι η yoga σε συνδυασμο με ελλειπτικο για ενδυναμωση,αποτελειται απο διατασεις σε ολους τους μυς του σωματος και ανακουφιζουν απο την σπαστικοτητα,εγω κανω 3 χρονια τρεις φορες την βδομαδα και μαζι με διατροφη και μασαζ,νομιζω οτι εχω βρει το φαρμακο μου,αλλα θελει πεισμα και υψηλη αυτοπεποιθηση και οχι πισωγυρισματα η σκληρυνση,πλεον η yoga διδασκετε και σε γυμναστηρια με ελαχιστο κοστος απλα να να το πεις στον δασκαλο οτι πασχεις απο σκληρυνση για να σε προσεχει,καλη αρχη οτι και να κανεις.