• Ένδειξη 3 νέων ανενεργών εστιών

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134958  από Evangelia
 Πέμ Φεβ 24, 2022 8:09 pm
Κάνοντας η κόρη μου, την τελευταία μαγνητική εγκεφάλου και αυχενικής μοιρας πριν λίγες μέρες, της παρουσιάστηκαν 3 νέες ανενεργές εστίες στον εγκέφαλο. Έχοντας διαγνωστεί από τον Ιουλίου του 2020, έως και τώρα δεν έχει κάποιο σύμπτωμα που να υποδηλώνει την ασθένεια αυτήν,εκτός των αρχικών ελαφρών μουδιασματων που έφυγαν μόνα τους και ίσως αρχικά έντονη κόπωση πριν ξεκινήσει την copaxone .
Έχω φοβηθεί πολυ, γιατί πιστέψτε με , από ένα σημείο και μετά κάπως είχαμε ηρεμήσει.
Αυτές οι 3 νέες εστίες είναι ένδειξη υποτροπής και επιδείνωση της ασθενείας της ?
Ειλικρινά έχω γίνει χίλια κομμάτια μέσα μου...
 #134962  από Στάθης
 Παρ Φεβ 25, 2022 10:50 am
Evangelia έγραψε: Πέμ Φεβ 24, 2022 8:09 pm Κάνοντας η κόρη μου, την τελευταία μαγνητική εγκεφάλου και αυχενικής μοιρας πριν λίγες μέρες, της παρουσιάστηκαν 3 νέες ανενεργές εστίες στον εγκέφαλο. Έχοντας διαγνωστεί από τον Ιουλίου του 2020, έως και τώρα δεν έχει κάποιο σύμπτωμα που να υποδηλώνει την ασθένεια αυτήν,εκτός των αρχικών ελαφρών μουδιασματων που έφυγαν μόνα τους και ίσως αρχικά έντονη κόπωση πριν ξεκινήσει την copaxone .
Έχω φοβηθεί πολυ, γιατί πιστέψτε με , από ένα σημείο και μετά κάπως είχαμε ηρεμήσει.
Αυτές οι 3 νέες εστίες είναι ένδειξη υποτροπής και επιδείνωση της ασθενείας της ?
Ειλικρινά έχω γίνει χίλια κομμάτια μέσα μου...

Γεια σου Evangelia, ενώ οι μαγνητικές είναι ψυχολογικά επιρρεπής να μας ρίχνουν, η αλήθεια κρύβεται στην κλινική εικόνα, η οποία από ότι καταλαβαίνω είναι άριστη. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Εννοείται ότι μπορείτε να εργαστείτε πάνω στην εξάλειψη των εστιών, χρειάζεται μια αντιοξειδωτική καθημερινότητα με προσπάθεια να τρώτε υγιεινά και να γυμνάζεστε ώστε να υπάρχει υγιής μεταβολισμός και καλή ψυχολογία (λόγο ντοπαμίνης κτλ.).

Επίσης πάντα συμβουλεύω, η προσοχή ενός νέου ανθρώπου βρίσκεται στην σχέση του με τις ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες. Δηλαδή ποια η σχέση του παιδιού με το κινητό για παράδειγμα. Είναι ένα βασικό στοιχείο βλαβών του εγκεφαλικού ιστού η κατάχρησή τους στους πολύ νέους ανθρώπους.
Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να δείξουν κάποια εστία στην μαγνητική, χωρίς να σημαίνει κάτι, διότι ο εγκέφαλός μας έχει μεγάλα αποθέματα ανενεργού ιστού (σχεδόν 90%), το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή στο μέλλον.

Οπότε συμβουλεύω, ξεκινήστε από τώρα την προσπάθεια κάθαρσης του νου και σώματος. Πνεύμα - Διατροφή - Άσκηση !! Κάντε ότι μπορείτε χωρίς άγχος, επενδύστε πάνω στην καλή υγεία και αυτή θα σας ανταμείψει. Αποτοξίνωση !

Καλή σας δύναμη Evangelia.
 #135005  από Evangelia
 Παρ Μαρ 04, 2022 9:02 am
Καλημέρα Στάθη και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.
Μόλις χθες βράδυ επισκεφθηκαμε τον νευρολόγο, όπου και μας είπε ότι θα περιμένει τα αποτελέσματα της επόμενης μαγνητικής σε ένα εξάμηνο για να αποφασίσει, εάν τελικά αλλάξει την αγωγή από την copaxone που είναι τώρα , σε κάτι πιο δυνατό , δηλαδή το tecfidera ..

Που ειλικρινά το απ'ευχομαι με όλην μου την ψυχή.

Έχεις απόλυτο δικιο για την επίδραση του στρες στην ζωή όλων μας και ειδικά στην ζωή των ανθρώπων με αυτοάνοσα.
Η κόρη μου στις αρχές του περασμένου Δεκεμβρίου, όπως και τον Γενάρη, πέρασε δύο πολύ στρεσογόνες καταστάσεις που της δημιούργησαν απίστευτες ημικρανίες περιμετρικά στο κεφάλι της, ζαλάδες και πολύ έντονη κόπωση και που μόλις χθες ουσιαστικά αντιλήφθηκε τη σχέση αιτιου-αιτιατου...

Και κάτι ακόμα που εγώ θέλω ιδιαιτέρως να σημειώσω..

Ενώ, έως και τις αρχές του Φθινοπώρου η διατροφή της ήταν προσεγμένη και δεν συμπεριλάμβανε , ούτε γλουτένη, ούτε λακτόζη και εν γένει, σχεδόν καθόλου επεξεργασμένα τρόφιμα, άλλαξε μετά και επανήλθε στην προ-σκληρυνσεως εποχή με όχι ιδιαίτερη σωματική,φυσική άσκηση ..

Έχεις δίκιο Στάθη,ότι η ολιστική προσέγγιση σε αυτό το αυτοάνοσο αυξάνει τις πιθανότητες για μια πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής εσαεί.

Την καλημέρα μου και σε ευχαριστώ ολόψυχα για μια ακόμα φορά για την ενθάρρυνση που μου δίνεις και τις πολύτιμες συμβουλές σου.