• Το δίλημμα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134927  από passenger69
 Τετ Φεβ 16, 2022 6:01 am
Γειά σας. Τις τελευταίες 10 μερες είχα μια οπτική νευριτιδα. Έβλεπα θολά από το δεξί μάτι. Προχθές πήγα οφθαλμίατρο που μου το επιβεβαίωσε. Σήμερα έχω ραντεβού με την νευρολογο για να μου γράψει αγωγή με κορτιζονη. Το θέμα είναι ότι από χθες νιώθω ότι βελτιώνεται η όραση στο μάτι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Τη κορτιζονη δεν τη συμπαθώ και πάρα πολύ. Όποτε έχω πάρει μπορεί να σταμάτησε την ωση αλλά με τσάκισε. Άσε που δεν μπορείς να φας τίποτα μετά. Μήπως να της πω να μου δώσει μόνο χαπάκια και όχι ενδοφλέβια; Γενικά όταν πας στον γιατρό όταν η ωση έχει ήδη αρχίσει να υποχωρεί σου δίνει κορτιζονη; και πόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να μου αφήσει ζημιά αν δεν πσρω τώρα κορτιζονη. Ξέρω ότι σας κούρασα αλλά πραγματικά είμαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω. :smile-thinking: :smile-thinking: :smile-thinking:
 #134928  από Φαίδρα
 Τετ Φεβ 16, 2022 3:55 pm
passenger69 έγραψε: Τετ Φεβ 16, 2022 6:01 am Γειά σας. Τις τελευταίες 10 μερες είχα μια οπτική νευριτιδα. Έβλεπα θολά από το δεξί μάτι. Προχθές πήγα οφθαλμίατρο που μου το επιβεβαίωσε. Σήμερα έχω ραντεβού με την νευρολογο για να μου γράψει αγωγή με κορτιζονη. Το θέμα είναι ότι από χθες νιώθω ότι βελτιώνεται η όραση στο μάτι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Τη κορτιζονη δεν τη συμπαθώ και πάρα πολύ. Όποτε έχω πάρει μπορεί να σταμάτησε την ωση αλλά με τσάκισε. Άσε που δεν μπορείς να φας τίποτα μετά. Μήπως να της πω να μου δώσει μόνο χαπάκια και όχι ενδοφλέβια; Γενικά όταν πας στον γιατρό όταν η ωση έχει ήδη αρχίσει να υποχωρεί σου δίνει κορτιζονη; και πόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να μου αφήσει ζημιά αν δεν πσρω τώρα κορτιζονη. Ξέρω ότι σας κούρασα αλλά πραγματικά είμαι σε δίλημμα και δεν ξέρω τι να κάνω. :smile-thinking: :smile-thinking: :smile-thinking:
Καλησπέρα!! Έγινε μαγνητική ώστε να φανεί και εκεί η οπτική νευρίτιδα; μόνο οφθαλμολογική εξέταση; Από όσα έχω δει και ακούσει, η οπτ. νευρίτιδα υποχωρεί μετά από 3-4 μήνες μόνη της χωρίς κορτιζόνη. Με τα χάπια δεν γίνεται τίποτα δυστυχώς στις υποτροπές της ΠΣ. Είναι πολύ ευχάριστο που υποχωρεί ήδη σε εσένα φυσικά! Αλλά ρώτησα για την μαγνητική, μήπως απλά είναι κάποια ενόχληση που παρουσιάζει το ίδιο σύμπτωμα και όχι υποτροπή οπτικής νευρίτιδας.

Να του δώσεις 3-4 μέρες ακόμα να δεις πως πηγαίνεις αν είναι πας από Δευτέρα για την ενδοφλέβια; Έχει τύχει να με καίει η πατούσα ή να έχει μουδιάσει όλο το πόδι και μετά από 10-15 μέρες να φύγει μόνο του. Στο μάτι η αλήθεια δεν έφυγε ποτέ μόνο του αλλά έχει τύχει και να το αφήσω 10 μέρες που λες, και απλά χειροτέρευε η όραση.

Το αν θα σου "αφήσει" κάτι δεν ξέρω σίγουρα να πω αν μειώνεται όντως η πιθανότητα με την κορτιζόνη - αν και έτσι λένε. Προσωπικά νομίζω πως αν είναι να αφήσει - θα αφήσει. Μας άφησε και που τρέξαμε για κορτιζόνη αμέσως :smile-thinking:

Αλλά η όραση είναι δύσκολο να σε ταλαιπωρεί. Η δική μου γνώμη είναι αφού βλέπεις βελτίωση να το αφήσεις λίγες μέρες να δεις πως πάει. Δεν χάλασε και ο κόσμος τώρα για 3-4 μέρες - δεν μιλάω για παραπάνω. Αλλά αν φαίνεται στην μαγνητική ή αν δεις πως δεν φτιάχνει, να πάρεις να έρθεις στα ίσια σου. Η κορτιζόνη θεωρώ είναι το μικρότερο κακό.

Και για το άλλο που ρωτάς, ναι, νευρολόγοι δίνουν κορτιζόνη ακόμα κι αν η ώση έχει ξεκινήσει να υποχωρεί. Δίνουν απλά κι αν βλέπουν ενεργές εστίες χωρίς συμπτώματα όμως, οπότε άγνωστες οι βουλές :violin: :violin:

Καλή δύναμη :smile-star:
 #135012  από passenger69
 Κυρ Μαρ 06, 2022 1:13 pm
[quote

Καλησπέρα!! Έγινε μαγνητική ώστε να φανεί και εκεί η οπτική νευρίτιδα; μόνο οφθαλμολογική εξέταση; Από όσα έχω δει και ακούσει, η οπτ. νευρίτιδα υποχωρεί μετά από 3-4 μήνες μόνη της χωρίς κορτιζόνη. Με τα χάπια δεν γίνεται τίποτα δυστυχώς στις υποτροπές της ΠΣ. Είναι πολύ ευχάριστο που υποχωρεί ήδη σε εσένα φυσικά! Αλλά ρώτησα για την μαγνητική, μήπως απλά είναι κάποια ενόχληση που παρουσιάζει το ίδιο σύμπτωμα και όχι υποτροπή οπτικής νευρίτιδας.

Να του δώσεις 3-4 μέρες ακόμα να δεις πως πηγαίνεις αν είναι πας από Δευτέρα για την ενδοφλέβια; Έχει τύχει να με καίει η πατούσα ή να έχει μουδιάσει όλο το πόδι και μετά από 10-15 μέρες να φύγει μόνο του. Στο μάτι η αλήθεια δεν έφυγε ποτέ μόνο του αλλά έχει τύχει και να το αφήσω 10 μέρες που λες, και απλά χειροτέρευε η όραση.

Το αν θα σου "αφήσει" κάτι δεν ξέρω σίγουρα να πω αν μειώνεται όντως η πιθανότητα με την κορτιζόνη - αν και έτσι λένε. Προσωπικά νομίζω πως αν είναι να αφήσει - θα αφήσει. Μας άφησε και που τρέξαμε για κορτιζόνη αμέσως :smile-thinking:

Αλλά η όραση είναι δύσκολο να σε ταλαιπωρεί. Η δική μου γνώμη είναι αφού βλέπεις βελτίωση να το αφήσεις λίγες μέρες να δεις πως πάει. Δεν χάλασε και ο κόσμος τώρα για 3-4 μέρες - δεν μιλάω για παραπάνω. Αλλά αν φαίνεται στην μαγνητική ή αν δεις πως δεν φτιάχνει, να πάρεις να έρθεις στα ίσια σου. Η κορτιζόνη θεωρώ είναι το μικρότερο κακό.

Και για το άλλο που ρωτάς, ναι, νευρολόγοι δίνουν κορτιζόνη ακόμα κι αν η ώση έχει ξεκινήσει να υποχωρεί. Δίνουν απλά κι αν βλέπουν ενεργές εστίες χωρίς συμπτώματα όμως, οπότε άγνωστες οι βουλές :violin: :violin:

Καλή δύναμη :smile-star:[/quote]

Ευχαριστώ για την απάντηση . Τελικά έκανα κορτιζόνη ( 3 ημερες ) ενδοφλέβια . Με τσάκισε οπως θυμόμουν και απο παλαιότερα , και το ματι ειναι οπως οταν πηγα στον νευρολόγο. Δηλαδη μειωμένη όραση . Δεν ξερω αν θα βελτιωθεί αργοτερα , ελπιζω με τον καιρό .Εχασα μεσα σε 3 μερες 2.5 κιλα ενω έτρωγα ασταμάτητα και ακομη δεν μπορω να συνέλθω απο την κορτιζόνη .
 #135131  από passenger69
 Παρ Απρ 22, 2022 3:16 pm
Μάλιστα, τέλεια!!!!
2.5 μήνες μετά την κορτιζονη και ενώ η όραση είχε αποκατασταθεί κατα 8 ίσως και 9/10 , εδώ και 2 μέρες ξανά θόλωσε το μάτι. Υποτροπη;;
Τι άλλο;;
Και τώρα τι κάνουμε, κορτιζονη πάλι;;
Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.
Την προηγούμενη φορά με τσάκισε.
Λέω να το αφήσω και ότι βγει :(((
Απογοήτευση και κατάθλιψη
Καλή Ανάσταση σε όλους τους υπόλοιπους. Εγώ προς το παρών είμαι στο στάδιο της σταυρωσης
 #135132  από Liberty
 Παρ Απρ 22, 2022 8:36 pm
Καλησπέρα passenger69
Και εμένα η κορτιζόνη με τσακίζει και καθε φορά αφήνει τον οργανισμό μου ολο και πιο αδύναμο. Την τελευταία φορά που αντιμετωπισα παρεμφερες προβλημα, δεν πήρα καν τηλέφωνο τη νευρολόγο να το αναφέρω. Φτάνει πια με τις κορτιζονες, βαρέθηκα. Ειπα στον εαυτό μου: "ελα παιδί! Το ξερεις τώρα πια το μοτίβο. Θα κανει τον κύκλο του και θα περάσει και αυτό. Ειμαι εδω για σένα. Σε αγαπώ"
Έκλαψα. Κοιμήθηκα περισσότερο. Εφαγα πιο σωστά. Όταν έπιανα τον εαυτό μου να φοβάται, τον μαλωνα τρυφερά. Αυξησα κατα πολυ τον κουρκουμα, τσακισα τα ακτινίδια, εβγαινα πιο "συνειδητά" στον ήλιο.

Πιστεύω(ουμε) στη δύναμή μου(μας). Μου (μας) δίνω(ουμε) χρόνο
Θα περάσει και αυτό.
Η Ανάσταση είναι κοντά
 #135133  από passenger69
 Σάβ Απρ 23, 2022 9:05 am
Σ'ευχαριστω liberty για την απάντηση , μου έδωσες λίγο κουράγιο. Το θέμα είναι ότι μου κάνει συχνά υποτροπές, και δεν ξέρω και αν θα επανέλθει, το να οδηγας κάθε μέρα περίπου 12 ώρες και με το ένα μάτι να μη βλέπει καλά δεν είναι και το καλύτερο.
Συνηθως οι οπτικές νευριτιδες ξεπερνιουνται.
Και πάλι καλή Ανάσταση :