• ΖΑΛΗ ΚΑΙ ΘΟΛΟΥΡΑ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134906  από Sun
 Σάβ Φεβ 12, 2022 4:31 pm
Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν συμπτώματα όπως σαν τάση λιποθυμίας εύκολη κόπωση,ζάλη και κυρίως στο περπάτημα όπως και θολούρα στο κεφάλι κ δυσφορία σε θώρακα μπορεί να αποτελούν συμπτώματα σκπ.Έχω πάει σε νευρολόγο το οποίο το αποδίδει σε άγχος κλασικά.Εχει γίνει μαγνητική εγκεφάλου και αρκετές αιματολογικές,τρίπλεξ ανω κ κάτω άκρων.Θέλω να κάνω μαγνητική αυχένα γιατί νιώθω κ ένα ελαφρύ μούδιασμα εκεί καθώς και θώρακα αλλά ο νευρολόγος αναφέρει οτι δεν χρειάζεται.Να προσθέσω ότι είμαι αρκετά αδύνατη και το αποδίδει και σε αυτό.Εγώ ανησυχώ καθώς η θολούρα στο κεφάλι είναι καθημερινή.
 #134913  από Φαίδρα
 Δευ Φεβ 14, 2022 6:40 pm
Καλησπέρα!

Δεν γίνεται ΣΚΠ χωρίς εστίες στον εγκέφαλο (απ' όσο γνωρίζω, χωρίς να είμαι ιατρός φυσικά). Αν και υπάρχουν σίγουρα άλλες απομυελινωτικές παθήσεις εκτός της σκλήρυνσης.

Είναι γεγονός πως τα συμπτώματά μας είναι πολλά, δηλαδή υπάρχουν πάρα πολλά που μπορούν να αποδώσουν στην πολλαπλή Σκλήρυνση.

Αν νιώθεις όμως πως @ νευρολόγος δεν σε αντιμετωπίζει σοβαρά, μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Πάντως τα συμπτώματα που περιγράφεις η θολούρα, η ζάλη, η τάση λιποθυμίας και η κόπωση μπορούν να προέρχονται από διάφορους λόγους. Εύχομαι πραγματικά να εντοπίσεις την αιτία και να ξεμπερδέψεις μια και καλή. Μέχρι τότε συμβουλεύω όσο γίνεται να βγάλεις από την σκέψη σου την ΣΚΠ γιατί νομίζω μόνο άγχος προκαλεί η ιδέα.

Καλή συνέχεια :smile-sun:
 #134916  από Sun
 Δευ Φεβ 14, 2022 8:29 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση,έχω πάρει και 2η γνώμη από νευρολόγο.Δέν μπορώ να βγάλω άκρη κ δεν μπορώ να χωνέψω οτι όλα μπορεί να είναι από άγχος.Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω η μαγνητική σε αυχένα και θώρακα γίνονται με σκιαγραφικό ή μπορούν και χωρίς;
 #134923  από Φαίδρα
 Τρί Φεβ 15, 2022 7:38 pm
Ωραία, καλά έκανες και πήρες δεύτερη γνώμη φυσικά!
Το άγχος δυστυχώς μπορεί να προκαλέσει ΠΟΛΛΑ στο σώμα μας. Και στο λέω που σωματοποιούσα για χρόνια τα πάντα με την ίδια ευκολία που πίνω τσάι το πρωί.

Τα συμπτώματα της ΣΚΠ στις υποτροπές πάντως είναι πιο σταθερά συνήθως. Δηλαδή επειδή έχω περάσει υποτροπή με ζαλάδα που αναφέρεις, δεν γινόταν σίγουρα να περπατήσω - εδώ δεν μπορούσα καν να είμαι ξαπλωμένη - ή να μην αδειάζω το στομάχι μου κάθε 10 λεπτά :emojis-12: (μπλιαξ, αλλά έτσι γινόταν)

Φυσικά και μπορεί να γίνει μαγνητική χωρίς σκιαγραφικό, σε πολλές παθήσεις δεν χρειάζεται. Για την σκλήρυνση γίνεται με σκιαγραφικό (εκτός αν υπάρχει αλλεργία στην ουσία) ώστε να δουν αν βρισκόμαστε σε υποτροπή την στιγμή εκείνη. Οι εστίες φαίνονται και χωρίς σκιαγραφικό. Δεν φαίνεται αν υπάρχουν ενεργές εστίες χωρίς αυτό όμως.

Υπάρχουν αρκετές αιματολογικές όντως που φαντάζομαι θα έκανες, B12, D3, σίδηρος και ένα σωρό άλλες που ένας ιατρός που ξέρει θα σε κατευθύνει. Οι ελλείψεις αυτών είναι μόνο κάποια πιθανή αιτία που μπορώ εγώ να σκεφτώ για την γενικότερη αδυναμία. Για την δυσφορία στον θώρακα δεν ξέρω.

Εύχομαι πραγματικά να βγάλεις άκρη και να φύγει αυτή η θολούρα και τα υπόλοιπα άσχημα που βιώνεις :smile-sun:
 #134942  από Sun
 Κυρ Φεβ 20, 2022 7:45 pm
Την παρασκευή κατέληξα στα επείγοντα...τάση λιποθυμίας κάτι με την αιμάτωση μέσα στο κεφάλι ένιωσα,στεγνωσε το στόμα μου και ναυτία.Μου έκαναν αξονική στο κεφάλι αιματολογικές και ακτίνες..δεν βρίσκουν κάτι μου έγραψαν να κάνω εξωτερικά ένα εγκεφαλογράφημα μαγνητική αυχένα και σπονδ.στήλης...Ζαλίζομαι συνέχεια,είμαι άσπρη λαχανιάζω και που τρώω ανησυχώ πολύ...κ νιώθω περίεργα πράγματα πίσω απ τ μύτη στην αιμάτωση κ κάτι στο θώρακα.
 #134976  από Sun
 Κυρ Φεβ 27, 2022 7:36 pm
Περπάτησα 100μέτρα κ αμέσως σαν ν μην αιματώνεται το κεφάλι σβημαρα αγκομαχητο και ναυτια(κάθε μέρα μαζευονται γαστρικά υγρά)λαχανιαζω να φαω να ντυθω στο θώρακα νιώθω σαν να έχω αρρωστησει...δεν ξέρω ανησυχώ
 #134977  από Στάθης
 Δευ Φεβ 28, 2022 5:15 pm
Sun έγραψε: Κυρ Φεβ 27, 2022 7:36 pm Περπάτησα 100μέτρα κ αμέσως σαν ν μην αιματώνεται το κεφάλι σβημαρα αγκομαχητο και ναυτια(κάθε μέρα μαζευονται γαστρικά υγρά)λαχανιαζω να φαω να ντυθω στο θώρακα νιώθω σαν να έχω αρρωστησει...δεν ξέρω ανησυχώ

Έχεις ψάξει καθόλου το σύνδρομο της ΧΕΝΦΑ (ccsvi) ?

Η Χρόνια Εγκεφαλονωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια (ΧΕΝΦΑ) είναι μια δομική ανωμαλία λόγω στένωσης των φλεβών που παροχετεύουν το αίμα από τον εγκέφαλο και τον νωτιαίο μυελό. Το αίμα παλλιδρομεί και καθυστερεί να παροχετευτεί στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα με αποτέλεσμα να παθαίνει υποξία ο εγκέφαλος με πολλά συμπτώματα όπως αυτά που περιγράφεις.
Επίσης έχει συσχετιστεί η ΧΕΝΦΑ και με την πολλαπλή σκλήρυνση σε υποομάδες ασθενών με ΣΚΠ.
 #134978  από Sun
 Δευ Φεβ 28, 2022 5:34 pm
Δεν βγάζω άκρη με νευρολόγους μου λένε αγχώδης διαταραχή κατάθλιψη κ γενικά ψυχολογικό.εγω ανησυχώ αύριο θα ξαναπάω γ ν δείξω το εγκεφαλογράφημα.τινα πω;
 #134979  από Sun
 Δευ Φεβ 28, 2022 6:33 pm
Πριν κατέβηκα τη σκάλα αμέσως ένιωσα να μην αιματώνεται κεφάλι κ μετά εκεί στο στέρνο κ μ έπιασε δυσφορία..