• Αϋπνία-Μουδιασματα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134900  από Nikosm
 Παρ Φεβ 11, 2022 11:16 am
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις που αντιμετωπίζω.

1.Εχετε παρατηρήσει αϋπνίες λόγο της ΣΚΠ κ γενικά αν έχετε βιώσει η ακούσει να επηρεάζει η ΣΚΠ την ποιότητα του ύπνου.

2. Κάτι ακόμα που έχω παρατηρήσει πάνω μου , είναι ότι μετά από γυμναστική (πχ μονόζυγο, push ups, δυναμη τετρακέφαλου κλπ)
Αν σας μουδιάζει το σημείο που γυμνασατε.
Εγώ πχ πολλές φορές μετά από τρέξιμο η μετά από ενδυνάμωση τετρακέφαλου η γαμπας μετά αρχίζει το δέρμα μου στο σημείο αυτό να μουδιάζει για καμιά 10 μέρες. Είναι συμπωτα της ΣΚΠ?
 #134901  από Στάθης
 Παρ Φεβ 11, 2022 5:50 pm
Nikosm έγραψε: Παρ Φεβ 11, 2022 11:16 am Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις που αντιμετωπίζω.

1.Εχετε παρατηρήσει αϋπνίες λόγο της ΣΚΠ κ γενικά αν έχετε βιώσει η ακούσει να επηρεάζει η ΣΚΠ την ποιότητα του ύπνου.

2. Κάτι ακόμα που έχω παρατηρήσει πάνω μου , είναι ότι μετά από γυμναστική (πχ μονόζυγο, push ups, δυναμη τετρακέφαλου κλπ)
Αν σας μουδιάζει το σημείο που γυμνασατε.
Εγώ πχ πολλές φορές μετά από τρέξιμο η μετά από ενδυνάμωση τετρακέφαλου η γαμπας μετά αρχίζει το δέρμα μου στο σημείο αυτό να μουδιάζει για καμιά 10 μέρες. Είναι συμπωτα της ΣΚΠ?

Καλησπέρα Νίκο, σύμπτωμα της ΣΚΠ δενείναι οι αυπνίες πιστεύω, αλλά των συνθηκών της καθημερινότητάς μας. Δηλαδή οι καφέδες, το τι φάρμακα παίρνουμε, το τι ποιότητες σκέψεων κάνουμε πριν τον ύπνο μας, το άγχος, ο νευροπαθητικός πόνος κτλ. Μπορεί η ΣΚΠ να φέρνει πόνους, άγχος και κατάθλιψη οπότε και η ποιότητα του ύπνου μας να είναι κακή. Αλλά η ΣΚΠ σε πολλούς φέρνει κόπωση νοητική και σωματική, με αποτέλεσμα πολλοί ασθενείς με ΣΚΠ να κοιμούνται πολύ. Οπότε δεν είναι άμεσο σύμπτωμα της ΣΚΠ, αλλά έμμεσο πιστεύω.

Επίσης πιστεύω, η γυμναστική μπορεί να κουράζει τους μυς σε βαθμό μουδιάσματος, αλλά σαν σύμπτωμα της ΣΚΠ μπορεί το ΚΝΣ να βγάλει 10 μέρες μούδιασμα μόνο αν ξεπεράσαμε κατά πολύ τα ΄όρια μας. Δεν είναι σύνηθες πάντως αλλά μπορεί να συμβεί σε εμάς με ΣΚΠ. Ήρεμα, χαλαρά με συνέπεια η γυμναστική χωρίς να καούμε δεν στοχεύουμε στον πρωταθλητισμό :emojis-30:
 #134902  από Nikosm
 Παρ Φεβ 11, 2022 7:01 pm
Ευχαριστώ πολύ Στάθη για την απάντηση.
Τι να πω, συμφωνώ σε όλα αυτά που είπες κ σε μένα μου φάνηκε περίεργο αυτό που παθαίνω με τα μουδιάσματα μετά από gym κάποιες φορές. Δύο φορές μου έχει τύχει κ το εξής περίεργο. Μετά από μονόζυγα που έκανα , χάσανε δύναμη τα δάχτυλα στα χέρια μου. Σχεδόν ταυτόχρονα κ τα 2 χέρια για καμιά 10 μέρες. Δεν μπορούσα ούτε να γράψω με στυλό. Είχαν σχεδόν παραλύσει. Γενικά παρατηρώ πως εκεί που γυμνάζω όλο κ κάτι θα πάθει ο μυς η το δέρμα.
Πολύ περίεργο κ σκέφτομαι μήπως έχω κ τπτ άλλο εκτός από ΣΚΠ. :emojis-1:
 #134963  από Liberty
 Παρ Φεβ 25, 2022 12:22 pm
Καλημέρα και από εμένα, έστω και με καθυστέρηση! Θα μου επιτρέψεις να σου πω πως αντιμετωπίζω εγώ την όλη “αντίσταση” που μου κάνει το σώμα μου. Μέχρι πρόσφατα το πήγαινα συντηρητικά και (σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών) έμενα στο safe zone. Μέχρι που ...........διάβασα πως : για να δημιουργηθούν νέες συνάψεις νεύρων (άρα δημιουργούνται νέες συνάψεις!) χρειάζεται επανειλημμένα με συνέπεια/σταθερότητα/επιμονή κάποιου είδους stimulation (κινητοποίηση/διέγερση)
Άρα τι συμπέρασμα βγάζουμε από αυτό;

ρουφάω τις μύξες μου (το κλάμα είναι χρήσιμο δε λέω αλλά φτάνει!)
ποτέ δεν θα είναι οι ιδανικές συνθήκες για τίποτα ...αλλά θα τις κάνω να είναι με το ζόρι
όλα τα μικρά- μικρούτσικα πράγματα που καταφέρνω ...αν κάνεις την πρόσθεση βγαίνει κάτι σημαντικό
Δεν σταματάμε να προσπαθούμε και 100 φορές να αποτύχουμε που ξέρεις αν η 101η φορά δεν είναι αυτό που θα κάνει τη διαφορά;

Αδιαφορώ φυσικά για μουδιάσματα, τρέκλισμα κλπ εγώ βρίσκομαι πολύ βαθύτερα, κάτω από το δέρμα και τις όποιες αισθήσεις