• Φόβος άγχος

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134881  από Δωρα
 Σάβ Φεβ 05, 2022 5:19 pm
Καλησπέρα σας αρχικά θα ήθελα να εκφράσω τον θαυμασμό μου σε όλα τα μέλη .κυρίως στους πάσχοντες και αυτό γιατί θαυμάζω πολύ τη στάση σας όχι μόνο τη δικιά σας αλλά όλων των ανθρώπων που στη ζωή τους έχουν θάρρος.ισως γιατί ποτέ δε μπόρεσα να είμαι θαρραλέα .σας διάβασα πρώτη φορά το 2018οταν μετά από ιλίγγους και ζαλάδες γκουγκλαρα οπότε έπεσα πάνω σε αυτό το υπέροχο σάιτ.ηθελα από τότε να γράψω αλλά τελικά δεν το έκανα.το.κανω τώρα λοιπόν.οπως είπα τον Αύγουστο του 2018επαθα έναν ίλιγγο στον ύπνο μου και είχα κάποιες ζαλάδες όλοι πανικοβληθηκαμε έκανα μαγνητική εγκεφάλου τότε χωρίς σκιαγραφικό γιατί υπήρχε μια περίπτωση εγκυμοσύνης μιας και προσπαθούσαμε με τον σύζυγο και μαγνητική αυχενικής μοίρας.τελικα βρέθηκα με αυχενικό σύνδρομο .στη μαγνητική όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά ο ορθοπεδικός μου συνέστησε φυσικοθεραπείες και πολλά μπάνια στη θάλασσα.ολα καλά σε γενικές γραμμές από τότε μέχρι σήμερα με κάποια επεισόδια μικρά ιλίγγου κυρίως σε απότομες κινήσεις .τη χρονιά εκείνη έμεινα έγκυος και γέννησα Ιούλιο του 2019ενα υγιέστατο αγοράκι.δεν ξανασχοκηθηκα με μαγνητικές και με ειδικές εξετάσεις μέχρι που φτάνουμε στο σήμερα.για την ιστορία έχω θυροειδιτιδα χάσιμοτο από τα 18μου ρυθμισμένο και πολύ καλά όπως έδειξαν οι εξετάσεις που έκανα πριν 3εβδομαδες.να σημειωθεί επίσης ότι είμαι υπερβολικα αγχωδης σε σημείο που ένα μικρό προβληματακι στο κεφάλι μου θα γίνει τεράστιο λόγω άγχους.ας έρθουμε στο σήμερα λοιπόν .όλη αυτή τη περίοδο με τον κοβιντ ήμουν πάντα αγχωμενη μη κολλήσουμε μιας και πολύ αρρωστοφοβικη .όλοι κάνουν το εμβόλιο γύρω μου εκτός από μένα που φοβάμαι να το κάνω και να μη το κάνω ταυτόχρονα.υελικα πριν ένα μήνα πήρα την απόφαση και έκλεισα ραντεβού για τη πρώτη δόση φαιζερ.δυο μέρες πριν το ραντεβούε πιάνει άγχος κλάματα ταχυπαλμια σε σημείο να φύγει η καρδιά από το σωμα . τελοσπαντων έρχεται η μερα κάνω το εμβόλιο γυρνάω σπίτι και κοιμάμαι ήμουν τόσο κουρασμένη από τις προηγούμενες μέρες που δεν είχα κοιμηθεί .λέω άντε να περάσει το πρώτο βράδυ να δω πως θα μαι.ολα καλά.λιγο το χέρι και τη δεύτερη μέρα μούδιασμα λίγο τα πόδια μου.εκει πανικοβλήθηκα πήρα τον καρδιολόγο μου λέει παρενέργειες θα φύγουν σε 2-3μερες όπως και έγινε.τη Πέμπτη μέρα από το εμβόλιο με πιάνει ένας πονοκέφαλος άλλο πράγμα.περασε κ αυτό και την επόμενη ένιωθα πια πως όλα ήταν καλά.πηγα στον ενδοκρινολόγο να δει τις εξετάσεις που είχα κάνει προ εμβολίου συγκεκριμένα 15/01 έκανα τις εξετάσεις και 22/01το εμβόλιο και μου λέει πολύ καλές.μου έδωσε λίγο μεγαλύτερη δόση βιταμίνης ντε και αυτό όλο.ηρεμησα και ένιωσα ότι ξεαγχωθβκα ότι μου έφυγε όλο το στρεςη πάθω κάτι από το εμβόλιο.μεχρι που Πέμπτη ξυπνάω με μυρμηγκιασματα στα δύο πόδια αν μπορούσα να το περιγράψω ακριβώς όχι μούδιασμα σα βελονιτσες.καπως μέσα στην ημέρα ένιωθα μια καλύτερα και μια αυτές τις βελόνες.χτες παρασκευή λίγο καλύτερα.σημερα το πρωί οκ τα πόδια και νιώθω τα δάχτυλα των χεριών σαν μουδιασμενο σα να τα χτυπάει ρεύμα.καπως έτσι αλλά όχι και όλη την ώρα.οποτε ο φόβος μου μήπως έχω σκλήρυνση κατά πλάκας επανήλθε.δενντο νιώθω σα κάτι φοβερό και τρομερό βράδυ μια χαρά κοιμάμαι αλλά δε ξέρω είμαι του μυαλού μου είναι άγχος όπως λέει και ο άντρας μου?είναι στρες που βγήκε τώρα που ηρέμησα?να απευθυνθώ σε νευρολόγο? ευχαριστώ πολύ οποιονδήποτε κάνει τον κόπο και διαβάσει το κείμενο μου .
 #134943  από Nikos35
 Κυρ Φεβ 20, 2022 8:26 pm
Το πιθανότερο είναι να είναι άγχος όπως σου απάντησε και ο Αντρέας αλλά αν θέλεις για να είσαι ήρεμη να κλείσεις ένα ραντεβού σε ένα νευρολόγο να σου πει κάποιος που είναι γιατρος, εμείς δυστυχώς δε μπορούμε από εδώ.
Επειδή υπάρχει άγχος υγείας, θα σου πρότεινα επίσης αν θέλεις να μιλάς με κάποιον ψυχολόγο για πιο μακροπρόθεσμη αντιμετώπιση.
Να είσαι καλά.