• Θαμπή όραση εν μία νυκτί..

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134847  από Vasilis_
 Κυρ Ιαν 23, 2022 10:20 pm
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω, είμαι νέο μέλος και είναι το πρώτο μου μήνυμα.
Δεν εχω ΣΚΠ απλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και ενα μήνα και εχω βρεθεί σε αδιέξοδο.
Είμαι ημικρανικός και τους τελευταίους μήνες οι ημικρανίες μου ξεκινούσαν πίσω από το δεξί μάτι.
Μετά από μια ολοκληρη ημέρα με πόνο πάλι πίσω από το δεξί μάτι που εξελίχθηκε σε ημικρανία κοιμήθηκα και το πρωί που ξύπνησα παρατήρησα ότι το δεξί μάτι δεν μπορεί να εστιάσει καλά και όλα τα βλέπει θαμπά αλλά μόνο σε κοντινές αποστάσεις. Από εκείνη την στιγμή το μάτι απέκτησε απίστευτη φωτοευαισθησία σε βαθμό να κυκλοφορώ σπίτι με καπέλο γιατί δεν αντεχα τα φώτα ακόμα και χαμηλά. Πέρασα ασχημες ζαλάδες, καθημερινούς πονοκεφάλους και ημικρανίες. Πήγα σε νευρολόγο μου έγραψε μαγνητικές και εξετάσεις αίματος και όλα είναι καθαρά. Πήγα σε οφθαμλίατρο επίσης μου έκανε 1 ώρα εξετάσεις και οπτομετρικές και όλα είναι τέλεια. Τελικά κατέληξα στο Ντυνάν για μία τελευταία εξέταση (οπτικά προκλητα΄ δυναμικά) που και αυτή βγήκε καθαρή. Εκεί συνάντησα τον νευρολόγο Κο Δελληγιώργη ο οποίος ασχολήθηκε μαζί μου. Εκείνος κατέληξε ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με μυικό σπασμό και τα ηνιακά νεύρα. Μου έκανε 2 ενέσεις κορτιζονης σε αυτά τα σημεία (περίπου στον σβέρκο) την Πέμπτη και μου είπε ότι το ΣΚ θα είμαι λογικά καλά. Σήμερα Κυριακή το μάτι μου δεν έχει βελτιωθεί παρά μόνο οι πόνοι που έχουν ελαττωθεί σε έναν βαθμό. Από Δευτέρα μου είπε να ξεκινήσω κορτιζόνη και 10 φυσιοθεραπείες. Το περίεργο με το μάτι είναι πως χειροτερεύει πάρα πολύ με την οθόνη υπολογιστή ενώ την τηλεόραση την αντέχει μερικώς. Φυσικά όλα τα έχω με χαμηλό φωτισμό γιατί δεν μπορώ πολλά πολλά. Να διευκρινίσω ότι δεν χάνω την όραση μου απλά έχω μία μόνιμη θαμπάδα που γίνεται αντιληπτή όταν πάω να διαβάσω κάτι. Εκεί αν το κουράσω μετά από λίγο θαμπώνει περισσότερο και πονάει. Σε εξωτερικό χώρο τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα (οδηγάω άνετα) εκτός μόνο από την φωτοευαισθησία. Ζητώ συγνω΄μη για το μακροσκελές μύνημα αλλά δεν ήξερα πως να τα χωρέσω όλα. Θα ήθελα να ρωτήσω και εσάς αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία και αν μπορεί κάτι τέτοιο να συνδέεται με αυχενικό θέμα.. Επίσης αν γνωρίζετε να μου συστήσετε κάποιον καλό νευρολόγο για 2η γνώμη. Στο Αιγινήτειο που πήρα τηλ πρώτο ραντεβού στα απογευματινά ιατρεία μου είπαν τέλος Μαρτίου... Σας ευχαριστώ που το διαβάσατε όλο!! :smile-clapping: