• Απορία

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134780  από MariaG
 Τρί Ιαν 04, 2022 9:13 am
Καλημέρα σας.
Καλή χρονιά, εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά για όλ@ σας φέτος.
Έκανα την τρίτη δόση του εμβολίου πριν 5 ημέρες κι από τότε ξεκίνησε μια σειρά από συμπτώματα.
Ημικρανίες, πέρασα 3 συγκεκριμένα, καθώς και πόνοι στις κινήσεις των οφθαλμών. Οι ημικρανίες υποχώρησαν, όμως οι πόνοι στα μάτια όχι ακόμη. Και ξεκίνησαν αμέσως μετά την τρίτη δόση του εμβολίου. Να σημειωθεί ότι πέρασε ένας χρόνος από τη διάγνωσή μου και έχω περάσει οπτικές νευρίτιδες και στα δύο μάτια. Οπότε ελπίζω να είναι παροδικό, σαν παρενέργεια μετά το εμβόλιο. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Σκέφτηκα και μήπως είναι από τις ημικρανίες οι πόνοι, επειδή ήταν δυνατές, αλλά δεν ξέρω.
Εννοείται πως θα ρωτήσω και το γιατρό την επόμενη εβδομάδα που θα πάω, απλά ήθελα να το μοιραστώ, γιατί έχω ανησυχήσει αρκετά, αφού δεν έχω κλείσει ούτε ένα μήνα από την έναρξη της νέας μου αγωγής. Να αναφέρω ότι στις δύο πρώτες δόσεις του εμβολίου, δεν είχα κανένα πρόβλημα.