• Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134779  από gelasti
 Τρί Ιαν 04, 2022 8:51 am
Καλημερίζω όλα τα μέλη του forum !!!
Έχω καιρό να δώσω το παρόν! αλλά διαβάζω εντατικά τα νέα σας!
Έχω παρατηρήσει το εξής και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Έπειτα από ένα χωρισμό που μου κόστισε πολύ, και ενώ η ασθένεια έχει μια σταθερή σχετικά πορεία χωρίς υποτροπές για 7 χρόνια, οι μαγνητικές δείχνουν 4 νέες εστίες στον νωτιαίο μυελό. Ως αποτέλεσμα, άρχισα να μην νιώθω σε ένα βαθμό τα πόδια μου καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας. Ο γιατρός που με παρακολουθεί πρότεινε να αλλάξω αγωγή από Aubagio σε Mavenclad, το οποίο και δέχτηκα καθώς δεν αντέχω άλλο τα έντονα συμπτώματα στα πόδια μου. Θα σας γράψω την εμπειρία μου για αυτήν την αγωγή σε λίγο καιρό που θα έχω ξεκινήσει.
Λόγω της κακής μου ψυχολογικής κατάστασης λαμβάνω επιπλέον αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά φάρμακα χωρίς να κάνουν σημαντική διαφορά. Ωστόσο παρατηρώ πως όταν ψυχολογικά είμαι καλύτερα έστω για κάποιες μέρες τα συμπτώματα υποχωρούν αισθητά και το αντίστροφο. Γνώριζα πως στα αυτοάνοσα νοσήματα είναι βασικός ο ρόλος της ψυχολογίας αλλά έχω εκπλαγεί από το βαθμό επιρροής της στην εν λόγω νόσο(τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση).
Ελπίζω να μην σας κούρασα και θα ήθελα να αναφέρετε και εσείς αν έχετε παρατηρήσει σημαντικές διαφορές στη νόσο λόγω ψυχολογίας.
 #134793  από Στάθης
 Τετ Ιαν 05, 2022 10:41 am
gelasti έγραψε: Τρί Ιαν 04, 2022 8:51 am Καλημερίζω όλα τα μέλη του forum !!!
Έχω καιρό να δώσω το παρόν! αλλά διαβάζω εντατικά τα νέα σας!
Έχω παρατηρήσει το εξής και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Έπειτα από ένα χωρισμό που μου κόστισε πολύ, και ενώ η ασθένεια έχει μια σταθερή σχετικά πορεία χωρίς υποτροπές για 7 χρόνια, οι μαγνητικές δείχνουν 4 νέες εστίες στον νωτιαίο μυελό. Ως αποτέλεσμα, άρχισα να μην νιώθω σε ένα βαθμό τα πόδια μου καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας. Ο γιατρός που με παρακολουθεί πρότεινε να αλλάξω αγωγή από Aubagio σε Mavenclad, το οποίο και δέχτηκα καθώς δεν αντέχω άλλο τα έντονα συμπτώματα στα πόδια μου. Θα σας γράψω την εμπειρία μου για αυτήν την αγωγή σε λίγο καιρό που θα έχω ξεκινήσει.
Λόγω της κακής μου ψυχολογικής κατάστασης λαμβάνω επιπλέον αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά φάρμακα χωρίς να κάνουν σημαντική διαφορά. Ωστόσο παρατηρώ πως όταν ψυχολογικά είμαι καλύτερα έστω για κάποιες μέρες τα συμπτώματα υποχωρούν αισθητά και το αντίστροφο. Γνώριζα πως στα αυτοάνοσα νοσήματα είναι βασικός ο ρόλος της ψυχολογίας αλλά έχω εκπλαγεί από το βαθμό επιρροής της στην εν λόγω νόσο(τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση).
Ελπίζω να μην σας κούρασα και θα ήθελα να αναφέρετε και εσείς αν έχετε παρατηρήσει σημαντικές διαφορές στη νόσο λόγω ψυχολογίας.

Έχεις απόλυτο δίκιο gelasti για το θέμα της ψυχολογίας. Είναι και ο λόγος που η αρχική σελίδα του Mssociety.gr τονίζει πρωτίστως την Ψυχολογία μετά την Διατροφή και μετά την Ιατρική Φροντίδα.
Screenshot.png
Screenshot.png (284.88 KiB) Προβλήθηκε 697 φορές
Οποιοδήποτε φάρμακο ή θεραπεία λαμβάνει κανείς, άν δεν έχει την κατάλληλη Ψυχολογία και μια συνετή διατροφή να την υποστήριξει, τότε καλό δεν θα δει. Απεναντίας όμως, αν κάποιος έχει καλή ψυχολογία και μια υγιεινή διατροφή με ενεργό μεταβολισμό (κίνηση) τότε ακόμα και τα φάρμακα της ΣΚΠ λίγη σημασία έχουν, έτσι πιστεύω βλέπωντας τον εαυτό μου.

Καλή ψυχολογία gelasti και καλή επιτυχία με την νέα σου αγωγή.