• ζαλαδες

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134763  από passenger69
 Σάβ Ιαν 01, 2022 11:03 am
Γεια σας χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Το πρόβλημα μου όπως γράφω και στον τίτλο είναι οι ζαλάδες. Με την ΣΚΠ συμβαδίζουμε περίπου 19 χρόνια . Ποτέ δεν είχα ζαλάδες , και αυτή είναι και η απορία μου . Είναι οι ζαλάδες σύμπτωμα της ΣΚΠ ΄ ; ;; Δεν έχω αστάθεια , περπατώ κανονικά . Τις ζαλάδες τις έχω κυρίως όταν ξαπλώνω , καμιά φορά όταν σηκώνομαι , όταν κοιτάω ψηλά και γενικά συχνά , και κρατάνε 1-2 δεύτερα . Πίεση δεν έχω , τη μέτρησα .
Επίσης ένα θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε τι γιατρό να πάω να το κοιτάξω . Σε νευρολόγο , σε ορθοπεδικό , σε παθολόγο ;;;; Ιδέα δεν έχω . Αν κάποιος από εσάς είχε κάτι παρόμοιο θα ήθελα τα φώτα σας
 #134817  από Φαίδρα
 Τρί Ιαν 11, 2022 1:35 pm
Καλησπέρα και καλή Χρονιά passenger69.

Αν είναι τόσο παροδική η ζαλάδα 1-2 δευτερόλεπτα δεν νομίζω πως μπορεί να αξιολογηθεί. Έχω ΣΚΠ και ζαλάδες τα τελευταία χρόνια. Πάντως περισσότερο ΩΡΛ με βοήθησε και υπάρχουν σε αρκετές περιπτώσεις που δίνουν ορισμένες συμβουλές και ασκήσεις για να υποχωρήσουν. Αν είναι κάπου να πας, σίγουρα προτείνω ΩΡΛ :emojis-32:
 #134819  από hope
 Τρί Ιαν 11, 2022 1:51 pm
Κι εγώ θα σου πρότεινα ΑΦΟΥ ρωτήσεις το νευρολόγο σου να πας σε ΩΡΛ εξειδικευμένο στον λαβύρινθο. Μου έχει τύχει και με τις κατάλληλες ασκήσεις με βοήθησε πολύ.
 #134827  από NansyTh
 Τρί Ιαν 11, 2022 10:34 pm
Καλησπέρα μπορείτε αν σας είναι εύκολο να μου στείλετε τον ωρλ που σας βοήθησε με τις ασκήσεις; εχω επεισόδια ιλίγγου από το λαβύρινθο και δεν έχω βρει ακόμα έναν καλό ωρλ να με βοηθήσει.