• Παιδιά και Σκπ;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134708  από Lena-maria
 Δευ Δεκ 20, 2021 12:30 am
Καλησπέρα σε ολους ,ευχομαι να ειστε ολοι καλα.Η ερωτησή μου ειναι η εξης:Ποσο συχνη ειναι η σκπ σε παιδια κατω των 12 χρονων;Ρωταω και θα ήθελα τις γνωσεις και εμπειριες οσων γνωριζουν επειδη εχω την κορη μου 10,5 χρονων τελευταια νιωθει συχνους πονοκεφαλους και πονους στα ποδια σε διαφορα σημεια.Εχω τρομοκρατηθη και δε θελω να το σκεφτομαι καθολου.Εχω κλεισει με το παιδιατρο αρχικα ραντεβου για να μας κατευθυνη αλλα λογο γιορτων αργουν πολυ τα ραντεβου.Θα ηθελα την αποψή σας πανω στο θεμα και η γνωμη σας ειναι παντα πολυ χρησιμη.Σας ευχαριστω πολυ ολους και καλες ευλογιμενες μερες.
 #134870  από tryinghard
 Τετ Φεβ 02, 2022 9:07 pm
Στατιστικά εννοείς;
Στην Αμερική, από αυτούς που έχουν ΣκΠ, μόνο 5% είναι παιδιά. Που σημαίνει ότι η πιθανότητα είναι μικρή.
Το δικό μου παιδί που έχει ήδη 2 χρόνια με συμπτώματα (δεν έχει ακόμα διαγνωστεί ως ΣΚΠ, αλλά χαρακτηρίστηκε ως μεμονωμένο περιστατικό απομυελίνωσης), είχε το αρχικό επεισόδιο με ζάλη για 10 ημέρες στην ηλικία των 13.
Μην αγχώνεσαι, ο γιατρός θα σε καθοδηγήσει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.