• Σκπ ή Αγχοςςς;;;;;;;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134667  από ΜαρίαΚ
 Δευ Δεκ 13, 2021 6:12 pm
Καλησπεραα, εδω και λιγες μερες νιωθω σε ολο μου σχεδον το σωμα τσιμπηματα και δεν ξερω τι να κανω....Προκειται για σκπ ή αγχοςς;;;; Σας παρα καλω οποιος εχει παρομοια εμπειρια πανω στο θεμα αυτο ας μου απαντησειι....ειμαι υπερβολικα αρρωστοφοβικη και αυτες τις μερες τρεμω απο το αγχος μου...δεν μπορω να ασχληθω με τιποτα λογω του αγχουςς...
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...καλες γιορτες να εχουμεε!!
 #134678  από Evita
 Τετ Δεκ 15, 2021 3:02 pm
Καλησπέρα! Πρέπει να ηρεμήσεις! Δεν είναι τόσο εύκολη η διάγνωση της ΣΚΠ.. Ακόμα και σε εμάς που τημ έχουμε!
 #134685  από ΜαρίαΚ
 Πέμ Δεκ 16, 2021 12:49 pm
Απλα φοβαμαι παρα πολυυ...και αυτο δεν με αφηνει να ηρεμισω...αλλα συμπτωματα δεν εχω...μονο αυτο που περιεγραψα κι αυτο ποιο εντονο οταν κατα καποιο τροπο ξεκουραζομαι ή καθομαι
 #134686  από Evita
 Πέμ Δεκ 16, 2021 1:12 pm
Δεν μπορεί να σου πει κανείς τι είναι εκτός από κάποιον ειδικό. Απλά μην βγάζεις συμπεράσματα. Σε καταλαβαίνω το ίδιο είμαι κ εγώ σε κάποιες περιπτώσεις
 #134699  από user207
 Σάβ Δεκ 18, 2021 11:09 am
Αγχος σιγουρα . Αφου μονη σου λες οτι δε μπορεις να ηρεμισεις . Βγες εξω περπατησε κανε γυμναστικη . Δες πως θα τρως οσο πιο αγνα γινεται . Τα αλλα αφησετα ησυχα και αν ειναι να ερθουν θα ερθουν . ΔΕΝ ειναι κατι που σκοτωνει η σκπ . Απλα θελει σωστη διαχειριση για ολη μας τη ζωη . Και μεσα στη διαχειριση ειναι και οτι εχει να κανει με αγχος , σκεψεις κτλ
 #134796  από Ιωαννα Κελλαρακου
 Τετ Ιαν 05, 2022 7:49 pm
Καλησπερα & καλή χρόνια
Οποίος μπορεί ας με βοηθήσει είμαι σε απόγνωση
Καλησπερα
Παρακολουθώ τις αναρτήσεις παρά πολύ καιρό & θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη (καταλαβαίνω οτι δύσκολο είναι αν δε εχω μαγνητική και κλινική εικόνα αλλά είμαι σε απόγνωση)
Έμεινα έγκυος μετά από εξωσωματική σε δίδυμα και από τον 6ο μήνα έως και σήμερα έχω πρόβλημα στην όραση (έχω πάει σε 5 κλινικές και δεν βρίσκουν στις βυθοσκοπησεις) βλέπω παραμορφωμένα περιγράμματα σαν καμπυλες γραμμές. Βλέπω πλαγιά θολά κ σαν διπλά. Έπαθα έναν υλιγγο στην εγκυμοσύνη & άκουσα ένα κρακ στον αυχένα από τότε έχω ζαλάδες κ το πρόβλημα στην όραση.
Δυσκολεύομαι πολύ με το φως και με τις κινήσεις του κεφαλιού νιώθω ζαλάδα η οποία νιώθω ότι προέρχεται από τα μάτια.
Πλέον τα μωρά μου είναι 4 μηνών και ακόμη δεν έχει περάσει. Σε όρους νευρολόγους πήγα μου είπαν πως δεν Εχω τίποτα,
Είμαι πολύ αγχωμένη με το πρόβλημα μου.
Δεν έχω καταφέρει από το φόβο μου να κοιμηθώ με ένα μαξιλάρι να ξαπλώσω χωρίς μαξιλάρι και να νιώσω ελεύθερη στις κινήσεις όπως πριν την εγκυμοσύνη
Μέχρι & στη γεννά έπαθα υλιγγο & οι νευρολόγοι κάνοντας μ την εξέταση που ακολουθούσα το δάχτυλο μ είπαν πως δεν έχω τίποτα.
Ξυπνάω και βλέπω δυο μαύρους κύκλους οι οποίοι χάνονται ξαφνικά.
Μπορείτε να με βοηθήσετε , υπάρχει κάποιος να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ;
 #134822  από Evita
 Τρί Ιαν 11, 2022 3:38 pm
Ιωαννα Κελλαρακου έγραψε: Τετ Ιαν 05, 2022 7:49 pm Καλησπερα & καλή χρόνια
Οποίος μπορεί ας με βοηθήσει είμαι σε απόγνωση
Καλησπερα
Παρακολουθώ τις αναρτήσεις παρά πολύ καιρό & θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη (καταλαβαίνω οτι δύσκολο είναι αν δε εχω μαγνητική και κλινική εικόνα αλλά είμαι σε απόγνωση)
Έμεινα έγκυος μετά από εξωσωματική σε δίδυμα και από τον 6ο μήνα έως και σήμερα έχω πρόβλημα στην όραση (έχω πάει σε 5 κλινικές και δεν βρίσκουν στις βυθοσκοπησεις) βλέπω παραμορφωμένα περιγράμματα σαν καμπυλες γραμμές. Βλέπω πλαγιά θολά κ σαν διπλά. Έπαθα έναν υλιγγο στην εγκυμοσύνη & άκουσα ένα κρακ στον αυχένα από τότε έχω ζαλάδες κ το πρόβλημα στην όραση.
Δυσκολεύομαι πολύ με το φως και με τις κινήσεις του κεφαλιού νιώθω ζαλάδα η οποία νιώθω ότι προέρχεται από τα μάτια.
Πλέον τα μωρά μου είναι 4 μηνών και ακόμη δεν έχει περάσει. Σε όρους νευρολόγους πήγα μου είπαν πως δεν Εχω τίποτα,
Είμαι πολύ αγχωμένη με το πρόβλημα μου.
Δεν έχω καταφέρει από το φόβο μου να κοιμηθώ με ένα μαξιλάρι να ξαπλώσω χωρίς μαξιλάρι και να νιώσω ελεύθερη στις κινήσεις όπως πριν την εγκυμοσύνη
Μέχρι & στη γεννά έπαθα υλιγγο & οι νευρολόγοι κάνοντας μ την εξέταση που ακολουθούσα το δάχτυλο μ είπαν πως δεν έχω τίποτα.
Ξυπνάω και βλέπω δυο μαύρους κύκλους οι οποίοι χάνονται ξαφνικά.
Μπορείτε να με βοηθήσετε , υπάρχει
κάποιος να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ;
Καλή Χρονιά να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! Κάνατε εξετάσεις?
 #134825  από Ιωαννα Κελλαρακου
 Τρί Ιαν 11, 2022 8:18 pm
Καλησπερα
Τι εξετάσεις ; Δε μου ζητάνε τίποτα
Θεωρούν πως δεν έχω τίποτα
Ακόμη κ μαγνητική μου λένε πως θα βγει καθαρή να μη κανω
Φοβάμαι τόσο πολύ …
 #134829  από Evita
 Τετ Ιαν 12, 2022 9:02 am
Ιωαννα Κελλαρακου έγραψε: Τρί Ιαν 11, 2022 8:18 pm Καλησπερα
Τι εξετάσεις ; Δε μου ζητάνε τίποτα
Θεωρούν πως δεν έχω τίποτα
Ακόμη κ μαγνητική μου λένε πως θα βγει καθαρή να μη κανω
Φοβάμαι τόσο πολύ …
Η μαγνητική δείχνει σε αυτές τις περιπτώσεις! Είναι η πρώτη που κάνουμε φυσικά και η κλινική εικόνα!