• Περπάτημα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134660  από Kalispera
 Σάβ Δεκ 11, 2021 2:20 pm
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω για παρόμοιες εμπειριεε . Βλέπω πλέον πως έχω συνέχεια πόνο κούραση αδυναμία στο στα γόνατα μου με αποτέλεσμα αυτό να επιρεαζει και το περπάτημα μου σαν αντοχές. αστάθεια η σπαστικότητα δεν έχω αλλά έχω αυτό .Δεν έχουμε επίσης καταλήξει στο αν είναι παλιό συμπτώμα που μείνε από παλιές υποτροπες ή αν είναι κάποια νέα υποτροπή καθώς είναι πολύ άτυπα τα συμπτώματα.
 #134872  από mar87
 Τετ Φεβ 02, 2022 10:12 pm
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Αντιμετωπίζω παρόμοια κατάσταση τα τελευταία 3χρονια, μείωση ταχύτητας βάδισης, πόνοι και ιδιαιτέρως στο αριστερό γόνατο,η αριστερή πλευρά είναι η προβληματική.. Με μηδενική δραστηριότητα νόσου τα τελευταία χρόνια, φαίνεται πως η κατάσταση έχει προχωρήσει λίγο.
 #134878  από Στάθης
 Πέμ Φεβ 03, 2022 6:58 pm
mar87 έγραψε: Τετ Φεβ 02, 2022 10:12 pm Καλησπέρα και καλή χρονιά! Αντιμετωπίζω παρόμοια κατάσταση τα τελευταία 3χρονια, μείωση ταχύτητας βάδισης, πόνοι και ιδιαιτέρως στο αριστερό γόνατο,η αριστερή πλευρά είναι η προβληματική.. Με μηδενική δραστηριότητα νόσου τα τελευταία χρόνια, φαίνεται πως η κατάσταση έχει προχωρήσει λίγο.

Μείωση ταχύτητας έχω παρατηρήσει και στον εαυτό μου, εδώ και 2 χρόνια. Αλλά συνεχίζω αδιάκοπα να ασκώ όλο το σώμα, προσπαθώ να κρατάω την δύναμη μου σε υψηλά επίπεδα. Αυτό που νιώθω είναι ότι προστατεύω τους νευροάξονες με την μη χαλάρωση του κεντρικού νευρικού μας. Υπάρχουν μέρες ειδικά τον τελευταίο καιρό που βλέπω βελτιώσεις, αυτό με κάνει να προσπαθώ ακόμα πιο πολύ. Αν και δεν παίρνω φάρμακο 12 χρόνια τώρα, ούτε βιταμίνες τον τελευταίο καιρό, βλέπω πόσες δυνατότητες έχει το σώμα μας αν το αφήνουμε να κάνει την δουλειά του. Κάτι σχεδόν ανέφικτο σήμερα, λίγο τα EMF, βαρέα μέταλλα, εμβόλια, νέφος, ρύπανση, φόβος, στρες και αγκυλώματα σε βάρβαρα για το σώμα πάθη (γλυκά, κάπνισμα, ναρκωτικά-φάρμακα, τηλεόραση-κινητό) υπάρχει όλο το πλαίσιο να θησαυρίζουν οι φαρμακο-κολοσσοί χωρίς να βλέπουμε μια πραγματική θεραπεία.

Μια πραγματική θεραπεία. το σώμα μας - υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις* καθαρότητας - νηφαλιότητας πιστεύω μπορεί να αυτο-θεραπευτεί επαναμυελώνοντας το σώμα ακριβώς εκεί που χρειάζεται. Όταν συνερχόμαστε από υποτροπές, ουσιαστικά αυτό γίνεται.

*Τις προϋποθέσεις πάντα με γνώμονα την Ψυχούλα μας, τη βάζουμε στο στόμα μας, πως κινούμε το σώμα μας.
Έχω μεγάλη Πίστη στο ιδιοφυή σώμα μας.