• Οπτικές νευρίτιδες και κορτιζόνη

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134272  από Sissy89
 Σάβ Αύγ 14, 2021 1:10 pm
Καλησπέρα στην ομάδα!

Ομοιοπαθούσα κι εγώ, έκανα περισυ τον Οκτώβριο μια ελαφριά οπτική νευρίτιδα (ο οφθαλμίατρος πάνω στο επεισόδιο βρήκε οπτική οξύτητα 8,5 με 9/10), ακολούθησα τις οδηγίες τις νευρολόγου μου και μπήκα Αιγινήτειο για διερεύνηση - μέχρι να μπω περασαν 10 ημέρες και η οπτική οξύτητα είχε φτάσει 9-9,5/10. Για να μη μακρηγορώ, βγήκαν θετικές και οι ολιγοκλωνικές ζώνες, με πλάκωσαν στην κορτιζόνη (τριήμερο σχήμα ενώ η όραση είχε αποκατασταθεί ήδη και στη συνέχεια από το στόμα με σταδιακή μείωση, κλασικά). Τώρα, μετά από 10 μήνες, κι ενώ πριν 3 εβδομάδες η τελευταία μου μαγνητική ήταν αμετάβλητη από την προηγούμενη και η νευρολόγος μου πολύ ικανοποιημένη, έχω χειρότερη κρίση οπτικής νευρίτιδας με μεγαλύτερο ποσοστό θόλωσης.
Ξεκίνησε την Τρίτη και ενημέρωσα αμέσως τη νευρολόγο μου η οποία μου ζήτησε να το παρακολουθώ και να την ενημερώνω. Την Τετάρτη ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα όποτε μου είπε ότι μάλλον γλυτώνουμε την υποτροπή (γιατί κατά καιρούς είχα ελαφρές ενοχλήσεις στο μάτι) και να πάω οφθαλμίατρο να κάνει τα τεστ οπτικής οξύτητας, χρωμάτων κλπ. Ζορίστηκα, αλλά μου έβγαλε 10/10 ο οφθαλμίατρος που την προηγούμενη φορά με μικρότερο πρόβλημα με έβγαζαν με λιγότερο ποσοστό. Για να μη μακρηγορώ, μου είπε ότι όντως γλιτώσαμε την υποτροπή και οκ. Τη γνώμη σας θα ήθελα τώρα στα εξής:
1. Από χθες το απόγευμα (τα οφθαλμικά τεστ τα έκανα το πρωί) έχω την εντύπωση ότι με τα κολλύρια και την εξέταση έγινε χειρότερη η κατάσταση, σίγουρα η θολούρα μεγάλωσε
2. Επειδή η νευρολόγος είναι υπέρ της κορτιζόνης για τις οπτικές νευρίτιδες, κάπως το έχω αφήσει για να δω αν αρχίζει να επανέρχεται όσο γρήγορα επανηλθε το άλλο περιστατικό - δεν θέλω να πάρω κορτιζόνη με τίποτα
3. Έχω διαβάσει τις εμπειρίες σας για οπτικές νευρίτιδες και από μια γενικότερη έρευνα που έχω κάνει, κατανοώ ότι το μάτι μπορεί να επανέλθει μόνο του στο ίδιο ή μικρότερο ποσοστό, με ή χωρίς κορτιζόνη, όποτε γιατί να μας φουσκώνουν προληπτικά με τόσο βαριά αγωγή;
4. Η διάγνωση που μου είχε γίνει στο πρώτο περιστατικό ήταν οπτική νευρίτιδα στα πλαίσια πολλαπλής σκλήρυνσης (λόγω θετικών ολιγοκλωνικών και διασποράς στον χώρο/χρόνο

Δεν περιμένω σε καμία περίπτωση να υποκαταστήσουμε τους γιατρούς, αλλά βρε παιδιά με έχει πάρει πολύ από κατω το καινούριο επεισόδιο ενώ ήταν όλα μια χαρά. Είχα σκοπό να το αντιμετωπίσω εναλλακτικά με άσκηση, διατροφή, ήρεμη ζωή κλπ και τώρα πραγματικά μου ήρθαν τα πάνω κάτω και αγχώνομαι εκεί που είχα ηρεμήσει. Όσο να πεις η απώλεια όρασης παρεμβαίνει στην ποιότητα ζωής…

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποία γνώμη!

 #134273  από Arage
 Σάβ Αύγ 14, 2021 4:24 pm
Μετά την εξέταση από τον οφθαλμίατρο πάντα βλέπουμε θολά, και θέλει αρκετές ώρες να επανέλθει όταν μας έχει ρίξει κολυρια που ανοίγουν τη κόρη του ματιού.
Χωρίς να έχω περάσει οπτική νευριτιδα έχω ακούσει από πολλούς που έχουν περάσει πως κατά καιρούς νιώθουν το ματι τους καπως. Εγω θα έλεγα αν το δεις και επιμένει...να ξαναπάς σε άλλο οφθαλμίατρο και να ξαναπάρεις το νευρολογο.