• ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ COVID-19???

  • Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
Θέματα που αφορούν την σκλήρυνση κατά πλάκας και τον κόβιντ κορωνοϊό covid εμβόλιο και πολλαπλή σκλήρυνση.
 #134366  από tryinghard
 Δευ Σεπ 06, 2021 6:26 pm
sakisd έγραψε: Τετ Αύγ 18, 2021 11:25 am εγώ θα σου πω ακριβώς τι έγινε ελπίζω να μην το υιοθετήσει κανεις,
ξεκίνησε με το εμβόλιο ακούγονται διάφορα, το έκανα λοιπόν και 2 μέρες ήμουν καλά πήγαινα κανονικά στη δουλειά το πρώτο βράδυ του εμβολίου ξύπνησα με πολύ εφίδρωση και ήπια νερό κοιμήθηκα όλα καλά πήγα στη δουλειά και μου παρουσίασε κάτι σαν ημικρανία, εγώ να πω πως αρωστοφοβικος δεν ήμουν, πάντα έφτανα στο αμήν να πάω σε γιατρό μέχρι κ διάστρεμμα στο αριστερό πόδι είχα κ δν πήγα στο γιατρό πέρασε από μονο του, λοιπόν όσο για την δεύτερη μέρα περίμενα να πάω σπίτι χωρίς να πάρω κάτι γιατί ποτέ στη ζωή μ δεν είχα πονοκέφαλο, κάποια στιγμή δεν άντεξα πήρα ένα ντεπον μου πέρασε μετά από λίγο, στην τρίτη μέρα πάω στη δουλειά, πέρα από τα 40κιλα έχουμε κ άλλο μαγαζί που έχουμε πιο μικρά κιλά, έχετε ένας πελάτης του δίνω 2 10κιλα αυτά εγώ πριν πάθω κάτι τα επερνα κ τα πετούσα για πλάκα ώσπου ήθελα λόγο συνήθειας, ένα μπας περίπτωση τα πιάνω στα χέρια μου κ άρχισα να τα νιώθω πιο βαριά από ότι ήταν, δεν έδωσα σημασία, πήγα στις αποθήκες μετά που έχουμε τα πιο μεγάλα έκατσα την μισή μέρα και εκεί πάνω σε κάτι σακιά π έβαζα άρχισα να καταλαβαίνω ότι δεν έχω τόση δύναμη, τα σακιά να αναφέρω τα περνω στον ώμο, σε κάποια σακιά άρχισα να νιώθω ότι το σακί με γιωνε, λες κ ένιωθα το απόλυτο βάρος δεν το καταλάβαινα, δεν έδινα σημασία, εκεί που καθόμουν κ σηκώθηκα να περπατήσω ένιωσα κάποιο από το πόδι μ βαρύ δεν θυμάμαι ποιο, κ μετά από λίγο όταν περπατούσα εκεί,αρχή σε να μουδιαζει στην όρθια θέση το αριστερό μου πόδι, (εγώ κατάλαβες θρομβωση και τέτοια έλεγα), μου λένε μι το δίνεις σημασία, δεν το έδωσα πάλι πήγα να ξαπλώσω στο σπίτι το βράδυ κ όταν ξάπλωσα άρχισε να μουδιαζει πάλι κ σαν να μουδιαζει κ το χέρι το αριστερό η ήταν ιδέα μου στο χέρι. Τρέχω στα επείγοντα τους τα λέω με βάζουν ορό κάνουν κ τις απαραίτητες εξετάσεις, δεν βρίσκουν τπτ, μόνο ανεβασμένη ck cpk κάτι τέτοιο που είναι για τους μύες ότι κ καλά υπερκόπωση, με αφήνουν φεύγω,κοιμαμε πάω στη δουλειά το πρωί ήμουν έτσι κ έτσι, πάω στο σπίτι ξαπλώνω πάλι άρχισε να μουδιαζει το πόδι, να αναφέρω ότι το πόδι μουδιαζε από κάτω μέχρι την λεκάνη την πρώτη μέρα, την επόμενη από κάτω μέχρι την γάμπα και έκανε κάτι σαν κάψιμο κ μετά από λίγο έφευγε, ωπος βλέπεις πάλι πανικός δεν το δίνω πάλι σημασία πάω βόλτα, αυτό να αναφέρω μ το έκανε 5 μέρες περίπου εγώ πήγα από τότε 3 φορές στα επείγοντα και ωπος κατάλαβες με έμαθαν εκεί κ άρχισαν να με κοροϊδεύουν, σιν ότι το βάφτισαν ψυχοσωματικο, εγώ εκείνο το διάστημα σταμάτησα για λίγο να πηγαίνω στη δουλειά κάνα 15 θημερο, αγχώθηκα φουλ από το πρωί ως το βράδυ σκεφτόμουν ότι άμα πάω στο κρεβάτι θα με πιάσει το μούδιασμα, άφηνα το πόδι σε ένα μαξιλάρι πάνω κ περίμενα να περάσει, εγώ ώμος δεν σταματούσαν να σκευτομε τι μ γινόταν, έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου , και κάπου εκεί άρχισα να μπαίνω στο ίντερνετ κ να ψάχνω, να αναφέρω ότι την πρώτη μέρα που πήγα στα επείγοντα είχα κ συσπάσεις, έκανα πόσα ψαξιματα στο ίντερνετ (καθόλου καλό) θα σας μπουν πολλά κ αντε να τα ξεφορτωθείτε, περίπου στην μια βδομάδα έκανα μπάνιο γιατί μου είπαν να μη το βρεξω ωποτε έκανα στεγνό καθάρισμα, μόλις βγήκα από το μπάνιο κ ξάπλωσα ένιωσα ένα ρίγος
Δεν πάσχω από ΣκΠ, αλλά τα συμπτώματα που είχες τις 2 πρώτες μέρες τα είχα κι εγώ, μετά το εμβόλιο.
Ρίγος, πυρετό, κούραση, μειωμένη αντίληψη, εφιδρώσεις ακόμα και μία εβδομάδα μετά. Τσιμπήματα σε στήθος και σε πόδια, αίσθημα βάρους στο στέρνο, αίσθημα σφιξίματος στο στήθος, πόνο στις μασχάλες. Ο παθολόγος με καθησύχασε όταν του τηλεφώνησα. Έκανα περίπου 7-8 μέρες για να νιώσω όπως πριν το εμβόλιο.
Φαντάζομαι ότι σε εσένα που έχεις και το θέμα σου, θα ήταν ακόμα χειρότερα.
Σε καμία περίπτωση δεν το αναφέρω για να μην το κάνει κάποιος το εμβόλιο, απλά ανέφερα κάποιες παρενέργειες και συμπτώματα.
 #134411  από Dora1991
 Κυρ Σεπ 26, 2021 10:12 pm
Και εγώ δεν ήμουν αρνητική στα εμβόλια αλλά έχω αρχίσει και εγώ να φοβάμαι που δεν το έχω κάνει ακόμα λογω θηλασμού στο μωρό..έχω αγχωθεί αρκετά..τουλάχιστον όλες αυτές οι παρενέργειες τελικά περνάνε μετά από κάποιες μέρες; επανέρχεται κανονικά;
 #134794  από Tita
 Τετ Ιαν 05, 2022 1:06 pm
Καλησπέρα και από εμένα.
Μετά το εμβόλιο (περίπου κανένα μήνα και) άρχισα να έχω μουδιάσματα, όχι μόνιμα αλλά συχνά κάτι που δεν τα είχα πριν.
Εκανα μαγνητική (κάθε χρόνο κάνω μαγνητική για έλεγχο) και μου βγήκε μία νέα εστία, ευτυχώς ανενεργή στο αυχένα 6 χιλ.
Είχα να εμφανίσω νέα εστία πάνω από δέκα χρόνια και τα μουδιάσματα μου ήταν στιγμιαία πριν από κάθε περίοδο και όχι πάντα.
Όταν ρώτησα το νευρολόγο μου, μου είπε πολύ πιθανό να είναι από το εμβόλιο και μου είπε να ξανακάνω και άλλη μαγνητική σε 4 μήνες (αντί σε 12 μήνες που έκανα προληπτικά) για να δούμε την εξέλιξη της νόσου.
Ειμαι υπέρ των εμβολίων και της επιστήμης αλλά επειδή και άλλες δύο φίλες μου με ΣΚΠ είχαν μεγάλες υποτροπές με την 3η δόση να σας πω την αλήθεια ψιλοφοβάμε. Εχω κλείσει ραντεβού για εμβόλιο τέλος του μήνα αλλά το σκέφτομαι.

Καλή συνέχεια και να προσέχετε!