• Πολλά διαφορετικά συμπτώματα..Τι λετε;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134137  από Lena-maria
 Παρ Ιούλ 09, 2021 6:57 pm
Καλησπέρα σε όλοι την παρέα ευχόμε Υγεία σε όλους. Εδώ και 3 χρόνια νιώθω περίεργα συμπτώματα κάθε μέρα και κάτι άλλο,τα μάτια θολά στις άκρες και ένα αίσθημα σκουπιδιου κάτι Δηλαδή να γρατζουναει που με κάνει συνεχώς να τα τρίβω. Πήγα 4 φορές αυτά τα χρόνια στον οφθαλμίατρο μου έκανε βυθοσκοπηση και οπτικά πεδία και μου είπε ότι δε φαίνετε τίποτα παρά μόνο ξηροφθαλμια και μου έγραψε σταγόνες οι οποίες δεν έχουν βοήθηση ούτε στο ελάχιστο. Πριν 2 μήνες γέννησα και στις πρώτες 3 εβδομάδες άρχισα να μουδιαζω στα πέλματα των ποδιών και κάψιμο επίσης,μετά νύχτα συνεχώς τα μουδιασματα και ένα πονο-αδυναμια στους μηρούς πιο πολύ τη νύχτα αυτό και αδυναμία σε χέρι δεξί που δεν κρατάει πολύ ας πούμε 3,4 ώρες σε σημείο να μη μπορώ να πιάσω το μωρό,μετά επανέρχεται πάλι.Μουδιασμα στην γλώσσα και τον αυχένα επίσης. Πάω λοιπόν κάνω μαγνητικές εγκεφάλου και αυχένα και μέσης όλες καθαρές μου είπαν αλλά εγώ συνεχίζώ έτσι.Τα μούδιασματα κράτησαν 2 μήνες και έφυγαν Όλα μόνα τους και κάθε μέρα τώρα νιώθω όλο και κάτι άλλο είτε αδυναμία στα πόδια στους μηρούς και στα γόνατα είτε μάτια ενόχληση και δεν ξέρω τι άλλο μου μένει να κάνω,ό νευρολόγος επειμενη να μην κάνω άλλη φορά μαγνητική δεν μου γράφει γιατί λέει είμαι υποχονδρια και έχω στρες.Πραγματικα κανένα στρες δεν έχω πάρα μόνο να καταλάβω τι έχω τελικά, και δεν είμαι όπως πριν που πετούσα σε όλα με 5 παιδάκια, σπίτι δουλειές, καθαριότητα, και τώρα με έχει πάρει πολύ από κάτω, φοβαμε για τίποτα χειρότερό από την σκπ.Πια η γνώμη σας με αυτά που σας περιέγραψα, τη νομίζετε πρέπει να κάνω;Μόνο μια γνώμη τίποτα άλλο. Έυχαριστω πολυ, και Υγεία σε όλους σας,μόνο Υγεία τίποτα άλλο.
 #134138  από Nikos35
 Κυρ Ιούλ 11, 2021 4:28 am
Γεια σου Lena-Maria,

Σίγουρα υπάρχει stress και αγωνία και σε ένα βαθμό είναι λογικά λόγω των συμπτωμάτων. Εφόσον οι εξετάσεις σου βγήκαν καθαρές κανένας γιατρός δε μπορεί να σου κάνει διάγνωση γιατί δεν έχουν βρει κάτι και οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Αν και ο ρευματολόγος δε βρει κάτι τότε το μόνο που μπορώ να προτείνω χωρίς να είμαι γιατρός η ειδικός είναι, ανεξάρτητα από το αν έχεις η όχι κάτι, να προσέξεις τον εαυτό σου σωματικά και ψυχολογικά και να κάνεις επαναληπτικές εξετάσεις. Τα μουδιάσματα μπορεί να είναι από έλλειψη βιταμινών (που ακόμα και οι εξετάσεις μπορεί να μην δείξουν, όπως B12) η λόγω μυοσκελετικων προβλημάτων. Με σωστή διατροφή και γυμναστική και ίσως και διαλογισμό για κάποιους μήνες θα δεις βελτίωση. Δυστυχώς το πρωτόκολλο είναι επαναληπτικές μαγνητικές κάθε 6 μήνες η 1 χρόνο αλλά οι γιατροί είναι εκείνοι που ξέρουν καλύτερα.
Για τα μάτια σου, ίσως κάποια τεχνητά δάκρυα μπορεί να βοηθήσουν. Η μάρκα κάνει διάφορα οπότε θα πρότεινα να δοκιμάσεις διαφορετικές. Σου εύχομαι τα καλύτερα.
 #134139  από Lena-maria
 Κυρ Ιούλ 11, 2021 7:15 am
Καλημερα Νίκο αρχικά ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Πρόκειται για παλιά συμπτώματα Δηλαδή από το 18 αλλά τώρα πέρασα ξεκάθαρη ωση που λένε. Έκανα Ιούνιο όλες τις μαγνητικές Και τώρα θα προσπαθήσω να πείσω τον γιατρό Μήπως μου ξαναγράψει, δεν φαντάζεσαι τι αγωνία έχω το σκέφτομαι συνέχεια ,μόνο που τότε που άρχισαν Όλα ούτε καν μου πήγανε το μυαλό για κάτι τέτοιο και δεν κράτησα τις τότε μαγνητικές ούτόσωστε να τις συγκρίνω με τις τώρα.Έσυ τι κανεις;