• Δεν μπορω να καταλαβω....

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134123  από Faye
 Παρ Ιούλ 02, 2021 5:05 pm
Καλησπερα παιδια .. εκανα μαγνητικη αυχενα και θωρακα καθαρες και οι δυο. Η εγκεφαλου εδειξε εστιες ολες ανενεργες... ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να με βαλει τωρα για παρακεντηση το μονο που να κανω ειναι να προσεχω τον ηλιο να χασω βαρος και να γυμναζομαι.. δεν εχω καταλαβει αν εχω η αν δεν εχω...;;;;...... πειτε μου γνωμες παρακαλω
 #134131  από waterfall
 Δευ Ιούλ 05, 2021 8:35 pm
Σημαίνει ότι δεν φτάνουν οι εστίες που έχεις στον εγκέφαλο για να σου δώσει διάγνωση ΣΚΠ. Υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια. Γνώμη μου είναι να πας με αυτές τις εξετάσεις να σε δει κάποιος γιατρός στο Αιγινήτειο, στο ειδικό τμήμα ΣΚΠ, ή σε κάποιο άλλο νοσοκομείο που έχουν αντίστοιχο τμήμα. 'Εχουν τεράστια εμπειρία και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου κάνουν και παρακέντηση αλλά και συμπληρωματικές εξετάσεις αίματος για να αποκλείσουν άλλα νοσήματα. Εξαρτάται και από τα συμπτώματα που έχεις. Δεν είναι απλό. Αν παρόλα αυτά δεν βρουν τίποτα πουθενά, τότε θα πρέπει να κάνεις επαναληπτικές μαγνητικές σε 6 μήνες/1 χρόνο.
 #134132  από Faye
 Δευ Ιούλ 05, 2021 9:36 pm
Οταννπηρα την διαγνωση πηγα στο αιγηνιτιο συα εκτακτα με εξετασαν νευρολογικα και μ ειπαν οτι εξωτερικα ειμαι κομπλε.. οντως απο μαγνητικες φαινεται εικονα σκληρηνσης αλλα για περαιτερω μου ειπαν να τις παω στον γιατρο μου.. τις πηγα και μ ειπε αυτα π ανεφερε στην αρχη επανω.. μ ειπε να επαναλαβω μαγνητικη τα χριστουγεννα
 #134134  από Στάθης
 Τρί Ιούλ 06, 2021 6:34 pm
Faye έγραψε: Παρ Ιούλ 02, 2021 5:05 pm Καλησπερα παιδια .. εκανα μαγνητικη αυχενα και θωρακα καθαρες και οι δυο. Η εγκεφαλου εδειξε εστιες ολες ανενεργες... ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να με βαλει τωρα για παρακεντηση το μονο που να κανω ειναι να προσεχω τον ηλιο να χασω βαρος και να γυμναζομαι.. δεν εχω καταλαβει αν εχω η αν δεν εχω...;;;;...... πειτε μου γνωμες παρακαλω

Η γνώμη μου είναι να εισακούσεις τον άνθρωπο και να ξεκινήσεις να προσέχεις την πολύ ζέστη, να χάσεις βάρος και να γυμνάζεσαι.
Ίσως να μην έχει σημασία τι έχεις, αλλά τι θα έχεις αν δεν εφαρμόσεις τις οδηγίες του.
Καλή συνέχεια Faye.