• Νεα στην παρεα.....

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134047  από Faye
 Πέμ Ιουν 24, 2021 12:48 am
Γεια σας παιδια ειχα φουλ συμπτωματα σημερα πηρα την μαγνητικη και γραφει εστιες απομυελυνωτιξου τυπου..... τι να πω απλα φρικη.... εχω τρελαθει αληθεια!! Φοβαμαι πολυ
 #134049  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 24, 2021 5:21 pm
Faye έγραψε: Πέμ Ιουν 24, 2021 12:48 am Γεια σας παιδια ειχα φουλ συμπτωματα σημερα πηρα την μαγνητικη και γραφει εστιες απομυελυνωτιξου τυπου..... τι να πω απλα φρικη.... εχω τρελαθει αληθεια!! Φοβαμαι πολυ
Τι συμπτώματα έχεις αλήθεια? Λογικό είναι να φοβάσαι για κάτι το άγνωστο, αλλά όσο το γνωρίσεις πιστεύω ότι μπορείς να το ξεπεράσεις !
 #134052  από Faye
 Πέμ Ιουν 24, 2021 11:12 pm
Γ ενα μηνα μουδιασματα σε οκο το σωμα δεν ειχα γευση ενιωθα κοπωση οταν κοιμομουν ειχα μυικη αδυναμια.. κ ολα αυτα εξαφανιστηκαν εκανα μαγνητη εγκεφαλου κ αυχενα .. αυχενα καθαρη .. εγκεφαλου εδεις απομυλυνοτικες εστιες.. ο γιατρος ο κυριος μητσηκοστας π πηγα μ ειπε δειχνει μια εικονα σκληρηνσης η μαγνητικη αλλα δεν μπορω να σε βαλω γ εξετασεις ουτε να σ δωσω θεραπεια μονο κανε διαιτα μ ειπε και γυμναστικη.. τιποτα αλλο... τι εννοει ρε παιδια τι να πω δεν ξερω....
 #134054  από Στάθης
 Πέμ Ιουν 24, 2021 11:52 pm
Faye έγραψε: Πέμ Ιουν 24, 2021 11:12 pm Γ ενα μηνα μουδιασματα σε οκο το σωμα δεν ειχα γευση ενιωθα κοπωση οταν κοιμομουν ειχα μυικη αδυναμια.. κ ολα αυτα εξαφανιστηκαν εκανα μαγνητη εγκεφαλου κ αυχενα .. αυχενα καθαρη .. εγκεφαλου εδεις απομυλυνοτικες εστιες.. ο γιατρος ο κυριος μητσηκοστας π πηγα μ ειπε δειχνει μια εικονα σκληρηνσης η μαγνητικη αλλα δεν μπορω να σε βαλω γ εξετασεις ουτε να σ δωσω θεραπεια μονο κανε διαιτα μ ειπε και γυμναστικη.. τιποτα αλλο... τι εννοει ρε παιδια τι να πω δεν ξερω....

Προσπαθώντας να αποκωδικοποιήσω το μήνυμά σου (λόγο των ορθογραφικών - χωρίς παρεξήγηση δεν τρέχει...) θα σου πω ότι ο γιατρός σου είπε την καλύτερη θεραπεία.

ΠΝΕΥΜΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΑΣΚΗΣΗ.

Ξεκίνα λοιπόν να δουλεύεις το κάθε τμήμα ξεχωριστά, και πιστεύω ότι θα πας πολύ καλά.
 #134055  από Faye
 Παρ Ιουν 25, 2021 12:00 am
Ξεπερνιεται αυτο; Φοβαμαι πολυ !! Υπαρχει περιπτωση να γινω καλα; Να βγει καθαρη η μαγνητικη;
 #134056  από Στάθης
 Παρ Ιουν 25, 2021 12:25 am
Faye έγραψε: Παρ Ιουν 25, 2021 12:00 am Ξεπερνιεται αυτο; Φοβαμαι πολυ !! Υπαρχει περιπτωση να γινω καλα; Να βγει καθαρη η μαγνητικη;

Το έχουν ξεπεράσει πολλοί, θα τα καταφέρεις και εσύ. Απλά μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και ξεκίνα να τον προσέχεις. Ο φόβος ξεπερνιέται όσο θα το κάνεις αυτό πιστεύω.

Καπνίζεις?
 #134057  από Faye
 Παρ Ιουν 25, 2021 12:35 am
Οχι απλα ετρωγα φουλ απεξω, εχω παχυνει πολυ και εχω πολυ αγχος... αυτα.. σταθη με ενθαρυνεις αληθεια ... μακαρι
 #134063  από Στάθης
 Παρ Ιουν 25, 2021 2:53 pm
Faye έγραψε: Παρ Ιουν 25, 2021 12:35 am Οχι απλα ετρωγα φουλ απεξω, εχω παχυνει πολυ και εχω πολυ αγχος... αυτα.. σταθη με ενθαρυνεις αληθεια ... μακαρι

Το να κουβαλάμε πάχος μαζί με άγχος είναι είσαι το συχνότερο κοκτέιλ για καρδιοαγγειακά θέματα, οπότε το καμπανάκι σου χτύπησε να το πάρεις λίγο αλλιώς, όλα θα πάνε καλά.

Προσπάθησε λοιπόν να ελέγχεις αυτά που σε βαραίνουν, σιγά σιγά, βήμα βήμα και μην ούτε στιγμή διστάσεις να ρωτάς το φόρουμ για οτιδήποτε.
 #134064  από Faye
 Παρ Ιουν 25, 2021 4:05 pm
Αν επιτρεπεται ποσο καιρο το εχεις; Και ποσο εισαι
 #134065  από Στάθης
 Παρ Ιουν 25, 2021 5:17 pm
Faye έγραψε: Παρ Ιουν 25, 2021 4:05 pm Αν επιτρεπεται ποσο καιρο το εχεις; Και ποσο εισαι

Η νόσος με επισκέφτηκε από το 2003 (διαγνωσμένος με ΣΚΠ το 2004 σε ηλικία 24 χρονών) και σήμερα είμαι 42 χρονών. Το πολεμάω σχεδόν 18 χρόνια και κάθε ημέρα για μένα είναι μοναδική ημέρα. Δεν υπάρχει το μέλλον (δεν με ενδιαφέρει), δεν υπάρχει το παρελθόν (ίσως μονάχα για να γίνονται τα παθήματα-μαθήματα). Ζω το Τώρα και προσπαθώ να με βελτιώνω με κάθε τρόπο Πνευματικά - Διατροφικά - Κινησιολογικά. Δεν παίρνω φάρμακα (τα έκοψα το 2010) και είμαι καλά.