• Γονατο προβλήματα ερώτηση

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #134034  από Kalispera
 Τρί Ιουν 22, 2021 3:33 am
Γεια σας ήθελα να ρωτήσω εδώ και κάποιους μήνες βλέπω ότι έχω ένα σφηξιμο μια αδυναμία στο γόνατο το οποία με ενοχλεί και στο περπάτημα.
Δεν είδα κάποια άλλα συμπτώματα εκτός από κτ μυϊκούς σπασμούς που έρχονται και φεύγουν αυτό σήμαινει στο γόνατο ότι είναι κάτι μόνιμο η χειροτερεύει η κατάσταση μου .Δεν ζητάω ιατρική συμβουλή αλλά οι από τις εμπειρίες να ακούσω θα ήθελα.ευχαριστω εκ των προτέρων.
 #134048  από queen_of_my_life
 Πέμ Ιουν 24, 2021 4:49 pm
Έτσι ακριβώς ένιωθα και εγώ πριν χρόνια. Πριν 5-6 χρόνια. Τότε ήμουν πολύ καλά. Σαν μην είχα σκπ.
Όταν είχα υποτροπές έλεγα στους γιατρούς οτι αισθανόμουν όπως εσύ. Ακριβώς τις λέξεις που αναφέρεις! Μετά έφευγε αυτό.
Έπειτα άρχισα να νιώθω έτσι και χωρίς υποτροπές.

Τώρα καταλαβαίνω ότι αυτά ήταν η αρχή από αυτό που έγινε τώρα: σπαστικοτητα, αδύναμα πόδια που δε με κρατάνε όρθια για πάνω από 10 λεπτά και ως συνέπεια όλων αυτών, αταξία.

Μακάρι να κάνω λάθος.
Δε θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά.
Ομως δες το σαν αφορμή να γυμναζεις τα πόδια σου. Μην τα αφήσεις. Εγώ τότε τα άφησα γιατί σπούδαζα, δεν έδωσα σημασία.
 #134051  από Kalispera
 Πέμ Ιουν 24, 2021 6:48 pm
Εντάξει παραπανω άγχος από αυτό που χω όλο αυτό το καιρό δεν θα προστεθεί γιατί είμαι στα limits μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ειχα ρώτησει πριν κάνα μήνα το γιατρό γτ δεν είχα-εχψω κάτι που κάνει μπαμ να κτλβω υποτροπή-ωση όπως το λένε
Και όταν του ανέφερα γόνατο,μυϊκούς σπασμούς ,αισθημα ηλεκτρικού σοκ,αδυναμία ...με ακύρωσε σε όλα παράνομο στο αίσθημα ηλεκτρικού σοκ lemit syndrome όπου μου πε ναι αυτό μόνο είναι της πάθησης .Τα άλλα δεν νομίζω .Αλλά πάνε 2-3 μήνες που το γόνατο μου δεν είναι γερό πλέον και απογοητεύομαι ακόμα δεν έχω μπει σε αγωγή και ίσως να φταίει και αυτό αν είχα ξεκινήσει νωρίτερα τα φάρμακα ίσως δεν ξέρω και γω πλέον ...
 #134939  από mar87
 Παρ Φεβ 18, 2022 10:50 pm
Kalispera έγραψε: Πέμ Ιουν 24, 2021 6:48 pm Εντάξει παραπανω άγχος από αυτό που χω όλο αυτό το καιρό δεν θα προστεθεί γιατί είμαι στα limits μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ειχα ρώτησει πριν κάνα μήνα το γιατρό γτ δεν είχα-εχψω κάτι που κάνει μπαμ να κτλβω υποτροπή-ωση όπως το λένε
Και όταν του ανέφερα γόνατο,μυϊκούς σπασμούς ,αισθημα ηλεκτρικού σοκ,αδυναμία ...με ακύρωσε σε όλα παράνομο στο αίσθημα ηλεκτρικού σοκ lemit syndrome όπου μου πε ναι αυτό μόνο είναι της πάθησης .Τα άλλα δεν νομίζω .Αλλά πάνε 2-3 μήνες που το γόνατο μου δεν είναι γερό πλέον και απογοητεύομαι ακόμα δεν έχω μπει σε αγωγή και ίσως να φταίει και αυτό αν είχα ξεκινήσει νωρίτερα τα φάρμακα ίσως δεν ξέρω και γω πλέον ...
Καλησπέρα!!πάσχω από σκπ τα τελευταία δέκα χρόνια.τα 3τελευταια έπεσε πολύ η βάδιση μου ξεκινώντας με έντονο πόνο στο γόνατο.Το πρόβλημα το προκαλεί η ίδια η νόσος καθώς λόγω σπαστικότητας αλλάζει το βάδισμα οπότε επιβαρύνεται η άρθρωση οπότε ήρθε και έσκασε όλο αυτό.Βρισκομαι σε φαρμακευτική αγωγή τα τελευταία 5χρονια Παρ όλα αυτά δε μπορώ να είμαι σίγουρη ότι αν δεν τα έπαιρνα δε θα προχωρούσε η νόσος ή όχι.Οπως και να χει προσπαθώ να το αντιμετωπίσω με φυσικοθεραπείες κ όσο περπάτημα μπορώ