• Παρόμοια συμπτώματα κανείς;

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133882  από Lenia
 Τρί Μάιος 18, 2021 9:47 am
Καλημέρα σε όλους.

Γράφω στο φόρουμ διότι εδώ και κάποιες εβδομάδες με απασχολούν κάποια συμπτώματα που έχω. Να αναφέρω ότι πριν 3 μήνες διαγνώστηκα με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, η οποία εκφράζεται σε εμένα με έντονη αρρωστοφοβία, την οποία όμως θεωρώ ότι πάλεψα χωρίς φάρμακα. Ο λόγος που δεν πήρα φάρμακα είναι ότι έχω εκ γενετής αρρυθμίες και η σεροτονίνη είναι πιθανόν να σου κάνει επιπλοκές. Έτσι αποφάσισα μόνη μου να μην τα πάρω και ξεκίνησα ομοιοπαθητική, άλλαξα κάποια πράγματα στην καθημερινότητα μου και πλέον είναι καλύτερη η κατάσταση.

Αυτό που με απασχολεί και θέλω να συζητήσω εδώ είναι η ευαισθησία που έχω αποκτήσει στο φως. Όταν βρίσκομαι σε εξωτερικό χωρο, σταδιακά με πιάνει ημικρανία και μια μικρή ανοχή στο φως σε σημείο που θέλω να φοράω συνεχώς γυαλιά. Όταν βάλω τα γυαλιά ηλίου έχω την αίσθηση ότι βλέπω καλύτερα. Αυτό συμβαίνει εδώ και κάποιες εβδομάδες. Πέρα από μια ελαφριά υπερμετρωπία ο οφθαλμίατρος δεν βρήκε κάτι στην βυθοσκοπηση, καμιά πάθηση του ματιού. Είναι απαραίτητο ότι ο οφθαλμίατρος θα έβρισκε κάτι σε περίπτωση σκλήρυνσης; Έχω διαβάσει πχ για οπτική νευρίτιδα.
Υποθέτω ότι στην βυθοσκοπηση ελέγχεται και το οπτικό νεύρο, το οποίο ήταν επίσης οκ.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ (φυσικά) είδα ότι η ευαισθησία στο φως θα μπορούσε να είναι και σκλήρυνση κατά πλάκας. Εδώ που βρίσκομαι πρέπει να περιμένω αρκετά για ραντεβού σε νευρολόγο, τον Ιούλιο όμως θα είμαι Ελλάδα και ίσως εκεί μπορέσω να το ψάξω. Δεν είναι βέβαια οι ιδανικές διακοπές αυτές,αλλά οκ...

Να πω για την καθημερινότητα μου ότι εδώ και 6 μήνες εργάζομαι αποκλειστικά από το σπίτι, 7-8 ώρες μπροστά σε υπολογιστή και γενικά είμαι πολύ κουρασμένη και με την φροντίδα των μικρών μου παιδιών. Όντως βιώνω στρες όπως και οι περισσότεροι λόγω της κατάστασης αλλά αυτό με το φως δεν θεωρώ ότι μπορεί να προκληθεί από άγχος.

Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία, κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;;;

Θα το εκτιμούσα πολύ :emojis-8:
 #133887  από Στάθης
 Τετ Μάιος 19, 2021 12:47 pm
Lenia έγραψε: Τρί Μάιος 18, 2021 9:47 am .........
Ψάχνοντας στο ίντερνετ (φυσικά) είδα ότι η ευαισθησία στο φως θα μπορούσε να είναι και σκλήρυνση κατά πλάκας. Εδώ που βρίσκομαι πρέπει να περιμένω αρκετά για ραντεβού σε νευρολόγο, τον Ιούλιο όμως θα είμαι Ελλάδα και ίσως εκεί μπορέσω να το ψάξω. Δεν είναι βέβαια οι ιδανικές διακοπές αυτές,αλλά οκ...

Να πω για την καθημερινότητα μου ότι εδώ και 6 μήνες εργάζομαι αποκλειστικά από το σπίτι, 7-8 ώρες μπροστά σε υπολογιστή και γενικά είμαι πολύ κουρασμένη και με την φροντίδα των μικρών μου παιδιών. Όντως βιώνω στρες όπως και οι περισσότεροι λόγω της κατάστασης αλλά αυτό με το φως δεν θεωρώ ότι μπορεί να προκληθεί από άγχος.

Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία, κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;;;

Θα το εκτιμούσα πολύ :emojis-8:

Η ευαισθησία στο φως είναι ένα σύμπτωμα κόπωσης του οπτικού νεύρου πιστεύω. Στην ΣΚΠ η οπτική νευρίτιδα εκδηλώνεται με πολύ πιο άσχημη συμπτωματολογία, η οποία πηγάζει από τις βλάβες στην μυελίνη του οπτικού νεύρου και του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος. Για παράδειγμα, συμπτώματα όπως η διπλωπία, ο νυσταγμός είναι συχνό φαινόμενο στην ΣΚΠ σε συνδυασμό και με την φωτοευαισθησία, που είναι το λιγότερο πρόβλημα σε μια υποτροπή του οπτικού νεύρου.

Οπότε πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να βάζεις σκέψεις στο μυαλό σου περί ΣΚΠ, είναι έτη φωτός μακριά αυτό που περιγράφεις. Αλλά σίγουρα δείχνει ένα κουρασμένο οπτικό νεύρο πιστεύω, το οποίο και δυσκολεύεται μετά από τόσες ώρες στον υπολογιστή (ή και κινητό, τηλεόραση) συν ότι άλλο αγχωτική κόπωση προκύπτει στην καθημερινότητα.

Ίσως να σε βοηθήσουν κάποια πολύ σημαντικά ιχνοστοιχεία ενίσχυσης του οπτικού νεύρου όπως είναι τα Omega3 και οι βιταμίνες B Complex.
Ότι και αν είναι εύχομαι περαστικά και καλή δύναμη.
 #133960  από Lenia
 Πέμ Ιουν 03, 2021 10:19 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τώρα είδα το μήνυμα!
Ναι το οπτικό μου νεύρο θεωρώ ότι είναι όντως κουρασμένο, θα δοκιμάσω και αυτά που μου πρότεινες.

Ευχαριστώ πολύ, εύχομαι και σε εσένα όλα τα καλά!

Φιλιά