• Γόνατο

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133854  από Kalispera
 Τρί Μάιος 11, 2021 9:14 pm
Γεια σας περίπου τώρα είμαι στα ξεκινήματα αυτής της πάθησης γιατι είμαστε 50-50 για φάρμακα μέχρι στιγμής είμαι ετών 23 και ψαχτηκα κυρίως από Λερμαι'τ σύνδρομο Το καλοκαίρι όπου ήταν που με ώθησε να τα ψάξω .Χάρης τη βοήθεια διαφόρων ανθρώπων εδώ μπορώ και μαθαίνω κτλβαινω κάποια πράγματα και διώχνω την ψυχρολουσια που με είχε πιάσει.
Τώρα τελευταία παρατηρώ μια αδυναμία στα πόδια μου όταν περπατάω και συγκεκριμένα το γόνατο μου σαν να χει κλειδώσει το νιώθω η αίσθηση είναι προσωπική γιατί κάνεις δεν παρατηρεί κάτι που ρωτάω τους δικούς μους .
αυτό τώρα είναι κάτι που οφείλεται στην πάθηση αυτή η μπορεί να ναι ψυχολογική/σωματική κούραση της καθιστικής ζωής
και αν ναι αυτό λέμε ώση ; Πως το διαχωρίζουμε και το διακρίνουμε ;
 #133863  από Lav
 Σάβ Μάιος 15, 2021 1:11 am
Νομίζω ότι είσαι αρκετά μπερδεμένος. Αυτό με το γόνατο μου θύμισε τότε που είχα χονδροπάθεια επιγονατίδας, που είναι άσχετο με τη σκλήρυνση. Να μιλήσεις με το γιατρό σου. Θα παθαίνεις διάφορα, όπως όλοι οι άνθρωποι. Μην πανικοβάλλεσαι και μη τα συνδυάζεις όλα με ώσεις και συμπτώματα σκλήρυνσης. Καταλαβαίνω ότι είσαι στην αρχή της ιστορίας και το μυαλό σου δουλεύει με χίλια πάνω σ' αυτό το θέμα αλλά θα πρέπει να ηρεμήσεις για να μπορείς να δεις και να σκεφτείς καθαρά.
 #133865  από Kalispera
 Σάβ Μάιος 15, 2021 6:48 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση .Γενικά είμαι φοβισμένος μπερδεμένος και προσπαθώ να βάλω μια τάξη .Αλλά αυτά που βλέπω δεν φεύγουν αδυναμίες κλπ γι αυτό σκάω γιατί η πάθηση αυτή έχει συμπτώματολογια όλων των παθήσεων που ξέρουμε αλλά σε μια οπότε όταν συμβαίνει κάτι θα σκεφτώ πρώτα αναγκάστηκα το κακό.
 #134932  από mar87
 Παρ Φεβ 18, 2022 2:00 pm
Kalispera έγραψε: Σάβ Μάιος 15, 2021 6:48 pm Ευχαριστώ για την απάντηση .Γενικά είμαι φοβισμένος μπερδεμένος και προσπαθώ να βάλω μια τάξη .Αλλά αυτά που βλέπω δεν φεύγουν αδυναμίες κλπ γι αυτό σκάω γιατί η πάθηση αυτή έχει συμπτώματολογια όλων των παθήσεων που ξέρουμε αλλά σε μια οπότε όταν συμβαίνει κάτι θα σκεφτώ πρώτα αναγκάστηκα το κακό.
Καλησπέρα ελπίζω να είσαι καλά!αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την υπέρταση του γόνατου τα τελευταία 3χρονια. Ενώ μέχρι τα 7χρονια νόσησης ήμουν καλά, ξαφνικά τα πόδια έγιναν πιο βαριά και άρχισε να με πονάει πολύ το γόνατο.το πρόβλημα το προκάλεσε η νόσος,καθώς με τον καιρό άλλαξε ο τρόπος βάδισης με αποτέλεσμα να επιβαρύνεται το γόνατο, μέχρι που ήρθε κ έσκασε οπότε κ ξεκίνησα φυσικοθεραπείες.ξεκουραση όταν πονάς,πάγο για τον πόνο και το πρήξιμο και ενδυνάμωση των μυών γύρω από το γόνατο και αν μπορείς να βάλεις το κολύμπι στη ζωή σου :smile-muscle: και μια επιγονατίδα θα σε βοηθήσει ώστε να κρατάει το γόνατο να μη το αφήνει να κάνει υπερέκταση