• Μούδιασμα και βαρύ πόδι

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133666  από ALEX696
 Τετ Μαρ 31, 2021 8:07 am
Καλημέρα σας όλους.
Σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθήσετε μέχρι να πάω στο γιατρό?
Έχω ανησυχήσει με το 19 χρόνων γιο μου ο οποίος παραπονιέται εδώ κ μια εβδομάδα ότι νιώθει βαρύ το δεξί πόδι του και σαν να είναι μουδιασμενη η κνήμη του ποδιού. Τον βλέπω ότι στο βάδισμα είναι σαν να μη θέλει να το πατήσει η να φοβάται.
Μπορεί να είναι αρχικά συμπτώματα Σκ?
Σας ευχαριστώ πολύ
 #133667  από Στάθης
 Τετ Μαρ 31, 2021 12:15 pm
ALEX696 έγραψε: Τετ Μαρ 31, 2021 8:07 am Καλημέρα σας όλους.
Σας παρακαλώ μπορείτε να με βοηθήσετε μέχρι να πάω στο γιατρό?
Έχω ανησυχήσει με το 19 χρόνων γιο μου ο οποίος παραπονιέται εδώ κ μια εβδομάδα ότι νιώθει βαρύ το δεξί πόδι του και σαν να είναι μουδιασμενη η κνήμη του ποδιού. Τον βλέπω ότι στο βάδισμα είναι σαν να μη θέλει να το πατήσει η να φοβάται.
Μπορεί να είναι αρχικά συμπτώματα Σκ?
Σας ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα Άλεξ, είναι η αρχή ενός συμπτώματος που μπορεί να είναι νευρολογικής φύσεως, μπορεί και όχι. Ίσως μια μαγνητική να το ξεκαθαρίσει. Η ΣΚΠ, έχει τέτοια συμπτώματα τα οποία είναι επίμονα αλλά σίγουρα δεν είναι το μόνο που μπορεί να το προκαλέσει. Ελπίζω να είναι γρήγορα περαστικό, μέχρι να δείτε ειδικό, βοηθάει η καλή ξεκούραση, δυναμωτική διατροφή και η θετική ψυχολογική υποστήριξη από τους οικείους του, ότι και αν είναι θα κάνει τον κύκλο του.
Κουράγιο και καλή δύναμη.
 #133668  από ALEX696
 Τετ Μαρ 31, 2021 12:52 pm
Σε ευχαριστώ! οταν λες οτι η ΣΚΠ εχει επίμονο σύμπτωμα τι ακριβώς εννοεις?
Μου λεει οτι μπορεί να τον ενοχλει μια δυο μερες συνεχόμενα και μετα σταματαει.
Χτες ξαναξεκινησε παλι το συμπτωμα. Είναι μια εδβομαδα τωρα που τη μια μερα ειναι καλα τις αλλες δυο το νιωθει βαρυ ή μουδιασμενο το ΠΕΛΜΑ
 #133669  από Στάθης
 Τετ Μαρ 31, 2021 2:20 pm
ALEX696 έγραψε: Τετ Μαρ 31, 2021 12:52 pm Σε ευχαριστώ! οταν λες οτι η ΣΚΠ εχει επίμονο σύμπτωμα τι ακριβώς εννοεις?
Μου λεει οτι μπορεί να τον ενοχλει μια δυο μερες συνεχόμενα και μετα σταματαει.
Χτες ξαναξεκινησε παλι το συμπτωμα. Είναι μια εδβομαδα τωρα που τη μια μερα ειναι καλα τις αλλες δυο το νιωθει βαρυ ή μουδιασμενο το ΠΕΛΜΑ

Τα συμπτώματα της ΣΚΠ έχουν μια επιμονή στην εκδήλωσή τους, δηλαδή συνήθως ξεκινούν ήπια και χειροτερεύουν μέρα με την μέρα με σταθερότητα. Τέτοια συμπτώματα μπορεί να διαρκούν από 1 εβδομάδα μέχρι και πολλούς μήνες, μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος της 'υποτροπής' είτε φυσικά, είτε μέσο φαρμακευτικής ανοσοκαταστολής.

Το ότι φεύγει και ξαναέρχεται ένα σύμπτωμα μπορεί και να προέρχεται από κάποια άλλη νευρολογική αστάθεια, χρίζει εξέταση ειδικού και μαγνητικής για αποκλεισμού πιθανής ΣΚΠ.
 #133670  από ALEX696
 Τετ Μαρ 31, 2021 3:08 pm
Σε ευχαριστώ πολύ!
Αρα το συμπτωμα της ΣΚΠ δεν περναει και σε λιγες μέρες επανέρχεται. Εχει μια σταδιακή χειροτερευση μεχρι να σβύσει
 #133671  από Στάθης
 Τετ Μαρ 31, 2021 3:41 pm
ALEX696 έγραψε: Τετ Μαρ 31, 2021 3:08 pm Σε ευχαριστώ πολύ!
Αρα το συμπτωμα της ΣΚΠ δεν περναει και σε λιγες μέρες επανέρχεται. Εχει μια σταδιακή χειροτερευση μεχρι να σβύσει

Μάλιστα, η ΣΚΠ κατά την εμπειρία μου χαρακτηρίζεται από υποτροπές, μια υποτροπή εκδηλώνει συμπτώματα με σταδιακή χειροτεύρεση, μέχρι να σβήσει στον βαθμό που το σώμα επιτρέπει. Συνήθως η ανάκαμψη είναι 99.9% με το ποσοστό αυτό να μικραίνει όσο επαναλαμβάνεται μια υποτροπή και όσο κάνουμε κακή ζωή.