• Βλεφαροσπασμος /μυοκυμιες

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133361  από justme
 Κυρ Δεκ 06, 2020 3:57 pm
Καλησπέρα και καλες γιορτές να χετε καταρχάς.
Ήθελα να ρωτήσω ο βλεφαροσπασμος καθαρά στο ματι και όχι μονόπλευρα στο πρόσωπο μπορεί να ειναι αιτιολογία συνήθεις της σκπ? ή δεν έχει σχέση και τόσο? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
 #133362  από Στάθης
 Κυρ Δεκ 06, 2020 6:41 pm
justme έγραψε: Κυρ Δεκ 06, 2020 3:57 pm Καλησπέρα και καλες γιορτές να χετε καταρχάς.
Ήθελα να ρωτήσω ο βλεφαροσπασμος καθαρά στο ματι και όχι μονόπλευρα στο πρόσωπο μπορεί να ειναι αιτιολογία συνήθεις της σκπ? ή δεν έχει σχέση και τόσο? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
Πιστεύω ότι είναι νευρολογικό, όχι τόσο σύμπτωμα της ΣΚΠ, αλλά περισσότερο νευρολογικό πετάρισμα...
Για παράδειγμα το πάθαινα όταν έπινα πολλούς καφέδες.
 #133383  από adrCy
 Παρ Δεκ 11, 2020 11:18 pm
Το παθαίνω κάποτε. όχι πολυ συχνά αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι το προκαλεί. Προ-ΣκΠ πάντως δε θυμαμαι να το είχα
 #135348  από Rafael
 Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:42 pm
Καλησπέρα σε όλους..
Εδώ και 15 μέρες έχω ακριβώς αυτό το σύμπτωμα,πετάει το μάτι μου που λένε ..δεν είναι ότι δεν υποφέρεται αλλά δεν το είχα ξανακουσει σαν σύμπτωμα.Καποιο νευρακι εκεί δε κάθεται ήσυχα.Σημερα πάντως το ένιωσα πολύ λιγότερο απ' τις προηγούμενες.Ετσι απλά το αναφέρω μήπως και συμβαίνει κ σε κανέναν άλλο.Φιλια κ καλό καλοκαίρι να έχουμε όλοι μας..όσο δυνατόν καλύτερο :emojis-1:
 #135364  από GUS
 Παρ Ιούλ 15, 2022 1:20 pm
ειναι κτ π με επισκεπτεται καποιες φορες...ειναι σπαστικο αλλα δν ειναι κτ φοβερο...προ της γνωριμιας με τν κα. Πλακα,δν το ειχα...!
 #135367  από Στάθης
 Παρ Ιούλ 15, 2022 6:19 pm
justme έγραψε: Κυρ Δεκ 06, 2020 3:57 pm Καλησπέρα και καλες γιορτές να χετε καταρχάς.
Ήθελα να ρωτήσω ο βλεφαροσπασμος καθαρά στο ματι και όχι μονόπλευρα στο πρόσωπο μπορεί να ειναι αιτιολογία συνήθεις της σκπ? ή δεν έχει σχέση και τόσο? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Είχα αρκετά συχνά αυτά τα συμπτώματα, περισσότερο προς την μυοκυμία η οποία ξεκινούσε από το μάτι και προχωρούσε μετά και στο μάγουλο. Θεωρώ ότι είναι σύμπτωμα της ΣΚΠ, σαν το πάθαινα αρκετά συχνά όταν ήταν η πάθηση ιδιαίτερα ενεργή. Βέβαια, συνδυαζόταν το σύμπτωμα με έντονο επαγγελματικό στρες, αλλά και πολλούς καφέδες. Μειώνοντας και τα δύο, έβλεπα όταν μειωνόταν και η ένταση του συμπτώματος, παράλληλα με κάποια αγωγή. Να σημειώσω ότι δεν με βοηθούσε η κορτιζόνη στο σύμπτωμα αυτό τον σπασμών και μυοκυμίων, αλλά θυμάμαι ότι με βοήθησε για λίγο το Neurontin (gabapentin ), το οποίο όμως και δεν προτείνω. Ίσως η κάνναβη να με έχει βοηθήσει τελικά πάρα πολύ στην χαλάρωση των νεύρων του προσώπου και για αυτό να μην έχει εκδηλωθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Ο έλεγχος του στρες και των νευρολογικών εντάσεων από ουσίες (π.χ. καφεΐνη) πιστεύω βρίσκονται ψηλά στην λίστα διαχείρισης αυτού το συμπτώματος της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #135370  από Rafael
 Σάβ Ιούλ 16, 2022 12:52 pm
Λίγο περιορισμό στο κινητό κ στη τηλεόραση..δύο μέρες χωρις καφέ κ κάπως παραπάνω ξεκούραση κ ηρεμισε προς το παρόν το ματάκι μου παιδιά..φυσικά τώρα βουλώνει κάθε μέρα το αυτι μου :emojis-13: :emojis-13:
Τι να πω..τόσο να είναι κ ας είμαστε κ λίγο στραβες κ λίγο κουφές..
 #135377  από Στάθης
 Δευ Ιούλ 18, 2022 2:33 pm
Rafael έγραψε: Σάβ Ιούλ 16, 2022 12:52 pm .....
Τι να πω..τόσο να είναι κ ας είμαστε κ λίγο στραβες κ λίγο κουφές..

Χαχα έχω να διηγούμαι για το πότε στραβώθηκα δις, για όταν κουφάθηκα, για το πως κουτσάθηκα, αλλά τελικά οτιδήποτε πριν το "αλλά" δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ, να κάνουμε μικρές αλλαγές καθημερινά βελτίωσης για την καρδούλα μας, το σώμα μας μπορεί, έχει τον τρόπο να συνέρχεται από κάθε αναποδιά αρκεί να μαθαίνουμε από κάθε αναποδιά.
Ευλογία είναι να σέρνεις τον χορό με περίσσια εμπιστοσύνη στην Ζωή... γιατί όπως λένε:

"Η Ζωή είναι ο χορευτής, εμείς είμαστε ο χορός" !!*
viber_image_2022-07-17_03-59-14-998.jpg
viber_image_2022-07-17_03-59-14-998.jpg (173.28 KiB) Προβλήθηκε 1342 φορές
*Ουσιαστικά εμείς είμαστε η εμπειρία, η Ζωή αναλαμβάνει την Θεραπεία μας. Ακρεί να αποδεχόμαστε το Παρόν της, χωρίς τριβή, θυμό και τοξικότητα. Αγάπη θέλει, υπομονή και παρουσία στην εμπειρία της.
 #135378  από Μ.M
 Δευ Ιούλ 18, 2022 7:58 pm
Θα σου πω τη δική μου εμπειρία....Δεν έχω διάγνωση, λόγω προσωπικής άρνησης κ επειδή κουραστηκα με τους γιατρούς. Ωστόσο, έχω κι εγώ έντονους κ επίμονους βλεφαροσπασμούς κ μυοκυμίες 3,5 χρόνια τώρα. Ξεκίνησαν απ το ένα μάτι κ μετά πάθαινα κ στο άλλο μάτι, σε βαθμό που καταλαβαίνεις ότι δεν είναι το τυχαίο ή το σύνηθες, αλλά σου είναι απολύτως ξεκάθαρο ότι κάτι τρέχει μαζί με αλλα πολλα συμπτώματα. Έπειτα ξεκίνησαν κ μυοκυμίες στο πρόσωπο γενικότερα (μάγουλα, πιγούνι, χείλη). Όλα αυτά δυστυχώς έχουν κ ένταση κ διάρκεια, με διαστήματα εξάρσεων κ υφέσεων κ συνοδεύονται κ από άλλα πολλά συμπτώματα που δεν αφορούν το πρόσωπο - χωρίς να πίνω καφέ, χωρίς να πίνω αλκοόλ, χωρίς επιβαρυντικούς παράγοντες γενικά. Επίσης ένα κόλπο που μου είπε ενας γιατρός για να δούμε αν είναι από άγχος ή κάτι παθολογικό νευρολογικό είναι το εξής: αν την ώρα που σε πιάνει αυτό κουνήσεις το μάτι ή τρίψεις το μάτι ή ακουμπήσεις το φλέβαρο με το δάχτυλο κ σταματήσει ο βλεφαροσπασμός σημαίνει ότι δεν έχεις κάτι. Αν όμως προσπαθήσεις να επηρεάσεις κάπως το σημείο κ αυτό συνεχίζει να έχει σπασμούς ακάθεκτα, τότε θέλει διερεύνηση. Εγώ ανήκω στην δεύτερη κατηγορία. Τι κ αν τρίψω το μάτι, τι κ αν ξύσω το μάγουλο να σταματήσουν, δεν σταματάνε.
Εν τέλει, που κατέληξε η υπόθεση αυτή.... ένα καλό ποσοστό γιατρών που συνέπεσαν οι απόψεις τους, μου είπαν να το ψάξω περαιτέρω για ΣΚΠ ή για κάποιο είδος ΜΥΟΠΑΘΕΙΑΣ (βάσει κλινικής εικόνας κυρίως) κ μου είπαν πως το ιδανικό είναι να κανονίσω σε κάποιο νοσοκομείο που να ειδικεύεται σε νευρολογικές παθήσεις, να νοσηλευτώ, ώστε να γίνουν απ την αρχή μέχρι το τέλος οι εξετάσεις που πρέπει με σειρά, ώστε να εντοπίσουμε την αιτία. Ωστόσο, λογω της άρνησης που προανέφερα, δεν εχω πάει ακόμη και δεν ξέρω να σου πω με βεβαιότητα περισσότερα πράγματα.
Ελπίζω όμως έστω κ λίγο να βοήθησα!