• Μουδιασματα.. ΣΚΠ?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133111  από Dabes1988
 Δευ Αύγ 24, 2020 6:58 pm
Καλησπερα στην παρεα.. Σας παρακολουθω εδω και καιρο και σημερα αποφασησα να γραψω και εγω το προβλημα μου και θα ηθελα την γνωμη σας να μου πειτε αν μπορει να ειναι ΣΚΠ.. Πριν 2 μηνες αποτομα ξεκινησε ενα μουδιασμα κοντα στο ματι που πιανει και μαγουλο και βρεθηκα μετα απο μερικες μερες μουδιασμενος δεξια πλευρα χερι και ποδι.. Αρχικα εξετασεις αιματος βρισκοντας χαμηλο αιματοκρητη, μετα οφθαλμιατρο χωρις να βρισκει κατι εκτος απο υπερμετροπια και καταληγω νευρολογο ο οποιος υποστιριζει οτι ειναι ψυχολογικο αλλα με στελνει μαγνητικη χωρις σκιαγραφικο για να το σιγουρεψει, με αποτελεσμα να υπαρχει απλα ενα προβλημα στο δεξι ιγμοριο και τπτ αλλο.Παω ωρλ και μου δινει θεραπεια για ιγμοριτιδα, ενω εχει τελειωσει θεραπεια δεν υπαρχει καποιο αποτελεσμα.. Ορθοπεδικοι,φυσιατροι,παθολογοι κανεις δεν μπορεσε να μου πει κατι για τα μουδιασματα ενω ολα παραμενουν το ιδιο μεχρι σημερα συν πολλες φορες ελλειψη συγκεντρωσης πιο πολυ το βραδυ και πονο στο ματι ενω μουδιασματα συναντω και σε αλλα σημεια του προσωπου ωρες ωρες οπως στα χειλη... Τα συμπτωματα που εχω μετα απο ψαξιμο πιστευω ταιριαζουν με ΣΚΠ δεν πιστευω οτι κατεφερνουν να κανουν σωστη διαγνωση εδω στο νησι που ειμαι.. ποια η γνωμη σας?
 #133140  από Nikos35
 Πέμ Σεπ 03, 2020 1:30 am
Ήμουν κι εγώ στο ίδιο ψαξιμο με εσένα. Είναι πολύ δύσκολο να σου κάνει ο οποιοσδήποτε διαγνωση, ποσο μάλλον εμείς που δεν είμαστε γιατροί.

Η εμπειρία μου είναι ότι οι γιατροί κινούνται με βάση τις εξετάσεις. Κανένας δεν μπορεί να σου πει για ΣκΠ χωρίς να υπάρχει κάτι στις μαγνητικές σου η στις υπόλοιπες εξετάσεις που κάνουν (δυναμικά, ηλεκτρομυογραφημα, παρακέντηση). Είναι τόσο πολύπλοκο που έχουν συγκεκριμένα κριτήρια ακόμα και με εστίες στις μαγνητικές για να γίνει η διάγνωση.

Με καθαρές εξετάσεις μπορει να υπάρχει κάτι ψυχογενες (και να μην υπήρχε, μετα από τις ενοχλήσεις και το ψάξιμο σίγουρα θα έχεις επηρεαστεί). Το βασικό είναι να το ψάξεις μέχρι να αποκλείσεις το σωματικό (επαναληπτικές εξετάσεις σε μήνες/χρόνο) και στη θέση σου θα μιλούσα και σε ρευματολόγο για να αποκλείσεις και από εκεί πιθανές νόσους.

Όλα τα παραπάνω με πολύ επιφύλαξη, ένας καλός γιατρός που να τον εμπιστεύεσαι είναι ο καλύτερος να σε καθοδηγήσει.

Να είσαι καλα και εύχομαι η ταλαιπωρία σου να σταματήσει σύντομα.