• Μυϊκές συσπάσεις

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133096  από Elena45
 Δευ Αύγ 17, 2020 2:20 am
Χαιρετώ όλους σας και βρήκα το φόρουμ σας μετά από ψάξιμο για συμπτώματα όπως η μυϊκές συσπάσεις . Τις βιώνω καθημερινά σε χέρια και πόδια κυρίως, για πάνω από μήνα. Ψάχνοντας να βρω που οφείλονται έπεσα πάνω σας και παρακαλώ για την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Εκτός από συσπάσεις, βιώνω μυϊκο πόνο στα πόδια ψηλά και στην κοιλιά μου, μούδιασμα και τσιμπήματα πιο πολύ στα πόδια και επίσης θεματάκια μνήμης και οργάνωσης. Επίσης κατάθλιψη αρκετά συχνά χωρίς να μπορώ να βρω το λόγο. Κάνω καθιστική ζωή και είμαι 45 χρόνων.
Δεν ξέρω αν είναι σκπ ή όχι και παρακαλώ για τα φώτα σας!
Έχω κλείσει ραντεβού για μαγνητική το Σεπτέμβρη αλλά μεχτι τότε θα την πάθω την κατάθλιψη . Σας Ευχαριστω πολύ όλους σας και εκτιμώ ιδιαίτερα την οποία απάντηση σας
 #133097  από Στάθης
 Τρί Αύγ 18, 2020 10:24 am
Elena45 έγραψε: Δευ Αύγ 17, 2020 2:20 am ....Κάνω καθιστική ζωή και είμαι 45 χρόνων.
Δεν ξέρω αν είναι σκπ ή όχι και παρακαλώ για τα φώτα σας!
.....
Γεια σου Έλενα,
πιστεύω ότι η καθιστική ζωή είναι η αιτία των προβλημάτων που αναφέρεις. Οι μυικές συσπάσεις, από την απραξία των μυών, μπορούν να βελτιωθούν με την άσκηση και την τακτική λήψη κάποιων ιχνοστοιχείων όπως Μαγνησίου.
Εκτός από συσπάσεις, βιώνω μυϊκό πόνο στα πόδια ψηλά και στην κοιλιά μου, μούδιασμα και τσιμπήματα πιο πολύ στα πόδια και επίσης θεματάκια μνήμης και οργάνωσης
Απ' ότι γνωρίζω, η ΣΚΠ εκδηλώνεται πολύ πιο βαριά σε ηλικίες άνω τον σαράντα. Θεματάκια όπως παραπάνω δεν έχουν σχέση με την ΣΚΠ πιστεύω.
Κάνε υπομονή μέχρι την μαγνητική, και προτείνω την λήψη μαγνησίου και κάποιων βιταμινών όπως Β και D. Καλή δύναμη και ξεκίνα οπωσδήποτε ελαφρύ περπάτημα !!
 #133098  από Elena45
 Τρί Αύγ 18, 2020 3:43 pm
Στάθη Ευχαριστω πολύ πολύ , εκτιμώ ιδιαίτερα που μου απάντησες .
Γενικά είμαι ήρεμη, γιατί γνωρίζω άτομο με Σκπ αλλά όχι πολύ κοντά μου για να ρωτήσω διαφορα που θέλω.
Το γεγονός ότι επιμένουν οι συσπάσεις και τα μουδιασματα με έκαναν να απευθυνθώ στην ομάδα σας! Μακάρι να είναι όπως τα λες.
 #133102  από Elena45
 Τετ Αύγ 19, 2020 5:45 am
Διαβάζοντας περισσότερα ποστ εδώ στο φόρουμ , βρήκα κι αλλα συμπτώματα που βιώνετε και βιώνω κι εγώ, ειδικά την δυσκολία στην κατάποση, τον κόμπο στο λαιμό, την επιτακτική ανάγκη για τουαλέτα. Αν έχω κάποιο αυτοάνοσο που μου δημιουργεί όλα αυτά τα συμπτώματα, νομιζω θα είναι η ΣΚΠ. Ποσο κρατάνε όμως αυτά; Η συσπάσεις και τα μούδιασματα είναι σχεδόν μήνας τώρα, που είναι συνεχόμενα όλη μερα κάθε μέρα. Ο κόμπος στο λαιμό παραπάνω από χρόνο, τόσο που είχα κάνει γάστροσκόπηση για παλινδρόμηση. Η δε κατάθλιψη πάνω από 2 χρόνια με τα πάνω και τα κάτω της. Είναι και περίοδος διακοπών και δε βρίσκω ούτε τη γιατρό μου...
η εμπειρία σας θα με βοηθούσε να αντιμετωπίσω τους δαίμονες που βλέπω μπροστά μου
Ευχαριστω πολύ πολύ
 #133107  από Tzini82
 Κυρ Αύγ 23, 2020 11:55 pm
Αν έχεις πολλαπλή σκλήρυνση, πέρα απ' αυτά τα ελαφρά συμπτώματα που γράφεις , κάποια στιγμή θα έπρεπε να δώσει την παρουσία της με πιο ισχυρό κ αδιαμφισβήτητο τρόπο (θόλωση όρασης, διπλωπια, κινητικό πρόβλημα κλπ) πιστεύω δεν έχεις κάτι τέτοιο, από προσωπική εμπειρία δηλαδή. Δεν ξέρω αν οι μυϊκές συσπάσεις είναι σύμπτωμα, εμένα προσωπικά δεν μου χει τύχει μέχρι τώρα. Κάνε εξετάσεις για να δεις ότι είναι που ελπίζω να μην είναι τίποτα!
 #133108  από Elena45
 Δευ Αύγ 24, 2020 2:18 am
Tzini82 έγραψε: Κυρ Αύγ 23, 2020 11:55 pm Αν έχεις πολλαπλή σκλήρυνση, πέρα απ' αυτά τα ελαφρά συμπτώματα που γράφεις , κάποια στιγμή θα έπρεπε να δώσει την παρουσία της με πιο ισχυρό κ αδιαμφισβήτητο τρόπο (θόλωση όρασης, διπλωπια, κινητικό πρόβλημα κλπ) πιστεύω δεν έχεις κάτι τέτοιο, από προσωπική εμπειρία δηλαδή. Δεν ξέρω αν οι μυϊκές συσπάσεις είναι σύμπτωμα, εμένα προσωπικά δεν μου χει τύχει μέχρι τώρα. Κάνε εξετάσεις για να δεις ότι είναι που ελπίζω να μην είναι τίποτα!
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Μου δίνει χαρά, γιατί δεν υπάρχει κάποιος να το συζητήσω, Αύγουστο μήνα!
Θολή όραση έχω λόγω μυωπίας και κάποιες φορές γινόταν πιο έντονη, αλλά δεν έδωσα σημασία. Όσον αφορά τα κινητικά, μια αδυναμία την έχω αλλά όχι κάτι που να με υποψιασει, γιατί δε γυμνάζομαι. Οι συσπάσεις όμως είναι καθημερινές και με έχουν τρελάνει. Δεν ξέρω αν είναι από το άγχος μου, αλλά έχω βιώσει όλα τα συμπτώματα κάποια στιγμή το τελευταίο χρόνο, και θολούρα και αδυναμία και τρέμουλο στα πόδια και χέρια, και μούδιασμα από πρόσωπο μέχρι πόδια, ακράτεια, δυσκολία στην κατάποση (ακόμα έχω), στη συγκέντρωση και μνήμη, και στην ανάκληση λέξεων (πιο έντονο τελευταία), κατάθλιψη . Δεν ξέρω αν είναι ακόμα στην αρχή, αλλά πέρναγαν μετά από λίγες μέρες, εκτος από τα θέματα μνημησ, που γίνονται χειρότερα. το μόνο που δεν εχει περασει είναι οι συσπάσεις με σταθερό ρυθμό . Προσπαθώ να μάθω αν έχει και κάποιος άλλος αυτά τα συμπτώματα, μήπως και βγει ο μήνας πιο εύκολα... μέχρι τη μαγνητική δηλαδή ...
Και πάλι Ευχαριστω 🙂
 #133113  από Elena45
 Τρί Αύγ 25, 2020 1:55 pm
Καλησπέρα παιδιά, και παρακαλώ οποίος έχει βιώσει αντίστοιχα, θα εκτιμούσα την απάντηση του: ξύπνησα με πόνους και αδυναμία στα πόδια πιο πολύ στις γαμπεσ και στα χέρια πιο πολύ στα μπράτσα, και η ζέστη τα έκανε χειρότερα . Καίνε και σα να μου τα σφίγγει κάποιος σε όλο το μήκος και το πλάτος τους. Με έπιασε ένα άγχος και τώρα δε μπορώ ούτε να αναπνεύσω καλά καλά... σύμπτωμα όλα αυτά ή παθαίνω κρίση πανικού;; Το έχει ζήσει κανεις; Αν είναι σύμπτωμα τουλάχιστον να ηρεμήσω, μπάσκετ και αναπνεύσω ...
Παρακαλώ για τα φώτα σας... 🙏🙏🙏
 #133115  από Tzini82
 Τρί Αύγ 25, 2020 6:14 pm
Θα πρέπει να ηρεμήσεις όσο γίνεται, εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ τίποτα απ' αυτά που λες, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει κάτι γιατί στη σκλήρυνση ο καθένας βιώνει διαφορετικά πράγματα. Ωστόσο το να κάνεις έτσι δεν βοηθάει την κατάσταση. Η μαγνητική εξέταση είναι από μόνη της μια δυσκολη διαδικασία, θέλει ηρεμία, αν τυχόν είσαι κλειστοφοβικη να ζητήσεις ηρεμηστικο. Κάνε τις εξετάσεις σου που εύχομαι φυσικά για το καλύτερο αποτέλεσμα αλλά κ αν δεν είναι θα δεις ότι δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Υπάρχουν αποτελεσματικά φάρμακα πλέον κ θα αντιμετωπιστεί ότι είναι..που ξαναλέω εύχομαι να μην είναι τίποτα. Ηρεμία λοιπον γιατί η καλή ψυχολογία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας
 #133116  από Elena45
 Τρί Αύγ 25, 2020 6:26 pm
Tzini82 έγραψε: Τρί Αύγ 25, 2020 6:14 pm Θα πρέπει να ηρεμήσεις όσο γίνεται, εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ τίποτα απ' αυτά που λες, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει κάτι γιατί στη σκλήρυνση ο καθένας βιώνει διαφορετικά πράγματα. Ωστόσο το να κάνεις έτσι δεν βοηθάει την κατάσταση. Η μαγνητική εξέταση είναι από μόνη της μια δυσκολη διαδικασία, θέλει ηρεμία, αν τυχόν είσαι κλειστοφοβικη να ζητήσεις ηρεμηστικο. Κάνε τις εξετάσεις σου που εύχομαι φυσικά για το καλύτερο αποτέλεσμα αλλά κ αν δεν είναι θα δεις ότι δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Υπάρχουν αποτελεσματικά φάρμακα πλέον κ θα αντιμετωπιστεί ότι είναι..που ξαναλέω εύχομαι να μην είναι τίποτα. Ηρεμία λοιπον γιατί η καλή ψυχολογία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας
Χίλια Ευχαριστω !!! Η αγωνία είναι που με σκοτώνει! Όχι το αποτέλεσμα! Το ρημάδι το άγχος δε μπορώ να διαχειριστώ... θα πρέπει να μάθω υποθέτω . Με βοήθησε που μου απάντησες πάντως! 🙂
Ευχαριστω πολύ πολύ !!!! 🙂🙂
 #133125  από Μ.M
 Παρ Αύγ 28, 2020 12:12 am
Elena καλησπέρα...βιώνω αρκετά όμοια συμπτώματα και είμαι στο ψάξιμο. Η γιατρός μου, μου βρήκε μικροθεματάκια στην κλινική εξέταση όπως τρόμο, υπαισθησία, δυσκολία στην κίνηση και αυξημένα τενόντια αντανακλαστικά. Εσύ επισκέφτηκες γιατρό νευρολόγο? Όλα αυτά είναι δύσκολα συμπτώματα και κουραστικά...το ξέρω, το ζω, το υπομένω! Ειδικά ο ίλιγγος, το τρέμουλο και το πέτρωμα των μυων απο τις μυικες συσπάσεις είναι τέρμα εκνευριστικά! Αυτό που θα σου πρότεινα όμως είναι να ηρεμήσεις....ότι κ αν είναι βήμα βήμα θα το βρούμε...θέλει υπομονή! Με τον πανικό, μόνο να εντείνουμε το οποιοδήποτε πρόβλημα μπορούμε. Άλλωστε κ υγιέστατος να είναι κάποιος, απ το άγχος μπορεί να αρρωστήσει..αν είναι ασθενής και έχει καλή ψυχολογία μπορεί να ξεπεράσει ακόμη κ την πιο δύσκολη ασθένεια! Σωστά?? Κ εγώ έχω άπειρες απορίες αλλά προσπαθώ να παραμένω ψύχραιμη γιατί με το άγχος δεν θα κερδίσω τίποτα...κάνε υπομονή, με τη σειρά τις εξετάσεις σου όλες μέχρι να βρεις τη λύση στο πρόβλημα κ όλα θα πανε καλά ό,τι κ αν είναι!!!