• Μυϊκές συσπάσεις

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133126  από Elena45
 Σάβ Αύγ 29, 2020 8:47 am
Μ.M έγραψε: Παρ Αύγ 28, 2020 12:12 am Elena καλησπέρα...βιώνω αρκετά όμοια συμπτώματα και είμαι στο ψάξιμο. Η γιατρός μου, μου βρήκε μικροθεματάκια στην κλινική εξέταση όπως τρόμο, υπαισθησία, δυσκολία στην κίνηση και αυξημένα τενόντια αντανακλαστικά. Εσύ επισκέφτηκες γιατρό νευρολόγο? Όλα αυτά είναι δύσκολα συμπτώματα και κουραστικά...το ξέρω, το ζω, το υπομένω! Ειδικά ο ίλιγγος, το τρέμουλο και το πέτρωμα των μυων απο τις μυικες συσπάσεις είναι τέρμα εκνευριστικά! Αυτό που θα σου πρότεινα όμως είναι να ηρεμήσεις....ότι κ αν είναι βήμα βήμα θα το βρούμε...θέλει υπομονή! Με τον πανικό, μόνο να εντείνουμε το οποιοδήποτε πρόβλημα μπορούμε. Άλλωστε κ υγιέστατος να είναι κάποιος, απ το άγχος μπορεί να αρρωστήσει..αν είναι ασθενής και έχει καλή ψυχολογία μπορεί να ξεπεράσει ακόμη κ την πιο δύσκολη ασθένεια! Σωστά?? Κ εγώ έχω άπειρες απορίες αλλά προσπαθώ να παραμένω ψύχραιμη γιατί με το άγχος δεν θα κερδίσω τίποτα...κάνε υπομονή, με τη σειρά τις εξετάσεις σου όλες μέχρι να βρεις τη λύση στο πρόβλημα κ όλα θα πανε καλά ό,τι κ αν είναι!!!
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!
Δυσκολεύομαι αρκετά με τα σύμπτωματα, και μόλις έκανα τη μαγνητική. Αναμένω τα αποτελέσματα και το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο. Νευρολόγο θα δω τη άλλη εβδομάδα, ο Παθολογος μου πάντως είναι στο βλέποντας και κάνοντας. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Δεν ξέρω αν το άγχος είναι σύμπτωμα ή τα συμπτώματα είναι λόγω άγχους. Κάθε σύμπτωμα που διαβάζω πάντως, το βιώνω κι εγώ. Άρχισα να αισθάνομαι αδυναμία στα χέρια και στα πόδια ενώ δεν το είχα προσέξει πιο πριν. Είναι η εξέλιξη της ασθενειασ τέτοια ή εγώ σωματοποιω το άγχος μου; Προσπαθώ πάντως με διάφορους τρόπους να ηρεμήσω, αλλά το μόνο που καταφέρνω είναι να είμαι χειρότερα. Ελπίζω με τα αποτελέσματα να βάλω μια τάξη στις σκέψεις μου.
Εύχομαι και σε σένα να βρεις τις απαντήσεις που περιμένεις! Ευχαριστω και πάλι για την συμπαράσταση. Είναι μεγάλο πράγμα να μην αισθάνεσαι ότι είσαι μόνος! 🙂
 #133131  από Μ.M
 Δευ Αύγ 31, 2020 12:49 am
Πόσο σε καταλαβαίνω δεν φαντάζεσαι....κι εγώ πολλές φορές αναρωτιέμαι αν το άγχος υποσυνείδητα μου προκαλεί τα διάφορα συμπτώματα, αλλά άπειρες φορές καταλήγω να λέω πως αποκλείεται να είναι από άγχος όλα αυτά. Δηλαδή οκ, ο τρόμος να είναι από άγχος, αλλά τα αυξημένα τενόντια? Κι αυτά από άγχος? Η δυσκολία στην κίνηση? Αφού και η γιατρός μου το είπε ότι μπορεί να σε επηρεάζει το άγχος αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο από άγχος τα συμπτώματα σου. Αυτά που είδε όταν με εξέτασε δηλαδη...κ με εξέτασε 2 διαφορετικές ημέρες...επίσης παλιότερα είχα πάθει διάσειση απο ατύχημα κ στη μαγνητικη που έκανα η νευρολόγος τοοοοτε (πριν 10 χρόνια φαντάσου) όταν είδε τη μαγνητική με είχε ρωτήσει αν πάσχω από σκπ. Είπα όχι απ όσο ξέρω κ μου είπε να το ελέγξω στο μέλλον...λόγω αφέλειας δεν ρώτησα καν γιατι μου το είπε αυτό...το άφησα πίσω..το είχα ξεχάσει εντελώς! Τότε απ τη διάσειση είχα θέματα με τον ύπνο κ το μόνο που με ενοιαζε ήταν να μπορεσω να κοιμηθώ...γι αυτο κ δεν εδωσα σημασια σε αυτο που μου ειχε πει...Όσον αφορά το τώρα, φαντάσου υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να πιάσω ούτε το στυλό από αδυναμία, ή δεν μπορώ να γράψω απ το υπερβολικό τρέμουλο. Τραγικό....σαν γιαγιά με πάρκινσον στον ύψηστο βαθμό της νόσου....σαν να έχω ένα κομπρεσέρ μέσα μου! Κ ντρέπομαι άπειρα στη δουλειά να δουν ότι τρέμω σαν γιαγιά, καθώς δεν θέλω να δεχτώ αδιάκριτες ερωτήσεις! για γέλια κ για κλάματα η κατάσταση...άλλες φορές κοκκαλώνω και δεν μπορώ ούτε πλευρό να γυρίσω στο κρεβάτι....δύσκολα πολύ! Πάντως γενικα, με το άγχος βλέπω ότι χειροτερεύω....κ με τη ζεστη υποφερω άπειρα επίσης! Έτσι προσπαθώ να μην ταράζομαι όσο μπορώ. Δύσκολο βέβαια, δεν είμαστε ρομπότ, αλλά προσπαθώ τουλάχιστον! Όσο για εσένα, μπορεί και να είναι, μπορεί κ όχι... στο λέω χύμα γιατί όντως οι πιθανότητες ειναι 50-50....όπως σε όλους...ή έχουμε ή δεν έχουμε.....ακόμη κ να είναι όμως, δεν χάλασε ο κόσμος να ξέρεις....όπως χιλιάδες άλλοι, έτσι κ εμείς (αν τελικά έχουμε σκπ). Στη χειρότερη δηλαδή να είναι σκπ, στην καλύτερη να μην είναι τίποτα. Αλλά κ να είναι σκπ, τι να κάνουμε? Να πεθάνουμε? Όχι βέβαια...ότι μας είναι γραφτό να ζήσουμε, αυτό θα ζήσουμε! Ότι κ να κάνουμε εμείς, δεν θα αλλάξει κάτι....αυτό με ηρεμεί σαν σκέψη εμένα πολύ! Πάντα ζούμε αυτό που μας είναι γραμμένο εν τέλει...οπότε.....υπομονή! Δεν είναι θέμα επιλογών η σκπ. Δηλαδή δεν είναι όπως το "βγήκα με αμάνικο στα χιόνια κ κρύωσα". Δεν είναι στο χέρι μας ή αποτέλεσμα επιλογών η σκπ. Κατάλαβες πως το λέω? Αν μας είναι γραφτό να έχουμε σκπ, θα έχουμε..τι να κάνουμε? κ θα κάνουμε μετά μέσω των επιλογών μας το καλύτερο για την καταστολή της νόσου, ώστε να ζούμε πιο ποιοτική ζωή από τώρα που δυσκολευόμαστε....αν δεν είναι θα ψάξουμε τι είναι μέχρι να βγάλουμε άκρη κ να βρούμε.μια λύση για όλα αυτά! Είναι απλά τα πράγματα αν το καλοσκεφτείς...είναι 50-50 οι πιθανότητες να είναι κ να μην είναι...σου εύχομαι καλά αποτελέσματα να έχεις κ να βρεις τη
λύση, που είναι το βασικότερο όλων, για να μην υποφέρεις!!!
 #133132  από Μ.M
 Δευ Αύγ 31, 2020 12:56 am
Αν θέλεις στείλε μου νέα σου από τις εξετάσεις...από καθαρό ενδιαφέρον καθώς συμπάσχω! Να δούμε τη γραμμή ακολουθεί ο κάθε γιατρός κλπ κλπ. Είναι αλλιώς να έχεις κάποιον να ανταλλάσετε απόψεις κ προβληματισμούς κλπ κλπ. Απ το να το περνάς μονος. Γιατί ότι κ να πεις στους γύρω δεν θα σε καταλάβουν...μονο ένας που ζει το ίδιο με εσένα μπορει να σε καταλάβει πραγματικά...οι γύρω μπορει να δείξουν μια κατανόηση τυπική, οκ, αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν ακριβως τι είναι αυτό που αισθανόμαστε εμεις....γι αυτό!
 #133216  από babis frikarismenos
 Παρ Οκτ 02, 2020 1:01 pm
Χαίρετε, κοιτάξτε θεματακια μνήμης οργάνωσης. ...και συσπάσεις..... είναι μέσα στο πρόγραμμα.... έχετε φύση δίπλα.,.. κάντε βόλτες αλλά να μην σκέφτεστε τίποτα... μόνο συννεφάκια για αγαλλίαση. Η λίγο άθληση βοηθάει στην ψυχολογία μας..
 #133220  από Nikos35
 Κυρ Οκτ 04, 2020 12:01 pm
Είμαι κι εγώ σε διαδικασία ψαξιματος εδώ και 1.5 χρόνο και το τελευταίο 6μηνο έχω τέτοιες συσπάσεις κάθε μέρα διάσπαρτα σε όλο το σώμα που κρατάνε δευτερόλεπτα.
Το μαγνήσιο (citrate) βοήθησε χωρίς να έχω έλλειψη όταν έκανα την εξεταση. Ίσως να είναι καλή ιδέα να κάνεις εξετάσεις αίματος για B12, μαγνήσιο και φολικό οξύ (χωρίς να είμαι γιατρός αυτά μου πρότειναν εμένα).

Δεν ξέρω αν σχετίζονται η όχι οι σπασμοί με ασθένεια αλλά είναι πολύ δύσκολο να κάνει κάποιος γιατρός διάγνωση μόνο από αυτά τα συμπτώματα.

Ενημέρωσε μας πως πήγε και αν κάποιος άλλος έχει παρόμοια συμπτώματα ας τα μοιραστεί εδώ μόνο και μόνο για τα στατιστικά που κανένας δε μας δινει
 #133221  από Ελπίδα!!!
 Κυρ Οκτ 04, 2020 1:05 pm
Καλή σας ημέρα και όμορφη Κυριακή εύχομαι σε όλη την παρέα !!
Με διάγνωση που δεν αφήνει καμία αμφιβολία για την ασθένεια, με άριστη μέχρι σήμερα πορεία και καλή ψυχολογία φαινομενικά τουλάχιστον το τελευταίο δίμηνο και μετά από πιεστική και στρεσογόνα κατάσταση (ολοκλήρωση και παρουσίαση μεταπτυχιακού και έναρξη διδακτορικού) ξεκίνησαν τα προβλήματα.
Άρχισε με τρέμουλο στα χέρια , μικρές στιγμιαίες συσπάσεις , αδυναμία που όμως εντοπίζεται για λίγο στο ένα χέρι μετά στο πόδι και πάλι από την αρχή, νύστα και όχι καθαρό κεφάλι ... τρόμος και ανάγκη διαφυγής.
Ο νευρολόγος απέκλεισε κατηγορηματικά μετά από εξέταση φυσικά την πιθανότητα ωσης ή εξέλιξη - τροποποίηση της νόσου ( φυσικά το παιδί δεν το πίστεψε) του είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να κάνει μαγνητική θα γίνει τον Μάρτιο όπως έχει προγραμματιστεί. Το τρέμουλό λόγω ταχυκαρδίας (130 παλμοί) το χαρακτήρισε ιδιοπαθές κ το απέδωσε σε άγχος. Πήγε σε καρδιολόγο του έδωσε χάπι που όντως μείωσε τους παλμούς και περιόρισε αρκετά το τρέμουλο. Παράλληλα πήγε σε ψυχολόγο επιβεβαίωσε την ανχώδη διαταραχή και του έδωσε ασκήσεις για να δουλέψει με αυτό.
Πρόκειται για το παιδί μου όπως ίσως καταλάβατε και επικαλούμε την γνώση και εμπειρία σας!!! Μπορεί να είναι όλα στο μυαλό του? Τα προκαλεί η πάθηση? Εξελίσσεται - χειροτερεύει? Πρόκειται για ώση? Τα παραπάνω συμπτώματα εξακολουθούν και επηρεάζουν την διάθεσή του , παλεύει να πείσει τον εαυτό του ότι όλα θα περάσουν , αλλά μόλις νιώσει το παραμικρό πανικοβάλλεται. Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας για να το βοηθήσω, σκέφτεται να πάει σε ψυχίατρο να πάρει για λίγο κάποια αγωγή, τι λέτε θα βοηθούσε?
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 #133257  από Elena45
 Τρί Οκτ 20, 2020 11:52 pm
Γεια σε όλους σας!
Μέχρι στιγμής δεν έχουν αλλάξει και πολλά στην κατάσταση μου με τη μόνο διαφορά ότι μαγνητικές και εξετάσεις φυσιολογικές ...
εξακολουθώ να έχω τα ίδια συμπτώματα μετά από ένα μήνα με αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά γιατί φυσικά για τους γιατρούς όλα οφείλονται στο άγχος...
και είμαι πάλι στο σημείο 0
Από βδομάδα θα κάνω μυογραφημα γιατί πλέον μιλάμε για als και βλέπουμε
Σας Ευχαριστω όλους για το ενδιαφέρον και ότι νεότερο ... εδώ και πάλι
 #133258  από Nikos35
 Πέμ Οκτ 22, 2020 2:42 am
Ελπίδα!!! έγραψε: Κυρ Οκτ 04, 2020 1:05 pm Καλή σας ημέρα και όμορφη Κυριακή εύχομαι σε όλη την παρέα !!
Με διάγνωση που δεν αφήνει καμία αμφιβολία για την ασθένεια, με άριστη μέχρι σήμερα πορεία και καλή ψυχολογία φαινομενικά τουλάχιστον το τελευταίο δίμηνο και μετά από πιεστική και στρεσογόνα κατάσταση (ολοκλήρωση και παρουσίαση μεταπτυχιακού και έναρξη διδακτορικού) ξεκίνησαν τα προβλήματα.
Άρχισε με τρέμουλο στα χέρια , μικρές στιγμιαίες συσπάσεις , αδυναμία που όμως εντοπίζεται για λίγο στο ένα χέρι μετά στο πόδι και πάλι από την αρχή, νύστα και όχι καθαρό κεφάλι ... τρόμος και ανάγκη διαφυγής.
Ο νευρολόγος απέκλεισε κατηγορηματικά μετά από εξέταση φυσικά την πιθανότητα ωσης ή εξέλιξη - τροποποίηση της νόσου ( φυσικά το παιδί δεν το πίστεψε) του είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να κάνει μαγνητική θα γίνει τον Μάρτιο όπως έχει προγραμματιστεί. Το τρέμουλό λόγω ταχυκαρδίας (130 παλμοί) το χαρακτήρισε ιδιοπαθές κ το απέδωσε σε άγχος. Πήγε σε καρδιολόγο του έδωσε χάπι που όντως μείωσε τους παλμούς και περιόρισε αρκετά το τρέμουλο. Παράλληλα πήγε σε ψυχολόγο επιβεβαίωσε την ανχώδη διαταραχή και του έδωσε ασκήσεις για να δουλέψει με αυτό.
Πρόκειται για το παιδί μου όπως ίσως καταλάβατε και επικαλούμε την γνώση και εμπειρία σας!!! Μπορεί να είναι όλα στο μυαλό του? Τα προκαλεί η πάθηση? Εξελίσσεται - χειροτερεύει? Πρόκειται για ώση? Τα παραπάνω συμπτώματα εξακολουθούν και επηρεάζουν την διάθεσή του , παλεύει να πείσει τον εαυτό του ότι όλα θα περάσουν , αλλά μόλις νιώσει το παραμικρό πανικοβάλλεται. Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας για να το βοηθήσω, σκέφτεται να πάει σε ψυχίατρο να πάρει για λίγο κάποια αγωγή, τι λέτε θα βοηθούσε?
Σας ευχαριστώ πολύ!!
Γεια σου Ελπίδα! Δυστυχώς ειναι αδύνατο να κάνουμε τους γιατρούς και να πούμε τι μπορεί να είναι. Σίγουρα η ψυχολογία επηρεάζει το σώμα και το άγχος σωματοποειται. Οι γιατροί μου έχουν πει να ανησυχώ με συμπτώματα που δεν υποχωρούν χωρίς να έχω κάποια διάγνωση προς το παρόν, φαντάζομαι αυτό ισχύει για όλους. Ο πανικός είναι δυστυχώς κάτι που με προσπάθεια αντιμετωπίζεται, προσωπικά με βοήθησε η ψυχολόγος να αντιμετωπίσω πσρομοιες αντιδράσεις.
Ο ίδιος μόνο ξέρει αν νιώθει καλύτερα γενικά, με προσοχή σε διατροφή, γυμναστική και χωρίς άγχος. Οι γιατροί είναι αυτοί που κρίνουν σε δεύτερο βαθμό με ο,τι στοιχεία έχουν από τις εξετάσεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 #133259  από Nikos35
 Πέμ Οκτ 22, 2020 2:46 am
Elena45 έγραψε: Τρί Οκτ 20, 2020 11:52 pm Γεια σε όλους σας!
Μέχρι στιγμής δεν έχουν αλλάξει και πολλά στην κατάσταση μου με τη μόνο διαφορά ότι μαγνητικές και εξετάσεις φυσιολογικές ...
εξακολουθώ να έχω τα ίδια συμπτώματα μετά από ένα μήνα με αντικαταθλιπτικά και αγχολυτικά γιατί φυσικά για τους γιατρούς όλα οφείλονται στο άγχος...
και είμαι πάλι στο σημείο 0
Από βδομάδα θα κάνω μυογραφημα γιατί πλέον μιλάμε για als και βλέπουμε
Σας Ευχαριστω όλους για το ενδιαφέρον και ότι νεότερο ... εδώ και πάλι
Να είσαι καλά που έγραψες για την εξέλιξη σου. Κλασικά οι γιατροί όλα τα ρίχνουν σε άγχος. Φαντάζομαι οι εξετάσεις αίματος για μαγνήσιο και b12 έχουν γίνει ήδη. Έχω δει ιστορίες ατόμων που έχουν σπασμούς για χρόνια (bfs) και κάποιοι από άγχος. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!