• Υπνος και συμπτωματα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133083  από nivass
 Τετ Αύγ 05, 2020 5:57 pm
Καλησπερα σε ολες και ολους!
Πασχω εδω και 16 χρονια με σκληρυνση, και την τελευταια 3ετια (πιθανοτατα) εχω μπει στην προιουσα μορφη
Οταν πηγαινα κολυμβητηριο ειχα παρατηρησει οτι τις μερες που κοιμομουν λιγο, ημουν πιο αποδοτικος στην κολυμβηση σε σχεση με τις μερες που κοιμομουν 8ωρο
Επισης τωρα παρατηρω οτι τις μερες που κοιμαμαι 3-4 ωρες ειμαι πολυ πιο ευκινητος!
Συμβαινει και σε κανεναν αλλο η ειμαι ο μονος?
Ξερω οτι ο καλος υπνος ειναι σημαντικος για την πορεια της ασθενειας, αλλα εχω την απορια μηπως συμβαινει και σε εσας
 #133084  από Στάθης
 Πέμ Αύγ 06, 2020 3:27 pm
nivass έγραψε: Τετ Αύγ 05, 2020 5:57 pm Καλησπερα σε ολες και ολους!
Πασχω εδω και 16 χρονια με σκληρυνση, και την τελευταια 3ετια (πιθανοτατα) εχω μπει στην προιουσα μορφη
Οταν πηγαινα κολυμβητηριο ειχα παρατηρησει οτι τις μερες που κοιμομουν λιγο, ημουν πιο αποδοτικος στην κολυμβηση σε σχεση με τις μερες που κοιμομουν 8ωρο
Επισης τωρα παρατηρω οτι τις μερες που κοιμαμαι 3-4 ωρες ειμαι πολυ πιο ευκινητος!
Συμβαινει και σε κανεναν αλλο η ειμαι ο μονος?
Ξερω οτι ο καλος υπνος ειναι σημαντικος για την πορεια της ασθενειας, αλλα εχω την απορια μηπως συμβαινει και σε εσας
Υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στον ποιοτικό ύπνο και τον ποσοτικό ύπνο.
Οι πολλές ώρες ύπνου, δεν σημαίνουν απαραίτητα και καλή ξεκούραση όπως οι λιγοστές ώρες δεν σημαίνουν απαραίτητα αϋπνία και κούραση.
Το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό του καλού ύπνου, είναι με πόση επιτυχία περνάμε τα 4-5 στάδια ανάπαυσης των εγκεφαλικών κυττάρων και του οργανισμού συνολικότερα. Αυτό πολλοί το καταφέρνουν καλά μέσα σε σύντομη διάρκεια, άλλοι όχι τόσο.

Πολλά είναι που παίζουν ρόλο, περισσότερες πληροφορίες:
https://www.healthyliving.gr/2012/12/05 ... %CE%BDrem/

Εικόνα