• Βελτίωση στα πόδια???

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133078  από queen_of_my_life
 Δευ Αύγ 03, 2020 11:48 pm
Καλησπέρα σε όλους!
Εύχομαι να τα πάτε καλά με τη ζέστη!

Λοιπόν, θα γράψω εδώ επειδή δεν πρόκειται για υποτροπή κλπ

Μπορούμε να κάνουμε κάτι να σώσουμε λίγο τα ποδαράκια μας???
Είμαι σε ένα σημείο που ή θα κάνω κάτι να δω μια μικρή βελτίωση και να παρατείνω το χρόνο που είμαι ακόμα στα πόδια μου, ή που σε λίγους μήνες δε θα περπατάω.

Έχετε δοκιμάσει κάτι που σας βοήθησε??
Εννοείται δεν απευθύνομαι σε γιατρό γιατί ο,τι φάρμακο είχαν να δώσουν το έδωσαν και τώρα εξαφανίστηκαν.

Νιώθω τα πόδια μου πολύ βαριά, δυσκίνητα, αδύναμα, οι γάμπες αδύναμες, πονάνε κιόλας. Φυσικά η ζαλάδα χειροτερεύει την κατάσταση. Πολύ δύσκολα στέκομαι στα πόδια μου. Μόνο για λίγο και θέλω να καθίσω ή να ξαπλώσω.
Δε βγαίνω έξω πλέον. Όμως κάνω μέρα παρά μέρα πιλατες. Α! Η μέση μου πονάει πολύ όταν είμαι σε όρθια θέση και σκέφτομαι να ξεκινήσω φυσιοθεραπεια.
Βέβαια φοβάμαι πολύ τον ιό...
 #133080  από Στάθης
 Τρί Αύγ 04, 2020 12:01 pm
queen_of_my_life έγραψε: Δευ Αύγ 03, 2020 11:48 pm Καλησπέρα σε όλους!
Εύχομαι να τα πάτε καλά με τη ζέστη!

Λοιπόν, θα γράψω εδώ επειδή δεν πρόκειται για υποτροπή κλπ

Μπορούμε να κάνουμε κάτι να σώσουμε λίγο τα ποδαράκια μας???
Είμαι σε ένα σημείο που ή θα κάνω κάτι να δω μια μικρή βελτίωση και να παρατείνω το χρόνο που είμαι ακόμα στα πόδια μου, ή που σε λίγους μήνες δε θα περπατάω.

Έχετε δοκιμάσει κάτι που σας βοήθησε??
Εννοείται δεν απευθύνομαι σε γιατρό γιατί ο,τι φάρμακο είχαν να δώσουν το έδωσαν και τώρα εξαφανίστηκαν.

Νιώθω τα πόδια μου πολύ βαριά, δυσκίνητα, αδύναμα, οι γάμπες αδύναμες, πονάνε κιόλας. Φυσικά η ζαλάδα χειροτερεύει την κατάσταση. Πολύ δύσκολα στέκομαι στα πόδια μου. Μόνο για λίγο και θέλω να καθίσω ή να ξαπλώσω.
Δε βγαίνω έξω πλέον. Όμως κάνω μέρα παρά μέρα πιλατες. Α! Η μέση μου πονάει πολύ όταν είμαι σε όρθια θέση και σκέφτομαι να ξεκινήσω φυσιοθεραπεια.
Βέβαια φοβάμαι πολύ τον ιό...

Μην το βάζεις κάτω ψυχή μου, κάθε μέρα θα αγωνίζεσαι όσο μπορείς στο βαθμό που βαστούν οι δυνάμεις σου, να κρατάς σε εγρήγορση το Νευρικό Σύστημα και το Κυκλοφορικό σου. Είναι ο μόνος τρόπος, το μόνο αντίδοτο στην χαμένη γη των ποδιών μας. Όπως έχω αναφέρει, αυτό που με κρατάει σε εγρήγορση κυκλοφορική και νευρολογική είναι το κολύμπι, ίσως η καλύτερη και πιο ομαλή εκγύμναση του οργανισμού.

Παράλληλα με βοηθούν πολύ και κάποιες βιταμίνες όπως L-Glutamine, Αμινοξέα, Βιταμίνες B, Μαγνήσιο, Βιταμίνη D κτλ, ας οι λήψη αυτών σαφώς και χρειάζονται δραστήριο μεταβολισμό, δηλαδή άσκηση.

Μπράβο σου που προσπαθείς με τις πιλάτες και εννοείται και οι φυσιοθεραπείες θα βοηθήσουν. Το σίγουρο είναι ότι ο φόβος (για οποιονδήποτε ιό..) δεν βοηθάει, και σε αυτό προτείνω απλά να μην βλέπουμε πολύ τηλεόραση, την πηγή μεγάλου φόβου και τρόμου σε καθημερινή βάση. Και ότι νιώθεις και έχεις ανάγκη να κάνεις, να το κάνεις χωρίς φόβο, αλλά πάντα εις γνώση του κινδύνου απλά, με της ορθές προφυλάξεις.

*Δύο πράγματα πιστεύω επιβαρύνουν τα πόδια πολύ, το βασικότερο είναι η διαρκείας κακή ψυχολογία, το δεύτερο είναι το κάπνισμα.
 #133081  από Gianna
 Τρί Αύγ 04, 2020 8:11 pm
Καθοτι ομοιοπαθουσα ( αίσθηση βάρους 20 κιλών στο κάθε ποδι) θα ήθελα κατά πρώτον να αναφέρω ( όπως και ο Σταθης) το κολύμπι. Στατιστικά σε μένα, μετά από 20 επισκέψεις σε πισίνα ή θάλασσα διάρκειας 45 λεπτά έκαστη η βοήθεια απελευθέρωσης από το βάρος ήταν ανεκτίμητη! Χρειάζεται όμως συντήρηση ειδικά το χειμώνα με φυσικοθεραπεια ( ο Φ.θ. θα επικεντρωθεί σε διατασεις), στατικό ποδήλατο, ασκήσεις ενδυνάμωσης και ασκήσεις με λάστιχο.
Παράλληλα, καλός και ποιοτικός ύπνος και όταν το σώμα πάει να βαρύνει από στρες, στεναχώρια και αίσθηση αδιεξόδου τότε ενσυνείδητη χαλάρωση και οδηγία με το νου στο σώμα να μαλακωσει.
Τα των βιταμινών είναι αυτονόητο ότι όλοι μας έχουμε ήδη συμβουλευτεί τους γιατρούς μας και μας έχουν επισημάνει τις ελλείψεις μας. Ειδικά της d3.
Μια άλλη ειδικότητα που βοηθάει είναι ένας φυσίατρος ειδικά των κέντρων αποκατάστασης!
Καλή επαναφορά στη σωστή αίσθηση!!!
:smile-flower:
 #133141  από Aguilar
 Πέμ Σεπ 03, 2020 1:51 am
Έχει κανείς να προτείνει δοκιμασμένο φυσίατρο στην Αθήνα; Gianna? Είχα τροχαίο με την μηχανή στην καραντίνα.. πετάχτηκε ένα παπάκι delivery από το πουθενά και είμαι ακόμα σε φάση αποκατάστασης μετά από χειρουργεία. Θα μου χρειαστεί και για το μόνιμα αδύναμο πόδι λόγω ΣΚΠ :)

Στάθη τι έγινε με το δικό σου πόδι; Πέρασε με τους κουρκουμάδες;
 #133143  από Στάθης
 Πέμ Σεπ 03, 2020 12:57 pm
Aguilar έγραψε: Πέμ Σεπ 03, 2020 1:51 am Έχει κανείς να προτείνει δοκιμασμένο φυσίατρο στην Αθήνα; Gianna? Είχα τροχαίο με την μηχανή στην καραντίνα.. πετάχτηκε ένα παπάκι delivery από το πουθενά και είμαι ακόμα σε φάση αποκατάστασης μετά από χειρουργεία. Θα μου χρειαστεί και για το μόνιμα αδύναμο πόδι λόγω ΣΚΠ :)

Στάθη τι έγινε με το δικό σου πόδι; Πέρασε με τους κουρκουμάδες;
Γεια σου Aguilar, λυπούμε για την ατυχία σου, ελπίζω σε γρήγορη αποκατάσταση και καλή ενδυνάμωση σου εύχομαι. Εδώ είναι που η υπομονή παρέα με την θετική διάθεση/θέληση βοηθάει πολύ. Τουλάχιστον αυτό βλέπω στην δικιά μια καραντινο-περιπέτεια. Η δύναμη έχει αποκατασταθεί αρκετά, μένουν τα μουδιάσματα και οι σοφότερες επιλογές στην καθημερινότητα. Ο κουρκουμάς, τα αμινοξέα, βιταμίνες B, μαγνήσιο, Omega 3 (κ.α.) είναι σταθερές αξίες, αλλά προπάντων οι σκέψεις προόδου (όλα συμβαίνουν για σπουδαίο λόγο) και η αδιάκοπη κινησιολογία στο βαθμό που το σώμα επιτρέπει.
 #133147  από Aguilar
 Πέμ Σεπ 03, 2020 7:00 pm
Καλέ μου φίλε Στάθη, σε ευχαριστώ για τις ευχές και το βίντεο! Πετάχτηκε ο μπαγάσας από το πουθενά, αλλά πριν 10 χρόνια μάλλον θα τον προλάβαινα. Μου φαίνεται πρέπει να περιορίσω σιγά σιγά την οδήγηση ή να πάρω κανένα αυτοκινούμενο Tesla :)

Ώστε ακόμη δεν επανήλθε πλήρως στην προηγούμενη κατάσταση το δικό σου; Εύχομαι παρομοίως ταχεία αποκατάσταση. Έχεις τον θαυμασμό όλων μας για την υπομονή και την επιμονή σου!

Με την ευκαιρία, να ευχαριστήσω και δημοσίως την αγαπητή φίλη Gianna για τον φυσίατρο που μου πρότεινε και να "διευρύνω" το πεδίο αναζήτησης και σε φυσικοθεραπευτή εξειδικευμένο σε νευρολογικά προβλήματα.