• Γνώριμα συμπτώματα? Πόσο καιρό σας πήρε για τη διάγνωση?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #133034  από Μ.M
 Κυρ Ιούλ 12, 2020 3:20 pm
Παιδιά καλησπέρα, έχω γράψει κ σε άλλη θεματολογία στο φόρουμ. Έχω φτάσει σε σημείο που λυγίζω πια. Δεν αντέχω άλλο. Έχω μυικούς σπασμούς, τρέμουλο, τρομερή αδυναμία, μουδιάσματα κ να με διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα κάποιες φορές, ναυτία με ίλιγγο ανά διαστήματα, σφίγγουν οι μυς ώρες ώρες κ νιώθω να δυσκολεύομαι στην οποιαδήποτε κίνηση σαν να κοκκαλώνω (συνήθως μετά από επεισόδια με έντονους μυικούς σπασμούς μακράς διάρκειας) κ κάποια άλλα μικροσυμπτώματα ανούσια μπροστά σε αυτά που αναφέρω (στη χειρότερη φάση μου εν ολίγοις). Η γιατρός μου βρήκε τρόμο, υπαισθησία, αυξημένα τενόντια και μια δυσκολία στην κίνηση. Μαγνητική αυχένα, εγκεφάλου οκ, άλλα αυτοάνοσα από εξετάσεις αίματος όχι. Γενική αίματος, βιταμίνες κλπ όλα τέλεια. Παίρνω μαγνήσιο που μου είπε η γιατρός κ ας μην έχω έλλειψη, αλλά καμία βελτίωση. Υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να σταθώ όρθια και άλλες στιγμές δεν μπορώ να κρατήσω ούτε το πιρούνι. Η κατάσταση τραγική. Τα βράδια πολλές φορές ξυπνάω από τους έντονους μυικούς σπασμούς και διάγνωση καμία ακόμη, αν και έχω δρόμο ακόμη οπως μου είπε η γιατρός. Το είχα πάθει κ πέρυσι σε πιο ήπια μορφή, μετά πέρασε κάπως αφήνοντας μικρά υπολείμματα και από την άνοιξη έως τώρα πάλι έξαρση τρομερή. Η ζέστη κ ο ήλιος με πεθαίνουν. Δεν αντέχω άλλο....πραγματικά δεν ξέρω αν είναι σκπ, αλλά αν στη σκπ περνάτε αυτά τα συμπτώματα θέλω να σας πω καλή δύναμη μέσα απ την καρδιά μου. Κάνω υπομονή πραγματικά, αλλά ώρες ώρες λυγίζω. Παρακαλάω να βρω την υγεία μου και να γίνω όπως παλιά. Να βρω τις δυνάμεις μου. Να μπορώ να κάνω πράγματα που έκανα παλιότερα με άνεση και τώρα δεν μπορώ. Εσείς βιώσατε συναισθήματα θυμού, λόγω συμπτωμάτων? ότι δεν αντέχετε άλλο? Νιώσατε ποτέ ενοχικά που ίσως δεν μπορείτε να συμμετέχετε σε όμορφες στιγμές με τους δικούς σας ανθρώπους? Πόσο καιρό σας πήρε για τη διάγνωση? Κ μετά τη διάγνωση πόσο καιρό πήρε η "βελτίωση" στην υγεία σας απ τη θεραπεία? Συγνώμη για το κατεβατό, απλά κουράστηκα και θέλω να δω αν είναι γνώριμα όλα αυτά σε εσάς, που ίσως περάσατε ήδη αυτή τη διαδρομή που διανύω εγώ τώρα...
 #134053  από Lena-maria
 Πέμ Ιουν 24, 2021 11:16 pm
Καλησπέρα μόλις διάβασα ένα παλιό ποστ που αναφέρεστε στα δικα σας συμπτώματα. Λοιπόν και εγώ ακριβώς στην ίδια κατάσταση είμαι με πολλούς πόνους, μούδιασματα και αδυναμία αλλά χωρίς διάγνωση.Εσεις τελικά τι έγινε σας έγινε διάγνωση είστε καλυτερα;Δεν αντέχω άλλο πραγματικά φοβαμε πολύ.