• Αυχένας

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132852  από d. Papad.
 Παρ Μάιος 22, 2020 2:12 pm
Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι υπάρχει περίπτωση να έχω σκλήρυνση με καθαρή μαγνητική εγκεφάλου κ μια εστια απομυελινωσης στην μαγνητική του αυχένα?
 #132853  από Στάθης
 Παρ Μάιος 22, 2020 2:31 pm
d. Papad. έγραψε: Παρ Μάιος 22, 2020 2:12 pm Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι υπάρχει περίπτωση να έχω σκλήρυνση με καθαρή μαγνητική εγκεφάλου κ μια εστια απομυελινωσης στην μαγνητική του αυχένα?

Η πολλαπλή σκλήρυνση φέρει το όνομά της από της πολλαπλές εστίες απομυελύνωσης στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα (Εγκέφαλος-Αυχένα-Θωρακας). Με μία εστία δεν πληρούνται τα κριτήρια της πολλαπλής σκλήρυνσης ούτε αυτών, των φαρμακευτικών αγωγών, αλλά σίγουρα πληρούνται τα κριτήρια του να προσέχουμε περισσότερο την Πνευματική - Διατροφική - Κινησιολογική μας Υγεία.
 #132854  από d. Papad.
 Παρ Μάιος 22, 2020 2:48 pm
Ευχαριστώ πολύ. Απλά από τον Φεβρουάριο είχα αιμωδιες από το λαιμό κ κάτω νοσηλευτικά 3 φορές χωρίς συγκεκριμένη διαγνωση. Έχοντας τώρα μόνο δύσχρησια στα χέρια. Κ μια πιθανότητα είναι αυτή της σκλήρυνσης. Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ
 #132863  από waterfall
 Δευ Μάιος 25, 2020 6:08 pm
Ναι, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αναπτύξεις Σκλήρυνση κατά πλάκας. Ας πούμε ότι όπως φαίνεται τώρα σου ξεκινάει οπότε δεν έχει προλάβει να εξαπλωθεί και σε άλλα σημεία. Συνήθως υπάρχουν και εστίες στον εγκέφαλο στη ΣΚΠ όμως. Θα πρέπει να σου κάνει πολλές και διάφορες εξετάσεις και να περάσει χρόνος για να γίνει σωστή διάγνωση και να αποκλειστούν άλλες ασθένειες.
 #132864  από waterfall
 Δευ Μάιος 25, 2020 6:10 pm
Κανονικά θα πρέπει να σου κάνουν και μαγνητική θωρακικής μοίρας.
 #132879  από d. Papad.
 Τετ Μάιος 27, 2020 11:12 am
Έκανα αξονική θωράκισης μοίρας κ ήταν και αυτή καθαρή. Από εξετάσεις τις έκανα όλες. Απλά το πόρισμα για το τι έχω δεν βγαίνει κ η αναμονή είναι ανχωτικη. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλημερα
 #132881  από waterfall
 Πέμ Μάιος 28, 2020 8:41 pm
Οσφυονωτιαία παρακέντηση δεν θα σου κάνουν; 'Ισως εκεί δείξει ολιγοκλωνικές ζώνες.
 #132894  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 03, 2020 3:43 am
d. Papad. έγραψε: Παρ Μάιος 22, 2020 2:48 pm Ευχαριστώ πολύ. Απλά από τον Φεβρουάριο είχα αιμωδιες από το λαιμό κ κάτω νοσηλευτικά 3 φορές χωρίς συγκεκριμένη διαγνωση. Έχοντας τώρα μόνο δύσχρησια στα χέρια. Κ μια πιθανότητα είναι αυτή της σκλήρυνσης. Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ
Μια ερώτηση..τι είναι αιμωδιες πρώτη φορά το ακούω προσωπικά
 #132895  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 03, 2020 3:44 am
waterfall έγραψε: Πέμ Μάιος 28, 2020 8:41 pm Οσφυονωτιαία παρακέντηση δεν θα σου κάνουν; 'Ισως εκεί δείξει ολιγοκλωνικές ζώνες.
Ακριβώς η παρακέντηση είναι αυτή που δείχνει πολλά που δεν δείχνει η μαγνητική. Αλλά και η μαγνητική η ίδια πρέπει να δείξει εστίες
 #132896  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 03, 2020 3:46 am
d. Papad. έγραψε: Τετ Μάιος 27, 2020 11:12 am Έκανα αξονική θωράκισης μοίρας κ ήταν και αυτή καθαρή. Από εξετάσεις τις έκανα όλες. Απλά το πόρισμα για το τι έχω δεν βγαίνει κ η αναμονή είναι ανχωτικη. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλημερα
Καλό είναι να κάνεις κάθε εξέταση που χρειάζεται για να καταλάβεις. Εύχομαι να μην έχεις κατι