• Πρόγραμμα αντιμετώπισης δυσκοιλιότητας για όσους έχουν, εύχομαι να πιάσει σε όλους

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132849  από Kpoplistener
 Παρ Μάιος 22, 2020 12:49 am
Γεια σας έχω χρόνιο θέμα αλλά νομίζω πως έχω βρει το κατάλληλο πρόγραμμα της ημέρας για την ενεργοποίηση του εντέρου , τηρώ ένα πρόγραμμα διατροφής και συγκεκριμένης άσκησης . Είδα ότι με βοήθησε τρεις φορές και αισθάνθηκα την ανάγκη να σας το γράψω τι πρόγραμμα και σε εσάς μήπως σας βοηθήσει. Το πρόγραμμα είναι μόνο για πρωί

Κάθε πρωί

Πρώτα 1 ποτήρι νερό
Μετά μισό γιαούρτι αγελαδιτσα (αυτή η μάρκα γιαουρτιού με βοήθησε προσωπικά)
Μετά 2 φέτες ακτινίδιο
Μια φέτα ψωμί χωρίς γλουτένη (εάν έχετε δυσφαγια αλειψτε την φέτα παντού με βούτυρο και ύστερα βάλτε την στην τοστιέρα για να μαλακώσει)
Ύστερα άλλο ένα ποτήρι νερό
Κάνα δυο φέτες ή τρεις πορτοκαλι
...όταν έρθει η ώρα του μεσημεριανού τρώτε κανονικά με μικρές γουλιες νερό μαζί , βοηθάει,
Μετά αφού χωνεψετε για λίγα λεπτά , κάντε 10 μόνο φορές κοιλιακούς..(με τους κοιλιακούς ενεργοποιηται πιο καλά το έντερο και προωθούνται τα κόπρανα στους σφυκτηρες ..

Πιστεύω μετά από αυτά θα είστε έτοιμοι για τουαλέτα. Εάν δεν γίνει κάτι βάλτε υπόθετο . Αλλά μην σταματήσετε το πρόγραμμα, ίσως βοηθήσει στο μετά.

Επίσης άμα θέλετε να αποφύγετε τυχόν παλινδρομησεις καλύτερα αποφύγετε πολλά γεύματα μαζεμένα.


Ο Θεός μαζί σας

Και κάτι ακόμα... Το παγωτό βοηθάει στην χώνεψη και ίσως εμποδίζει την παλινδρόμηση. Αλλά τρώμε με ρεγουλα μην έχουμε και τα λαιμα μας 😅
 #133829  από fewtile
 Παρ Μάιος 07, 2021 1:47 pm
Γειά σου Kpoplistener, τo πρόγραμμα της διατροφής που προτείνεις πώς προέκυψε;
Στο πρότεινε κάποιος γιατρός, μόνος σου το βρήκες ή με κάποιο άλλο τρόπο;