• Πόνος στη φτέρνα

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #12087  από thodoris
 Τρί Νοέμ 24, 2009 9:44 pm
Γειά σε όλους,

υπάρχει πιθανότητα πόνος στη μέση του κάτω μέρους της φτέρνας που γίνεται αισθητός με το πάτημα του ποδιού στο βηματισμό να είναι σύμπτωμα της ΣΚΠ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
 #12089  από Lena
 Τρί Νοέμ 24, 2009 9:46 pm
καλησπερα θοδωρη! Πωσ πασ? πηγαινε στο γιατρο καλυτερα.
 #12091  από thodoris
 Τρί Νοέμ 24, 2009 10:05 pm
Lena έγραψε: πηγαινε στο γιατρο καλυτερα.
Εϊχες παρόμοια εμπειρία Lena? Αν ήταν σύμπτωμα δεν θα έπρεπε να είναι παρών άσχετα με το αν ασκείτε δύναμη πάνω στο σημείο αυτό? Σε ηρεμία δεν υπάρχει η ενόχληση ενώ αν πιέσης στο σημείο της φτέρνας παρουσιάζεται ο ελαφρύς πόνος.
Πιο πολύ μου φαίνεται σαν χτύπημα ή μικροτραυματισμός παρά σαν σύμπτωμα, αλλά δεν ξέρω...
 #12096  από butterfly-
 Τρί Νοέμ 24, 2009 10:50 pm
Γεια σου Θοδωρή.
Εγώ εδώ και 3 μήνες περίπου έχω δυνατούς πόνους στη φτέρνα
που είναι έντονοι μετά από ξεκούραση. Το πρωί για παράδειγμα
δεν μπορώ να πατήσω το πόδι μου και κουτσαίνω. όσο περνά η ώρα όμως
ο πόνος φεύγει και δεν με ενοχλεί παρά μόνο όταν πιέσω εκείνο το σημείο.
Ωστόσο, δεν το έχω συνδέσει με τη Σκλήρυνση. Σκέφτομαι να πάω σε ορθοπεδικό.
περιμένω ωστόσο τα αποτελέσματα της μαγνητικής που έκανα χθές για να πάω στον Νευρολόγο.
Θα τον ρωτήσω και γι' αυτό και θα σου πώ, πιθανόν την επόμενη εβδομάδα.
Καλό βράδυ.
 #12098  από LL--MM
 Τρί Νοέμ 24, 2009 11:00 pm
Το δικό μου μάλλον μοιάζει με του Θοδωρή :arrow: Θεωρώ δεδομένο ότι δε σας γλίστρησε κάποια "εσωτερική μαλακιά σόλα" ή κανένα εσωτερικό τακούνι μέσα στα παπούτσια, κάτι τέτοιες ενοχλήσεις μου συμβαίνουν, και αυτό, αφού έχω βγάλει τα εν λόγω παπούτσια... :?
 #12099  από butterfly-
 Τρί Νοέμ 24, 2009 11:03 pm
Οχι LL-MM, ο πόνος - ο δικός μου τουλάχιστον - είναι αφόρητος με γυμνά πόδια..
 #12100  από thodoris
 Τρί Νοέμ 24, 2009 11:03 pm
LL--MM έγραψε:Το δικό μου μάλλον μοιάζει με του Θοδωρή :arrow: Θεωρώ δεδομένο ότι δε σας γλίστρησε κάποια "εσωτερική μαλακιά σόλα" ή κανένα εσωτερικό τακούνι μέσα στα παπούτσια, κάτι τέτοιες ενοχλήσεις μου συμβαίνουν, και αυτό, αφού έχω βγάλει τα εν λόγω παπούτσια... :?
Είναι μόνιμο ή σε πιάνει σπάνια και πού?
 #12102  από βικυ
 Τετ Νοέμ 25, 2009 12:24 am
Καλα αποτελεσματα με την μαγνητικη ΙΟΑΝΝΑ Ζ.
Πες μας πως πηγε ! :D
 #12103  από LL--MM
 Τετ Νοέμ 25, 2009 12:26 am
Με είχε πιάσει πιό "μόνιμα" τέλη του 2002 ή 3, όταν είχα πάει μια εκδρομή στο Βερολίνο και με πεθάναν τα παπούτσια μου που δε με πονούσαν κανονικά. Αλλά και όταν έχω κουρασμένα πόδια, επαναφύονται σποραδικά οι ενοχλήσεις αυτές...

Καλά εποτελέσματα και στην Ιωάννα, και (άσχετο, αλλά έχει τη σημασία του στη Θεσσαλονίκη) προσοχή στις ευφάνταστες επίκουρες... :twisted:
 #12105  από thodoris
 Τετ Νοέμ 25, 2009 12:46 am
IOANNA Z. έγραψε: ...περιμένω ωστόσο τα αποτελέσματα της μαγνητικής που έκανα χθές για να πάω στον Νευρολόγο.
Θα τον ρωτήσω και γι' αυτό και θα σου πώ, πιθανόν την επόμενη εβδομάδα.
Καλό βράδυ.
Ευχαριστώ ΙΩΑΝΝΑ.
Καλά αποτελέσματα με την μαγνητική σου...