• Απορία

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132806  από Dimitroubini
 Δευ Μάιος 11, 2020 3:19 am
Καλησπέρα
Γνωρίζει καποια/ος πως αντιμετωπίζονται οι εμβοες;
Με ενοχλούν αφάνταστα, δεν μπορώ ούτε να διαβάσω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 #132807  από Στάθης
 Δευ Μάιος 11, 2020 9:37 am
Dimitroubini έγραψε: Δευ Μάιος 11, 2020 3:19 am Καλησπέρα
Γνωρίζει καποια/ος πως αντιμετωπίζονται οι εμβοες;
Με ενοχλούν αφάνταστα, δεν μπορώ ούτε να διαβάσω!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Είχα μεγάλο θέμα με τις εμβοές, ειδικά από το αριστερό αυτί. Για καλή μου τύχη έπεσα πάνω σε έναν γιατρό (Πάολο Ζαμπόνι) ο οποίος συσχέτισε την πολλαπλή σκλήρυνση και με στενώσεις φλεβών στις σφαγίτιδες φλέβες του λαιμού μέσα από μελέτες του το 2010. Το έψαξα και ήμουν έκπληκτος όταν βρήκα μια απίστευτη στένωση στην αριστερή μου σφαγίτιδα φλέβα. Προχώρησα άμεσα στην διόρθωσή της, και ως εκ θαύματος οι εμβοές σταμάτησαν. Οι εμβοές σύμφωνα με το θέμα των φλεβών προέρχεται από την παλλιδρόμηση του αίματος μπρος και πίσω στο εγκέφαλο (Δηλαδή δεν γίνεται σωστή κυκλοφορία-αποστράγγιση).

Για του λόγου το αληθές, η στένωση που ευρέθει να με ταλαιπωρεί.

Εικόνα

Η διόρθωσή της με αγγειοπλαστική

Εικόνα

Και το αποτέλεσμα η ροή επανήλθε.

Εικόνα

Οι εμβοές έφυγαν, η κόπωση μειώθηκε σε τεράστιο βαθμό, οι ζαλάδες και οι πονοκέφαλοι μου μειώθηκαν στο ελάχιστο και η δύναμή και διαύγειά μου αυξήθηκε.

Η πάθηση λέγεται Χρόνια Εγκεφαλονωτιαία Φλεβική Ανεπάρκεια (ΧΕΝΦΑ - CCSVI) έχει βρεθεί συσχέτιση με την πολλαπλή σκλήρυνση σε υπο-ομάδες ασθενών, και πολλά συμπτώματα που τα καρπώνονται οι νευρολόγοι τελικά ανήκουν στο κυκλοφορικό μας. Οι εμβοές πιθανά να είναι μια από αυτές (ήταν σε εμένα).
 #132810  από Dimitroubini
 Δευ Μάιος 11, 2020 11:39 pm
Στάθη πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί. Του;