• 9 μηνες με τη φιλη μου την ms

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132794  από agela
 Παρ Μάιος 08, 2020 12:25 am
καλησπερα σε ολους με λενε αγγελικη και ειμαι 35 ετων το καλοκαιρι που μας περασε μετα απο καιρο με μουδιασματα ζαλαδες επειτα απο διπλωπια και επειτα απο μαγνητικη ανακαλυψα την νεα μου φιλη τη σκληρυνση .,., μετα απο 2 αλλες θεραπείες (ιντερφερονες και κοπαξον) εχω καταληξει στο terfidera... επειδη εχω δει πολλα να γραφονται δεν θελω να επηρεαστω ευχομαι να πανε ολα καλα. θελω να πω οτι σε 6 μηνες απο αγχος επαθα υποτροπη και προσπαθω πλεον να ειμαι ηρεμη και ζαμαν φου .. με εχει επηρεασει ομως και στην προσωπικη μου ζωη και στην ψυχολογια μου φοβαμαι... ντρεπομαι... ανησυχω...εσεις πως το αντιμετωπιζετε
 #132799  από Στάθης
 Παρ Μάιος 08, 2020 3:21 pm
agela έγραψε: Παρ Μάιος 08, 2020 12:25 am ...θελω να πω οτι σε 6 μηνες απο αγχος επαθα υποτροπη και προσπαθω πλεον να ειμαι ηρεμη και ζαμαν φου .. με εχει επηρεασει ομως και στην προσωπικη μου ζωη και στην ψυχολογια μου φοβαμαι... ντρεπομαι... ανησυχω...εσεις πως το αντιμετωπιζετε
Γεια σου Αγγελική. Διαγνωσμένος από το 2004 (24 χρονών), τα στάδια του φόβου, της ντροπής και ανησυχίας ήταν μια καθημερινή οπτική των πραγμάτων για μένα. Αλλά όσο ωρίμασε η επίγνωση της ασθένειας, όσο οι γνώσεις εμπλουτίστηκαν γύρω από το θέμα μας - και το σημαντικότερο - όσο γνώριζα και άλλους ανθρώπους που περνούν τον ίδιο γολγοθά, μπόρεσα και έβαλα κάποια πράγματα σε τάξη πρωτίστως μέσα μου και μετά έξω μου.

Βασικά ρώτησα τον εαυτό μου, "τι και αν δεν φταίω εγώ ο ίδιος, αλλά οι επιλογές που κάνω στην ζωή μου;; Μπορώ να αναλάβω αυτήν την ευθύνη, να δω τι μπορεί να κερδίσω;;" Έτσι, άρχιζα να γνωρίζω κόσμο με την πάθηση, να μελετάω τις δικές τους εκβάσεις και παράλληλα να μελετάω και τον χαρακτήρα του καθενός εντείνοντας και την ανασκόπηση μέσα μου. Παρέα με την δικιά μου ανάλυση βρήκα τρεις πολύ σημαντικούς πυλώνες που οι περισσότεροι μας αμελούσαν. 1, την πνευματική μας διαύγεια, 2, την καθημερινή διατροφή μας, 3, την εκγύμναση του σώματός μας με συνέπεια.

Χωρίς να πολυλογώ άλλο, σήμερα στα 41 και έχοντας περάσει από φάρμακα, μυριάδες εξετάσεων και λοιπών πρακτικών μπορώ να σου πω ακράδαντα ότι η πάθηση τιθασεύεται και όχι μόνο, με γνώμονα την σχέση μας με τους παραπάνω τρεις πυλώνες. Μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την πάθηση σε πραγματικό χρόνο σαν διακόπτη να ερχόμαστε όπως λες σε ζεν, χωρίς άγχος και προπάντων να ζούμε με ποιότητα συμπεριφοράς, διατροφής και χρόνο συνολικότερο για τον εαυτό μας σοφότερο.

Έτσι την αντιμετωπίζω την φίλη μας...
Καλή Δύναμη Αγγελική & καλή επιτυχία σε όποιο δρόμο ακολουθήσεις.
 #132801  από Rafael
 Παρ Μάιος 08, 2020 6:01 pm
Καλησπέρα κ από μένα.. ταυτίστηκα με το μήνυμα κ είπα να γράψω κ γω ένα γεια..είμαστε συνομηλικες κ εδώ κ 9 μήνες ακριβώς κ γω με τη φίλη μας .. όποτε θες στείλε μου και π.μ. πολύ θα χαρώ .. ψυχραιμη μένω εγώ κ προσπαθώ όσο γίνεται να ζω όπως πριν, εύχομαι ολόψυχα να μπορώ κ στο μέλλον να κάνω το ίδιο και να χαμογελάω,οι συμβουλές του Στάθη πάντα μιλάνε στη ψυχή μου..καλή δύναμη Αγγέλα μου κ όλα τα καλά εύχομαι
 #132802  από agela
 Σάβ Μάιος 09, 2020 1:10 pm
σταθη δεν ξερω πως γινεται η απαντηση ελπιζω να το δεις... οντως εχω υπαρξει πολλες φορες να αναρωτιεμαι «αφου στεναχωριεμαι γιατι επιλεγω αυτη την κατασταση» ευτυχως εχω φτασει σε ενα σημειο να λεω που και που κ εγω « δεν πειραζει ειναι ενταξει να επιλεγεις αυτο» χρονια βασανιζα τον εαυτο μου ειτε επικρινοντας τις επιλογες μεσα μου ειτε εχοντας μια φωνη «Μην» ή τι θα νομισει ο αλλος για μενα χωρις να ακουω εγω τι θελω...
γυμναστικη και διατροφη εχουν μπει απο χρονια στη ζωη μου τωρα τελευταια οικειοποιούμαι και με το να λεω τι εχω αν χρειαστει εντελως φυσικα ευχομαι να βγω απο ολα αυτα τα συναισθηματικα αδιεξοδα που ηδη ημουν και επιβαρυνθηκαν περισσοτερο ποτε βγαινω ποτε μπαινω πολλες φορες νιωθω οτι ενας τρελος θα εκανε ετσι ... μετα βλεπω τι συμβαινει γυρω μου ανθρωπους πιο δυστυχισμενους ή τουλαχιστον ετσι δειχνουν και ανακουφιζομαι λεγοντας «υπαρχουν και χειροτερα» τραγικο και αυτο... ευχαριστω για το χρονο σας
 #132804  από Στάθης
 Σάβ Μάιος 09, 2020 6:31 pm
agela έγραψε: Σάβ Μάιος 09, 2020 1:10 pm .....
γυμναστικη και διατροφη εχουν μπει απο χρονια στη ζωη μου τωρα τελευταια οικειοποιούμαι και με το να λεω τι εχω αν χρειαστει εντελως φυσικα ευχομαι να βγω απο ολα αυτα τα συναισθηματικα αδιεξοδα που ηδη ημουν και επιβαρυνθηκαν περισσοτερο ποτε βγαινω ποτε μπαινω πολλες φορες νιωθω οτι ενας τρελος θα εκανε ετσι ... μετα βλεπω τι συμβαινει γυρω μου ανθρωπους πιο δυστυχισμενους ή τουλαχιστον ετσι δειχνουν και ανακουφιζομαι λεγοντας «υπαρχουν και χειροτερα» τραγικο και αυτο... ευχαριστω για το χρονο σας
Κάθε τι που μας συμβαίνει - θετικό ή αρνητικό - κρύβει κάτι πολύ μεγάλο. Αδυνατούμε να το αντιληφθούμε όσο λειτουργούμε με νοητική και συναισθηματική τριβή, δημιουργώντας ενεργειακά κατάλοιπα που στέκονται μπροστά μας εμπόδια. Η τριβή προέρχεται από το 'εγώ' μας το οποίο αρέσκεται στο να περιπλέκει την κατάσταση χωρίς να θέλει να γνωρίσει την ματαιότητα της τριβής. Όταν αρχίζουμε και ασχολούμαστε με τον εαυτό μας, ουσιαστικά αποδεσμεύουμε ενέργεια από τα κακά κείμενα της εμπειρίας μας και την καθοδηγούμε στα θετικά που κάνουμε !

Σαν τον Ουρανό που αδυνατεί να δεσμεύσει τα περαστικά σύννεφα, μου φέρνει μεγάλη αγαλλίαση να λέω στον εαυτό μου "Και αυτό θα περάσει" δηλαδή να βλέπω τα θέματα της ζωής μου σαν σύννεφα, αλλά το πραγματικό μου εαυτό σαν τον Ουρανό.

Προσπαθώ να αφουγκράζομαι και να κατανοώ την κάθε εμπειρία χωρίς δέσμευση και φορτίο (θετικό ή αρνητικό), γνωρίζοντας επίσης ότι τα μαθήματα της Ζωής είναι τόσο διαφορετικά στον καθένα μας όπως και η Βιωματική Αποστολή μας. Και στο κάτω κάτω της γραφής, αυτής της Βιωματικής Αποστολής, οτιδήποτε θέλει το 'εγώ' να κρατήσει δέσμιο - είτε χαρά είτε πόνο - η τελευταία εφικτή Θεραπεία είναι ο θάνατος. Λύτρωση, ευλογία μιας στιβαρής εγω-κεντρικής ζωής γκρίνιας και δυστυχίας.

Πριν λίγο καιρό, έπεσαν τα μάτια μου πάνω σε ένα τόσο όμορφο λυτρωτικό στιχάκι. Πήγαινε:

"Let everything happen to you
Beauty and terror
Just keep going
No feeling is final"


μετάφραση
"Αφήστε όλα να συμβούν
Τα όμορφα και ο τρόμος
Απλά συνέχισε να προχωράς
Κανένα συναίσθημα δεν είναι τελικό"


Ήταν το κερασάκι σε ένα έργο "Jojo Rabbit (2019)" το οποίο εκφράζει τόσο καλά το νόημα αυτού του "Και αυτό θα περάσει". Agela συνεχίζουμε με Δύναμη Ψυχής, Ανοιχτόκαρδοι και ανέμελοι. Ότι και αν είναι και αυτό θα περάσει.
 #132805  από agela
 Σάβ Μάιος 09, 2020 7:42 pm
rafael προσπαθησα να σου στειλω μηνυμα αλλα 🙄🙄🙄 αν θες στειλε μου μηπως παρει μπρος! ειναι πολυ ωραιο να συζηταω με ανθρωπους με ιδιους προβληματισμους σταθη πολυ ωραιο αυτο το στιχακι ηδη το εβαλα φοντο στο κινητο μου θα περασαι κ αυτο οπως περασαν τοσα πολλα 🙂