• Ήθελα να βγω από το αμάξι για να περπατήσω

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132534  από Kpoplistener
 Τρί Φεβ 04, 2020 1:23 pm
Ήμουν στο αμάξι μην την μαμά μου εγώ καθόμουν κλασικά στην θέση συνοδηγού. Έβαλα την ζώνη, και ξεκινησημαε. Καθώς πηγαίναμε στην διαδρομή με έπιασε κάτι ξαφνικό ... Άρχισα να νιώθω ότι πνίγομαι ότι καίγομαι τόσο που ανοιξα το παράθυρο για να πάρω αέρα ..τραβούσα το άνοιγμα της μπλουζας μου γύρω από τον λαιμό για να πάρω αέρα διότι δεν μου έφτανε ..ένιωθα ότι καιγομουν πολύ , ένιωθα το κεφάλι μου να βουιζει και ζαλιζομουν με τα τραντάγματα του αμαξιού ,σε όλη την διάρκεια είχα κλείσει τα αυτιά μου ώστε να μην ζοριζομαι αλλά και πάλι δεν μου έφτανε ..μέχρι να φτάσουμε έκλαιγα από το ζόρι μου διότι αυτό δεν μου έχει ξανατυχει ποτέ το συγκεκριμένο..

Γενικά τα τελευταία χρόνια μου συμβαίνουν απρόοπτα πολλά με την σκπ .

Δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν αυτό ..παλια δεν μου συνέβαινε όταν δεν είχα την ΣΚΠ αλλά αυτό το συγκεκριμένο δεν μου συνέβη ούτε στην αρχή με την ΣΚΠ ..αυτά τα απρόοπτα συμβαινουν τα τελευταία χρόνια
 #132538  από ΙΧΘΥΣ
 Τρί Φεβ 04, 2020 11:41 pm
καλησπέρα..καταλαβαίνω πως πανικοβληθηκες απλά δεν συνδέονται όλα με την σκλήρυνση.. Αυτό μου πήρα καιρό να το καταλάβω.. πχ.ειχα νεύρα και άγχος και νόμιζα πως μου το προκαλούσε η νοσος αλλά μετά καταλάβαινα πως ήταν από την πίεση της δουλειάς.Χαλαρωσε και βαλτην στην άκρη του μυαλού σου.αυτο που περιεγραψες μου θύμισε κρίση πανικού, πολλοί παθαίνουν για διάφορους λόγους,υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης αν θες διαβάζεις στο ίντερνετ,κάτι με τις αναπνοές. Καλή συνέχεια..
 #132670  από Kpoplistener
 Κυρ Μαρ 15, 2020 12:21 am
ΙΧΘΥΣ έγραψε: Τρί Φεβ 04, 2020 11:41 pm καλησπέρα..καταλαβαίνω πως πανικοβληθηκες απλά δεν συνδέονται όλα με την σκλήρυνση.. Αυτό μου πήρα καιρό να το καταλάβω.. πχ.ειχα νεύρα και άγχος και νόμιζα πως μου το προκαλούσε η νοσος αλλά μετά καταλάβαινα πως ήταν από την πίεση της δουλειάς.Χαλαρωσε και βαλτην στην άκρη του μυαλού σου.αυτο που περιεγραψες μου θύμισε κρίση πανικού, πολλοί παθαίνουν για διάφορους λόγους,υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης αν θες διαβάζεις στο ίντερνετ,κάτι με τις αναπνοές. Καλή συνέχεια..
Μα καταλάβαινα ότι εκείνη την ώρα με χτυπούσε εγκεφαλικά λίγο δυσκολο να το εξηγήσω.. η ΣΚΠ δεν είναι γρυπουλα , δεν είναι μια πάθηση που χτυπάει σε κάτι συγκεκριμένο η ΣΚΠ είναι η χειρότερη ασθένεια σε κατηγορία μετα τον καρκίνο, γιατί καταστρέφει και δεν καταστρέφει μόνο ένα όργανο καταστρέφει μέσω των νεύρων τα πάντα..μόνο με ένα θαύμα σωζόμαστε από αυτήν. Τώρα σου φαίνεται περίεργο αυτό αλλά θα το καταλάβεις όταν θα περνάν τα χρόνια γιατί κι εγώ για "τίποτα" την πέρασα αλλά τώρα κατάλαβα τον ρόλο της.. στα περισσότερα μας κάνουν οι επιστήμονες οι δήθεν να νομίζουμε ότι είμαστε καταφαντασια ασθενείς και ότι όλα τα συνδέουμε με την ΣΚΠ. Αλλά εδώ δεν έχουν επισημοποίησει την ασθένεια ως η κυρία καταστροφή των νεύρων θα τους πάρω στα σοβαρά? Δεν σέβονται εμένα θα τους σεβαστώ εγώ? Που παίρνουν ένα πτυχίο και το παίζουν παντογνώστες και έχουν για ολα την αιτία "ψυχολογικά" και μας αφήνου σαν ξεχασμένα προϊόντα στα ράφια τους? ..όχι δεν θα τους κάνω την χαρη Έχω σκπ. Δεν έχω "ψυχολογικά"

Όποιος σου το έβαλε αυτό στο μυαλό να το ξεχάσεις γιατί αυτά που έπαθες στο σήμερα δεν νομίζω να τα παθαινες στο χθες με την ΣΚΠ όλοι βγήκαμε αυτομάτως με κρίσεις πανικού και ψυχιατρικά προβλήματα.. στο τέλος θα μας πουν "καλέ φάρσα σας κάναμε!!! Δεν έχετε τίποτα"

Δεν την έχω στην άκρη του μυαλού μου την έχω μέσα στον εγκέφαλο μου όπως και όλοι μας εδώ και κάνει πάντα εμφανή την παρουσία της οπότε μην μου λες ..μην το σκέφτεσαι ότι έχεις ασθενεια.. άμα δεν την ειχα δεν θα μιλούσα καν για αυτήν και θα ζούσα την ζωή που σταμάτησα να ζω. Αυτό τα λέει όλα .
 #132671  από Kpoplistener
 Κυρ Μαρ 15, 2020 12:47 am
Θα σου πω εγώ τι έγινε μετά που το μελέτησα τις τρεις προηγούμενες μέρες πριν από το συμβάν, είχα παλι εξάψεις έχω διαβάσει ότι η ΣΚΠ μπορεί να επηρεάσει και την θερμοκρασία του σώματος ακόμα κι αν είναι αντίθετη με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος υπάρχουν νευρώνες που ελέγχουν την θερμοκρασία μας και όταν υπολειτουργούν, τότε υπάρχει η έξαψη ή το απότομο κρύο στο σώμα μας..αυτό με έπιασε και λόγο ότι ήμουν εκείνη την ώρα σε αυτοκίνητο και αυτό κινούνταν, ήταν χειρότερη η κατασταση
 #132699  από ΙΧΘΥΣ
 Κυρ Μαρ 22, 2020 10:10 pm
Εχεις απολυτο δικαιο σε ολα.Αλλα εγω έχω αναγκη να ΖΗΣΩ και ΖΩ...μου ηρθε,μας ηρθε...συνεχισουμε ....μεχρι τελικης πτωσεως ..καλη δυναμη..