• Σκπ;;;;θα δείξει

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132532  από Night 86
 Τρί Φεβ 04, 2020 1:25 am
Καλησπέρα!!! Πριν 1 μήνα πέρασα ενα πολύ βαρύ κρύωμα με πολυυυυυ έντονο βήχα, πήρα klaripen για 5 μέρες και ολα καλα.... Ξαφνικά ενα πρωί σηκώνομαι και δεν μπορώ να σταθώ απο την ζαλάδα ειδικά οταν κοιταζα απο αριστερά χειροτέρευε,μεσα σε 4-5 μερες πέρασε τελείως θεωρώντας ότι ισως ηταν το αυχενικό μου ....
Ώσπου πριν απο 2 βδομάδες με ξαναεπιασε παλι πιο μικρή ζάλη και έτσι πήγα σε παθολογο,ο οποίος με παρέπεμψε σε οφθαλμίατρο διότι απο το αριστερό μάτι έβλεπα διπλα....Ο οφθαλμίατρος με διέγνωσε με πάρεση απαγωγου νευρου και διπλωπία και εκανα αξονική....Η αξονική εδειξε μια εστία με αυξημένη ένταση στις Τ2 και FLAIR και μικρές αλλοιώσεις στο αριστερό παραγκεφαλιδικο σκέλος και μου σύστησαν περαιτέρω έλεγχο.... Πήγα σε νευρολογο και μου ειπε ότι πρέπει να κανω 2 μαγνητικές ακομα σε θώρακα καί αυχένα καί παρακέντηση και ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι ΣΚΠ. ..εχω φοβηθεί λιγάκι και δεν ξέρω!!!! Πλέον δεν εχω ούτε διπλωπία ουτε τίποτα.... Πείτε μου και εσείς την γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ
 #132642  από Theodora
 Πέμ Μαρ 05, 2020 7:56 pm
Καλησπέρα :emojis-1:
Μόνο μέσω των εξετάσεων θα μπορέσει να απαντηθεί το ερώτημά σας αυτό.
Ό,τι και να σας πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος δεν έχει βάση χωρίς την επιβεβαίωση των εξετάσεων που θα κάνετε.
Μην αγχώνεστε από τώρα για κάτι που μπορεί να μη συμβεί και ποτέ.
Δε χρειάζεται φόβος, όχι μόνο με τη Σκπ, αλλά και με οτιδήποτε αντιμετωπίζουμε στη ζωή.
Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο :emojis-8: