• Πόνος στην πλάτη μετά από προσπάθειες αναπνοης

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132489  από Kpoplistener
 Τετ Ιαν 29, 2020 11:13 am
Γεια σας έχω καιρό να μπω στο φόρουμ. Είχα την ανάγκη να αναφέρω κάτι που με φοβισε και πάντα με φοβίζει όταν συμβαίνει.

Τα τελευταία χρόνια δεν είναι νέο το γεγονός ότι έχω δύσπνοιες αλλά τα βράδυα όταν συμβαίνει να έχω δύσπνοια έντονη (τα βράδυα χειροτερεύει) από την πολλη προσπάθεια μου να αναπνεύσω βαθυα με πονάει η πλάτη σαν με προειδοποιεί να το σταματήσω αυτό.

Κλείνω 7 χρόνια μαζί της και η αλήθεια είναι ότι μου έφερε πολλά

Απλώς θέλω την γνώμη σας για να καταλάβω πόσο σοβαρό είναι αυτό ή πόσο δεν είναι. Εσείς το πάθατε? Άραγε τι να προδοποιεί με τον πόνο αυτό? Μήπως είναι απλώς νευρικός πόνος από την προσπάθεια? ή μήπως συσχετίζεται με διαταραχές πνευμόνων?

Πάντως αφήστε με να σας δώσω μια συμβουλή σαν συνασθενης σας..όταν σας πιάνει η δύσπνοια και προσπαθείτε να αναπνεύσετε μην καταβάλετε υπερβολική προσπάθεια ..ηρεμιστε και περνετε από λίγη αναπνοή έως λίγο πιο μεγάλη , αλλάξτε στάση ή εάν κάθεστε σηκωθείτε ..φτάνει μόνο να θυμάστε να μην πανικοβαλεστε γιατί εγώ πανικοβληθηκα χθες λίγο για αυτό και προσπαθούσα πολύ αλλά μόνο κακό έκανα που το έκανα αυτό.
Οπότε όταν σας συμβαίνει η δύσπνοια και οποίο άλλο σύμπτωμα που σας βασανίζει το πρώτο πράγμα είναι να μην ξεχνάτε όσο μπορείτε να είστε ήρεμοι και όχι πανικόβλητοι.

Σας παρακαλώ θα ήθελα να μου απαντήσετε για να ξέρω τι συμβαίνει όταν πονάω εκεί