• Απομυελίνωση και επηρεασμός των αισθήσεων

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132284  από tryinghard
 Δευ Δεκ 02, 2019 3:25 pm
Καλησπέρα,

Έχει βιώσει κάποιος διαφορά στις αισθήσεις της γεύσης και οσμής;
Ακούμε για επηρεασμό της όρασης, ακοής αλλά επειδή πολύ καιρό τώρα,το παιδί μου μιλά για "διαφορά στη γεύση" ή "περίεργη ενοχλητική οσμή" ακόμα και για απλά πράγματα, όπως φαγητό ή το αφρόλουτρο...
Είναι πιθανό να έχει επηρεαστεί; Δεν το διάβασα και πουθενά από κάποιο πάσχοντα, γι' αυτό ρωτάω.
Εννοείται θα ρωτήσω και γιατρό αλλά ξέρω ότι θα μου μιλήσει για ψυχογενείς παράγοντες...
 #132767  από Kpoplistener
 Τετ Απρ 29, 2020 12:16 pm
Όσοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται όπως καλή ώρα οι περισσότεροι γιατροί με τζάμπα πτυχίο, μιλούν για ψυχολογικά . Ναι ακόμα και να βρήκες την απάντηση, όλα τα επιρεαζει η ΣΚΠ κάθε όργανο. Και τα δόντια, και την μύτη κι το στόμα με κάθε τρόπο. Ακόμα και τα νύχια μας και τρίχες μας τα πάντα! Γιατί αν δεις είμαστε συνδεδεμένοι με όλα όργανα του σώματος μέσο των νευρώνων. Άρα όσοι σου λένε είναι απο άλλη αιτία όσο μάλλον "ψυχογενή" δεν ξέρουν τίποτα και ας λένε πως ξέρουν