• Αλωπεκία

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132150  από Kpoplistener
 Τρί Οκτ 22, 2019 3:55 pm
Αυτό σίγουρα είναι ένα θέμα που πολλοί θα πείτε "αυτό δεν έχει σχέση με την ΣΚΠ" άλλοι θα πείτε "άγχος"

Και εδω θα αρχίσω

Βιώνω ξαφνικά μια ομοιόμορφη φαλάκρα μικρή στο μαλλί μου εκεί στην χωριστρα . Εκεί που πήγα ωραίο και καλά και χτενιζα τα μαλλιά μου χαρούμενη και χαμογελαστή παρατηρώ ότι μια τουφιτσα πετούσε σαν ..φοίνικας από τα υπόλοιπα μαλλιά. Το πατούσα ήθελα να το κάνω κολλήσει με τα υπόλοιπα μαλλιά αλλά τίποτα εκεί πετάγονταν σαν φυτό . Κάνω λίγο την χωριστρα μου και τι να δω? Φαλάκρα κενό χωρίς τρίχες

Λέω δεν είναι δυνατόν..πάω το δείχνω στην μητέρα μου μου λέει όντως σου λείπουν μαλλιά

Και εκεί κατευθείαν πήγα και το έψαξα σε αμερικανικες ιστοσελίδες..

I have MS (multiple sclerosis. =Σκπ) and im loosing hair im notq onnany drugs and i look like i'm on chemotherapy..did it happen to anyone else? Will my hair grow?

Άλλοι είπαν

I do copaxone and i
Have the same problem

Άλλοι είπαν

I do rebif and i have the same problem

Και άλλοι έλεγαν ότι έπαθαν το ίδιο με άλλα φάρμακα

Άλλοι έλεγαν ότι το έπαθαν χωρίς να παίρνουν φάρμακα

Ξεκίνησε από μικρές φαλάκρες
Αραιωνε το μαλλί τους η τρίχα τους λεπτινε και άρχισαν να χάνουν μαλλιά.

Άλλοι τα έχασαν όλα
Άλλοι όχι

Σημασία έχει ότι εγώ το έψαξα και συνειδητοποιησα ότι η Π* η ΣΚΠ φέρνει πολλεςυ εκπλήξεις.

Εάν κάποιος αντίμετωπιζει τέτοια κατάσταση (αλωπεκία) καλό είναι να πάει σε έναν δερματολόγο να το δει και να του πει τι να κάνει.

Απλά θέλω να ξέρω είμαι η μόνη?


Και μην τυχόν μου πείτε για άγχος γιατί μέχρι εδώ είμαι με αυτή την δηθεν αιτια για ολα.. φιλικά.
 #132155  από marios
 Τρί Οκτ 22, 2019 7:56 pm
Καλησπερα Kpoplistener ειμαι συνασθενης και εχω αραιωση απο τα 23 (οταν ξενικουσε η σκπ, εδινε συμπτωματα και ουτε εγω ουτε οι ιατροι ξεραν τι να μου πουν).....κανενα ιστορικο αλωπεκιας στη οικογενεια και οταν ελεγα οτι αραιωσαν τα μαλια μου στους αλλους λογω της σκπ οι αλλοι γελαγανε....και ακομα το πιστευω δλδ...τωρα ειμαι 40...."φαρμακα" δεν παιρνω
 #132156  από Kpoplistener
 Τρί Οκτ 22, 2019 8:04 pm
Άρα καλέ μου συνανσθενη έχουμε αυτό το σύμπτωμα είναι από ότι φαίνεται συμπτώμα της ΣΚΠ..

Σε νιώθω και σε πονάω για τον λόγο ότι σου φέρονται και σε εσένα με αυτόν τον τρόπο... Ειλικρινά

Μην ξανά πεις τίποτα στους δήθεν ξερολες ..πίστη στον Θεό και πάλεψε το όπως κάνεις παντα :)

Εγώ σε πιστεύω και να απαιτεις να σε πιστεύουν και οι αγαπημένοι σου

Γιατί ψυχασθενείς μια φορά ΔΕΝ ΕΊΜΑΣΤΕ !

Έχουμε ΑΘΕΝΕΙΑ το καταλαβαίνουν?? Ανίατη! Έχουμε πραγματικο πρόβλημα δεν έχουμε παραισθήσεις.

Και να ξέρεις ότι όποιος γελάει μαζί σου , να σε 100% σίγουρος ότι ο Θεός είναι δίκαιος και είναι μαζί ΣΟΥ. Να είσαι ευλογημένος με όλη μου την ψυχή στο εύχομαι αυτό.
 #132157  από Kpoplistener
 Τρί Οκτ 22, 2019 8:20 pm
Και θα σου πω μια συμβουλή
Όταν νιώθεις πως σου εμφανίζονται πράγματα από το πουθενά στο σώμα σου, να ξέρεις ότι ούτε από το δήθεν αγχος θα είναι,ούτε από κάτι άλλο..

Εάν υποψιαστείς σε ότι σου συμβεί την ΣΚΠ, τότε να μην αμφιβάλλεις διότι θα είναι όντως από αυτήν ..

Πολλοι μας θεωρούν κατα φαντασια ασθενείς αλλά ξέρουμε πολύ καλά ότι εμείς λέμε όσα βλέπουμε επάνω μας , οπότε ποιος είναι κατά φαντασία γενικώς?

Να εμπιστεύεσαι το ένστικτο σου, γιατί όσες φορές το εμπιστευτηκα βγήκα σωστή. Θεώρησα ότι η απώλεια μαλλιών είναι από την ΣΚΠ εφόσον δεν παίρνω καθόλου φάρμακα , και όντως πάλι επαληθεύεται η καχυποψία μου
 #132159  από Kpoplistener
 Τετ Οκτ 23, 2019 11:17 am
marios έγραψε: Τρί Οκτ 22, 2019 7:56 pm Καλησπερα Kpoplistener ειμαι συνασθενης και εχω αραιωση απο τα 23 (οταν ξενικουσε η σκπ, εδινε συμπτωματα και ουτε εγω ουτε οι ιατροι ξεραν τι να μου πουν).....κανενα ιστορικο αλωπεκιας στη οικογενεια και οταν ελεγα οτι αραιωσαν τα μαλια μου στους αλλους λογω της σκπ οι αλλοι γελαγανε....και ακομα το πιστευω δλδ...τωρα ειμαι 40...."φαρμακα" δεν παιρνω
Μάριε ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο . Εσύ όταν παρατήρησες το αραίωμα μαλλιών .. έβλεπες κάποιες τρίχες να είναι πιο μικρές από τις υπόλοιπες? Γιατι εγώ παρατηρώ ότι στην αρχή μια λεπτή τούφα εκεί στι κενό κοντά ήταν μικρή και τώρα παρατηρώ μια άλλη λεπτή τούφα να μικραίνει ...τι γίνεται ρε παιδιά?!
 #132160  από marios
 Πέμ Οκτ 24, 2019 10:22 am
καλημερα Kpoplistener....τωρα ειδα την ερωτηση sorry για την καθυστερηση.....να σου πω την αληθεια δεν παρατηρησα κατι τετοιο....πανε και χρονια απο την αρχη της αραιωσης αλλα ειμαι 101% σιγουρος οτι η αραιωση ειναι λογω της ασθενειας....
 #132164  από Kpoplistener
 Παρ Οκτ 25, 2019 5:18 pm
Δεν πειράζει Μάριε καταλαβαίνω ναι κι εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι σύμπτωμα της νόσου.

Θα σου πρότεινα να πας σε έναν δερματολόγο να στο δει και να σου πει τι μορφή αλωπεκίας έχεις.

Αλωπεκία λέγεται εγώ θα πάω σε δερματολόγο για να ξέρω τουλάχιστον την μορφή της αλωπεκίας που έχω. Εμένα προς το παρόν είναι στα αρχικά στάδια αλλά βλέπω ότι μικραίνουν οι τρίχες μου στην κορυφή του κεφαλιού εκεί στην χωριστρα και κάτι μου λέει ότι το κενό που φαίνεται το κεφάλι θα γίνει περισσότερο

Ήθελα να σε ρωτήσω αυτό έγινε με τον χρόνο? Δοκίμασες ποτέ τίποτα για αυτό το πρόβλημα ?

Όποτε θες είμαι διαθέσιμη να λάβω την απάντηση σου καλό μεσημέρι!
 #132165  από marios
 Παρ Οκτ 25, 2019 5:34 pm
εχω παει σε αρκετους δερματολογους ....θεραπειες και τιποτα....ευτυχως οπως σου ειπα επειδη στην οικογενεια δεν εχουμε ιστορικο φαλακρας(εδ; μπαινει η κληρονομικοτητα) (ουτε απο την μαμα ουτε απο τον μπαμπα) εχω καρατηθει σε ενα normal θα ελεγα επειπεδο αραιωσης (κροταφικη αραιωση, γοητευτικη για την γυναικα μου οπως λεει και η ιδια αχαχαχαχαχαχχ).γραψε μου τι σου ειπε ο δερματολογος
 #132171  από Kpoplistener
 Τετ Οκτ 30, 2019 2:01 pm
Μπορώ να μιλήσω όπως ένιωσα?

μ@λ@κίες. Αυτά μου έλεγε ....σε νιώθω όσο τίποτα άλλο ..κάθε μου επίσκεψη σε κάποιον δήθεν ξερολα είναι σκέτη απογοήτευση..σκέτη αδικία.

. ΣΤΟ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΊΟ

Εμένα για εκεί με βλέπω

Ξέρεις τι μου είπε?

"Εε σιγά είσαι στην μορφή την συνηθισμένη δεν έχει τίποτα" .. βέβαια μου είπε και κάτι σωστο , ότι δεν προβλέπεται η κατάσταση για το αν θα προχωρήσει η όχι ανάλογα με αυτό που θ κάνει θα γίνουν και οι θεραπείες.

Όταν του είπα ότι πάσχω από την σκλήρυνση και ότι είναι σύμπτωμα και αυτό από αυτήν με είπε τα γνωστά

"Η ΣΚΠ δεν σχετίζεται με την αλωπεκία , είναι ένα άλλο πράγμα αυτό μόνο του"

Και του είπα ότι και άλλοι συνασθενεις μου έχουν και ζοριζονται
Δεν είναι τυχαίο αυτό

Και μου λέει ότι δεν έχει σημασία υπάρχει και το άγχος , μπορεί κάποιος άλλος να αγχώθηκε

Και του λέω ναι αλλά όλα αυτά του σωματος με τα νεύρα του σώματος δεν λειτουργούν?

Και εκεί δεν μου απάντησε αλλά συννεχιζε να λέει τις μ@λ@κίες του.

Του είπα επίσης " σε όσες ιστοσελίδες έψαξα τα αίτια (και μην μου πείτε ότι οι ιστοσελίδες λένε ότι θέλουν όλες γιατί πολύ απλά τα περισσότερα από τους ίδιους τους ειδικευόμενους γράφτηκαν ) έδειχναν και τα αυτοάνοσα νοσήματα ως αιτία"

Και μου λέει " θα μπορούσε να είναι ότιδηποτε αυτοάνοσο δεν είναι Ντέκερ καλά η σκλήρυνση"

Τέλος μου ειπε κοριζοβουχα αλοιφή ντεμεκ χωρίς παρενέργειες εκτός αν υπερβω τις μέρες..τρίχες η κοριτσζονη από μόνη της είναι επιβλαβής αλλά και βοηθητική όμως όσον αφορά την ΣΚΠ όχι και την αλωπεκία! Ε πόσο πια?

Δηλ τα δοκιμασες όλα και τίποτα ε?

Κοίτα εγώ θα βάλω φυσικά πράγματα στο κεφάλι μου δεν πρυοκει να ακούσω τους" ξερολες"

Καλό κουράγιο δεν ξέρω τι άλλο να σου ευχηθώ.. κανείς δεν καταλαβαίνει αλλά όχι
Μόνο αυτό! Δεν ΘΈΛΟΥΝ να καταλάβουν και επιμένουν εγωιστικά και μας αμφισβητούν! Αυτό παραπαίει όμως
 #132172  από Kpoplistener
 Πέμ Οκτ 31, 2019 12:02 pm
Ξέχασα να σε ρωτήσω.. τι φάρμακα ήταν αυτά που είχες πάρει για την αλωπεκια πόσα ήταν, και αν θυμάσαι τι ονομασία είχαν? Παρενέργειες είχες?