• ΑΓΧΟΣ Η ΣΥΜΠΤΩΜΑ?

  • Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
Ανοιχτή συζήτηση πάνω στα ποικίλα συμπτώματα και τις υποτροπές που προκαλεί η ΣΚΠ.
 #132115  από Vivi28
 Δευ Οκτ 14, 2019 1:33 pm
Καλησπέρα ελπιζώ όλοι σας να είστε καλά ..δε ξερω τι μου συμβαινει πάλι και έχω πέσει.. θυμίζω πως έκανα μαγνητική εγκεφάλου χωρίς σκιαγραφικό και ήταν καθαρή..για ένα διάστημα ήμουν και εγώ καλά ξεκίνησα γυμναστική διατροφή και ένιωθα πολύ καλα. έχω λίγες μέρες νιώθω το πό δι μου βαρύ και με ανατριχιάζει συνέχεια σαν να με διαπερνά ρεύμα σαν να κρυώνω δε ξέρω ακριβώς πως να το περιγράψω.. πάντως φοβάμαι και σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω και μαγνητική αυχένα και θώρακα.. μπορεί να έχω εκεί εστία για αυτο να έχω συμπτώματα? και ενώ η μαγνητική εγκεφάλου ήταν καθαρή?
 #132116  από Στάθης
 Δευ Οκτ 14, 2019 3:02 pm
Vivi28 έγραψε: Δευ Οκτ 14, 2019 1:33 pm Καλησπέρα ελπιζώ όλοι σας να είστε καλά ..δε ξερω τι μου συμβαινει πάλι και έχω πέσει.. θυμίζω πως έκανα μαγνητική εγκεφάλου χωρίς σκιαγραφικό και ήταν καθαρή..για ένα διάστημα ήμουν και εγώ καλά ξεκίνησα γυμναστική διατροφή και ένιωθα πολύ καλα. έχω λίγες μέρες νιώθω το πό δι μου βαρύ και με ανατριχιάζει συνέχεια σαν να με διαπερνά ρεύμα σαν να κρυώνω δε ξέρω ακριβώς πως να το περιγράψω.. πάντως φοβάμαι και σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω και μαγνητική αυχένα και θώρακα.. μπορεί να έχω εκεί εστία για αυτο να έχω συμπτώματα? και ενώ η μαγνητική εγκεφάλου ήταν καθαρή?
Καλησπέρα Βιβή. Η γνώμη μου είναι ότι η μαγνητικές δεν έχουν κάποια αξία αυτήν την στιγμή και προτείνω να συνεχίσεις την καλή δραστηριότητα αντιοξείδωσης, με ελαφριά χαλάρωση της γυμναστικής αλλά με σημαντική αύξηση του Κουρκουμά για τουλάχιστον 1 εβδομάδα. Εάν στην διατροφή σου δεν έχεις ενσωματώσει τον Κουρκουμά (συμπλήρωμα Turmeric), καλό είναι να προσθέσεις σαν συμπλήρωμα μια καθημερινή δοσολογία, διότι ο Κουρκουμάς είναι το καλύτερο φυσικό αντιφλεγμονώδες και ειδικά για ασθενείς με ΣΚΠ.

Μην διανοηθείς να σταματήσεις την καλή δραστηριότητα που έχεις αναπτύξει, λίγο καλύτερη ξεκούραση, με μέτρο οι οθόνες, τα κινητά και λοιπές ακτινοβολίες, αυστηρά καθόλου ζάχαρη και χωρίς καθόλου άγχος 4-5 μέρες μπορούν να σου δείξουν εάν το σύμπτωμα καλυτερεύει ή εάν θα χρειαστείς να δραστηριοποιηθείς ιατρικά κτλ. Κανένα άγχος, μπορείς να συνεχίζεις να δουλεύεις πάνω στην υγεία σου, τέτοια συμπτώματα μας κάνουν που σοφούς στην προσωπική ιατρική μας φροντίδα, με λίγη υπομονή-κουράγιο μπορεί να γλυτώσουμε πολύ συμβατική ιατρική ταλαιπωρία.

Καλή Δύναμη Βιβή, όλη την Δύναμη που χρειάζεσαι !
 #132118  από Vivi28
 Τρί Οκτ 15, 2019 3:03 pm
σε ευχαριστω σταθη για τις συμβουλες σου.. πιστευεις ομως οτι ειναι σκπ και λες για τον κουρκουμα που βοηθαει ειδικα στην σκπ?
 #132119  από Στάθης
 Τρί Οκτ 15, 2019 3:52 pm
Vivi28 έγραψε: Τρί Οκτ 15, 2019 3:03 pm σε ευχαριστω σταθη για τις συμβουλες σου.. πιστευεις ομως οτι ειναι σκπ και λες για τον κουρκουμα που βοηθαει ειδικα στην σκπ?
Αν δούμε τα πράγματα λογικά, βιωματικά, ρεαλιστικά βιώνεις μια πιθανή νευρολογική αστάθεια, οξείδωση. Δεν είναι σοβαρό αλλά χρήζει μια επανεκτίμηση της καθημερινότητάς μας και αλλαγή κάποιων συνηθειών μας για την βέλτιστη επαφή μας με την ζωή και φύση.

Δεν ορίζονται ταμπέλες (τύπου σκπ) αφου οι εξετάσεις σου δεν πληρούν τα κριτήρια της νόσου. Ο κουρκουμάς είναι ένα πολύτιμο βότανο που βοηθάει για φλεγμονές σε πολλές παθήσεις, η σκπ είναι μια από αυτές.
 #132467  από Katalina dreamer
 Σάβ Ιαν 18, 2020 10:34 pm
Χαιρετε...Δεν ξερω αν ακομα εχεις αυτα τα συμπτωματα , αλλα αυτό που περιγραφείς για το ποδι το νιωθω κι εγω..σχεδόν μονίμως. Αλλά εγω ξέρω πως είχα ενεργή εστία στον αυχένα που δυστυχώς παρότι τωρα πια ειναι ανενεργη, επηρεαζει τα άκρα μου και νιώθω κατι σαν ρεύμα-μονιμο τρέμουλο,ατονια,βαρος και πόνο στο ποδι. Εγω θα έλεγα να το πεις στο γιατρό σου και ίσως να κανεις και μια μαγνητική αυχένα. Δεν ξερεις ποτε. Μπορεί να προλαβεις μια κατασταση.Καλη τύχη.